Մեր հայրենիքի այս անկյունում դեռ բացվելու են ամենապայծառ առավոտները. «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի՝ Մոխրաթաղ գործուղված ուսուցչուհի (լուսանկարներ)
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում Աստղիկ Քեշիշյանը ՀՀ Արարատի մարզի Լուսառատ համայնքից գործուղվել է Արցախ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նա հայոց լեզու և գրականություն է դասավանդում ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Մոխրաթաղ համայնքի Գարիկ Պողոսյանի անվան միջնակարգ դպրոցում:
«Մասնագիտությամբ լրագրող եմ, ավարտել եմ ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետը և, ուսանելու տարիներին զուգահեռ, աշխատել եմ իմ մասնագիտությամբ, սակայն ժամանակի ընթացքում ինձ սկսեց չբավարարել խնդիրների մասին պարզապես խոսելը․ հասկացա, որ ցանկանում եմ գնալ դրանք ինչ-որ կերպ լուծելու ճանապարհով:
Եվ քանի որ, ըստ իս, մեր գրեթե բոլոր խնդիրների հիմքերը կրթության ոլորտի բացերի հետևանքն են, որոշեցի, որ իմ ուժերի չափով պետք է նպաստեմ հենց կրթական համակարգի բարեփոխմանը։ Բացի այդ, պատերազմից հետո շատ մեծ էր ցանկությունս Արցախում ապրելու ու Արցախի համար աշխատելու։ Այս բոլոր ցանկություններս իրականացնելու հնարավորությունն ինձ ընձեռնեց «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագիրը», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ա. Քեշիշյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ փորձում են դասապրոցեսն անցկացնել նոր մեթոդներով, հնարավորինս ինտերակտիվ ձևով ու յուրաքանչյուր աշակերտի անհատական մոտեցում ցուցաբերելով։ «Ակնկալում եմ նպաստել ինչպես աշակերտներիս ակադեմիական գիտելիքների մակարդակի բարձրացմանը, այնպես էլ՝ նրանց առաջնորդական հմտությունների զարգացմանը:
Մենք դասերից բացի նաև խմբակներ ունենք, աշակերտների հետ փորձում ենք համայնքային խնդիրներ լուծել՝ ցույց տալով, որ իրենք մեծ ներուժ ունեն և կարող են իրենց համայնքում մեծ փոփոխություններ իրականացնել», - նշեց Ա. Քեշիշյանը:
Աստղիկը հույս ունի, որ Արցախում կլինի երկարատև խաղաղություն, մեր հայրենակիցները կկարողանան ապրել այստեղ իրենց բնականոն կյանքով, և իր ու իր ընկերների փորձը կոգևորի, Արցախ կբերի նաև այլ երիտասարդների։
«Ես եկա Արցախ բոլորիս համար բավական բարդ ժամանակահատվածում, երբ հեշտ չէ ապագայի մասին լավատեսական խոսքեր շռայլելը, բայց տեսնում եմ արցախցիների՝ իրենց հողում ապրելու կամքը և ուզում եմ հավատալ, որ մեր հայրենիքի այս անկյունում դեռ բացվելու են ամենապայծառ առավոտները, - հավելեց նա:

В этом уголке нашей Родины еще откроются самые яркие утра: Учительница программы «Учи, Армения», направленная в командировку в Мохратаг (фотографии)
В рамках программы «Учи, Армения» Астхик Кешишян была направлена ​​в командировку в Арцах из общины Лусарат Араратской области.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 ноября, АРЦАХПРЕСС- Она преподает армянский язык и литературу в средней школе имени Гарика Погосяна в общине Мохратаг Мартакертского района Арцаха.
«Я журналист по профессии, закончила факультет журналистики ЕГУ и, параллельно с учебой я работала по профессии, но со временем стала не довольствоваться простым разговором о проблемах. Я поняла, что хочу найти способ их решить.
Բնութագրությունը հասանալի չէИ поскольку, на мой взгляд, в основе почти всех наших проблем лежат пробелы в сфере образования, я решила, что должна сделать все возможное, чтобы внести свой вклад в реформу системы образования. Кроме того, после войны у меня возникло огромное желание жить в Арцахе и работать в Арцахе. Программа «Учи, Армения» дала мне возможность осуществить все эти пожелания», - сказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" А. Кешишян.
По словам нашей собеседницы, они стараются проводить урок по новой методике, максимально интерактивно и демонстрируя индивидуальный подход к каждому ученику. «Я рассчитываю внести свой вклад в улучшение академических знаний моих учеников, а также в развитие их лидерских качеств.
«Помимо уроков, у нас также есть кружки, мы стараемся решать проблемы сообщества с учениками, показывая, что у них большой потенциал, они могут вносить большие изменения в свое сообщество», - отметила А. Кешишян.
Астхик надеется, что в Арцахе будет прочный мир, что наши соотечественники смогут жить здесь своей нормальной жизнью, что ее опыт и опыт ее друзей вдохновит и приведет в Арцах и других молодых людей.
«Я приехала в Арцах в очень трудное для всех нас время, когда нелегко расточать оптимистичные слова о будущем, но я вижу желание народа Арцаха жить на своей земле. Я хочу верить, что в этом уголке нашей Родины еще откроются самые яркие утра», - добавила она.