Կավահան. առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ԱՀ Մարտունու շրջանի Կավահան համայնքը 44 բնակիչ ունի. պատերազմից հետո հարազատ բնօրրանից հեռացողներ չեն եղել։
Կավահան.  առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակիցի հետ զրույցում ասել է Կավահանի համայնքապետ Սենորիկ Հակոբջանյանը:
«Գյուղի ազատ բնակֆոնդում 6 տուն ունենք, որոնք կարող ենք տրամադրել տեղահանված մեր հայրենակիցներին: Շատ ուրախ կլինենք, եթե նրանք հաստատվեն նաև մեր համայնքում։ Համայնքապետարանի շենքում են տեղակայված բուժկետը, հանդիսությունների սրահն ու դպրոցը, որտեղ սովորում է 4 աշակերտ. շինության տանիքը վնասվել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով: Պատերազմի հետևանքով երկու բնակելի տուն մասնակի վնասներ է կրել, գյուղամիջյան ճանապարհներն էլ բարեկարգման կարիք ունեն: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ»,- ներկայացրել է Ս. Հակոբջանյանը։
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում համայնքը,, բարեբախտաբար, մարդկային կորուստներ չի ունեցել:
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ 357,18 հա գյուղատնտեսական նշանակության տարածք ունեն, որտեղ բնակիչները զբաղվում են հողագործությամբ։

Кавахан: Повседневная жизнь и проблемы представлены главой общины
В общине Кавахан Мартунинского района Арцаха проживает 44 человека. После войны никто не уезжал из своей родины.
СТЕПАНАКЕРТ, 29октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Кавахан Сенорик Акопджанян.
«У нас есть 6 домов в свободном жилищном фонде села, которые мы можем предоставить нашим переселенцам. Мы будем очень рады, если они поселятся в нашей общине. В здании муниципалитета расположены медпункт, банкетный зал и школа, где учатся 4 ученика. Крыша здания была повреждена во время 44-дневной войны. В результате войны два дома были частично повреждены, а межсельские дороги нуждаются в улучшении. Село электрифицировано, не газифицировано», - скпредставил С. Акопджанян.
К счастью, во время 44-дневной войны в Арцахе община не пострадала- нет человеческих потерь.
Говоря о занятости сельчан, наш собеседник упомянул, что у них есть 357,18 га сельскохозяйственных земель, на которых жители занимаются сельским хозяйством.