Հաթերքի դպրոցում շարունակում են ռազմահայրենասիրական ոգով դաստիարակել աշակերտներին. տնօրեն (լուսանկարներ)
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Հաթերք համայնքի Բարմեն Գրիգորյանի անվան միջնակարգ դպրոցը առաջիններից էր Արցախում, որ 44֊օրյա պատերազմից հետո կարողացավ արագ կազմակերպել ուսումնական գործընթացը՝ 2020թ. նոյեմբերի 23-ի դրությամբ մոտ 23 ուսուցիչներով և 80 աշակերտներով անցնել բնականոն ռեժիմին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դպրոցի տնօրեն Նարինե Միրզոյանը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Աշակերտների թիվն աստիճանաբար մեծացավ. այս ուսումնական տարում մենք ունենք 328 աշակերտ: Իհարկե, պետք է նշել, որ դպրոցն ընդունել է տեղահանված ընտանիքների մոտ 28 երեխաների։ Մեր ուսուցիչները բարեխղճորեն կատարում են իրենց աշխատանքը, սակայն դա չի խանգարում դպրոցում նոր կադրեր, մասնավորապես՝ բնագիտական առարկաների մասնագետներ ընդունելուն: Մեր երեխաները ավելի շատ զարգացած են հումանիտար ուղղությամբ, բայց նրանք «աշխարհագրություն», «կենսաբանություն» առարկաներից գրանցել են հաջողություններ՝ մասնակցելով շրջանային, հանրապետական օլիմպիադաներին և ՀՀ֊ում կայացած եզրափակիչ փուլին՝ արժանանալով պատվոգրերի ու դրամական պարգևների: Մենք ունենք աշակերտների մի բանակ, որը պարտաճանաչ, սիրով պատրաստվում է դասերին և գրանցում հաջողություններ ուսման բնագավառում, ինչը հայրենասիրության վառ ապացույց է: Մենք շարունակում ենք ռազմահայրենասիրական ոգով դաստիարակել մեր աշակերտներին, և, փառք Աստծո, ունենք հայրենասեր սերունդ, ինչն ապացուցեց պատերազմը», - ասաց Ն. Միրզոյանը:
Տնօրենի խոսքով՝ դպրոցում մեկնարկել է երկարօրյա ուսուցման ծրագիրը. սկզբնական շրջանում դժվարություններ կային, բայց արդեն հունի մեջ են ընկել:

В школе Атерка продолжают воспитывать учеников в военно-патриотическом духе: Директор (фотографии)
Средняя школа имени Бармена Григоряна в общине Атерк Мартакертского района Арцаха одной из первых в Арцахе смогла быстро организовать учебный процесс после 44-дневной войны. По состоянию на 23 ноября 2020 года с 23 учителями и 80 учениками они перешли в обычный режим.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщила директор школы Нарине Мирзоян.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Постепенно количество учеников увеличивалось. В этом учебном году у нас 328 учеников. Конечно, следует отметить, что в школу принято около 28 детей из семей вынужденных переселенцев. Наши учителя добросовестно выполняют свою работу, но это не мешает нам нанимать в школу новый персонал, особенно специалистов по естественным наукам. Наши дети более развиты в гуманитарных науках, но они добились успехов по предметам «география», «биология», участвуя в областных и республиканских олимпиадах, финальном этапе в Армении, получая дипломы и денежные премии. У нас есть армия учеников, которые сознательно, с любовью готовятся к занятиям, добиваются успехов в учебе, что является ярким доказательством патриотизма. Мы продолжаем воспитывать наших учеников в военно-патриотическом духе. Слава Богу, у нас патриотическое поколение, что доказала война», - сказала Н. Мирзоян.
По словам директора, в школе стартовала продленная программа обучения. Изначально были трудности, но уже вернулись в нормальное русло.