Հայաստան է ժամանում ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Օլսոնը
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի գործերով նորանշանակ փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնը կայցելի Հայաստան, Ադրբեջան և Վրաստան՝ տարածաշրջանային համագործակցությունը խթանելու և երկկողմ հարցեր քննարկելու նպատակով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Ինչպես  հայտնում եմ Հայաստանում Ամերիկայի դեսպանատնից, Երևանում գտնվելու ընթացքում պետքարտուղարի փոխտեղակալ Օլսոնը նոյեմբերի 2-4-ը կմասնակցի հարավկովկասյան տարածաշրջանի ԱՄՆ առաքելությունների ղեկավարների համաժողովին։ Համաժողովին մասնակցում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Քելի Դեգնանը, Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Լի Լիթցենբերգերը, ինչպես նաև՝ կովկասյան բանակցությունների հարցերով գլխավոր խորհրդատու Էնդրյու Շոֆերը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության վաշինգտոնյան գրասենյակի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Սոկոլովսկին։
«Ուրախ ենք, որ տարածաշրջանի և մայրաքաղաք Վաշինգտոնի մեր գործընկերների հետ հավաքվելու այս վաղեմի ավանդույթը կարող ենք վերականգնել՝ փոխանակելով մտքեր, գաղափարներ ու ներկայացնելով տեղեկություններ, որոնք թույլ կտան տարածաշրջանի բոլոր երեք երկրների հետ կապված առավել լավ համակարգել մեր քաղաքականությունը»,- նշված է ԱՄՆ դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ:
Համաժողովի մասնակիցները ներքին քննարկումներից զատ նաև հանդիպումներ կունենան Հայաստանի կառավարության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։
Հարավկովկասյան տարածաշրջանի ԱՄՆ առաքելությունների ղեկավարների նախորդ համաժողովները տեղի են ունեցել Բաքվում (2019թ․) և Թբիլիսիում (2018թ․)։

The new Deputy Assistant Secretary in the Bureau of European and Eurasian Affairs at the U.S. Department of State Erika Olson will travel to Armenia, Azerbaijan, and Georgia to "promote regional cooperation and discuss bilateral issues", the U.S. Embassy in Armenia said in a press release.
U.S. State Department’s Deputy Assistant Secretary Erika Olson to visit Armenia
STEPANAKERT, NOVEMBER 2, ARTSAKHPRESS: While in Yerevan, DAS Olson will participate in a regional Chiefs of Mission meeting in November 2-4, joining U.S. Ambassador to Armenia Lynne M. Tracy, U.S. Ambassador to Georgia Kelly C. Degnan, and U.S. Ambassador to Azerbaijan Lee Litzenberger, as well as Senior Advisor for Caucasus Negotiations Andrew Schofer and USAID Deputy Assistant Administrator Alexander Sokolowski.
“We are excited to resume this long-standing tradition and gather with our colleagues from the region and from Washington, DC, to exchange ideas and information to better coordinate our policy in respect to all three countries in the region.
The participants will engage in internal discussions as well as informational meetings with representatives of the Armenian government and civil society. Most recently, U.S. Embassy Baku and U.S. Embassy Tbilisi hosted regional Chief of Mission meetings in 2019 and 2018, respectively," the U.S. Embassy said.