Կավահան. առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ԱՀ Մարտունու շրջանի Կավահան համայնքը 44 բնակիչ ունի. պատերազմից հետո հարազատ բնօրրանից հեռացողներ չեն եղել։
Կավահան.  առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակիցի հետ զրույցում ասել է Կավահանի համայնքապետ Սենորիկ Հակոբջանյանը:
«Գյուղի ազատ բնակֆոնդում 6 տուն ունենք, որոնք կարող ենք տրամադրել տեղահանված մեր հայրենակիցներին: Շատ ուրախ կլինենք, եթե նրանք հաստատվեն նաև մեր համայնքում։ Համայնքապետարանի շենքում են տեղակայված բուժկետը, հանդիսությունների սրահն ու դպրոցը, որտեղ սովորում է 4 աշակերտ. շինության տանիքը վնասվել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով: Պատերազմի հետևանքով երկու բնակելի տուն մասնակի վնասներ է կրել, գյուղամիջյան ճանապարհներն էլ բարեկարգման կարիք ունեն: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ»,- ներկայացրել է Ս. Հակոբջանյանը։
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում համայնքը,, բարեբախտաբար, մարդկային կորուստներ չի ունեցել:
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ 357,18 հա գյուղատնտեսական նշանակության տարածք ունեն, որտեղ բնակիչները զբաղվում են հողագործությամբ։

Kavahan. The community leader presents the daily life and problems
The Kavahan community of Artsakh’s Martuni region has 44 residents. After the war, all the villagers have returned.
STEPANAKERT, OCTOBER 29, ARTSAKHPRESS:  The head of the community Senorik Hakobjanyan told "Artsakhpress”.
"We have 6 vacant houses that we can provide to our displaced compatriots. We will be very happy if they are established in our community. The medical center, the ceremony hall and the school are located in the building of the community hall. The school has 4  students. The roof of the building has been damaged during the 44-day war.
Due to the war, two houses have been partially damaged and the inter-community roads need to be improved. The village is provided with electricity; it is not gasified," said Hakobjanyan.
Fortunately, the community hasn’t suffer any human losses during the 44-day Artsakh war.
Speaking about the employment of the villagers, our interlocutor mentioned that they mainly engaged in agriculture.