Զինադադարից հետո Շահմասուրի դպրոց են վերադարձել բոլոր ուսուցիչները և աշակերտները. տնօրեն (լուսանկարներ)
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Շահմասուր համայնքի հիմնական դպրոցի շենքում ի սկզբանե ակումբն էր գործում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 1933 թվականից հետո այստեղ տեղակայվել է դպրոցը՝ հարմարեցված կցակառույցով:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դպրոցի տնօրեն Լիանա Բաղդասարյանը։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Նոյեմբերի 20-ից մենք սկսեցինք աշխատել, բայց աշակերտների կոլեկտիվն ամբողջական դարձավ դեկտեմբերի 1-ից. բոլորը՝ թե՛ ուսուցիչները, թե՛ աշակերտները, վերադարձել էին: 27 աշակերտ ունի դպրոցը, որից 2-ը տեղահանված են: Դպրոցն ունի 8 սենյակ. գրադարանը որպես դասասենյակ ենք օգտագործում, տնօրենի կաբինետը՝ որպես համակարգչային սենյակ: Չունենք մարզադահլիճ։ Դպրոցում երկարօրյա ուսուցումը չի մեկնարկել հարմարություններ չունենալու պատճառով, քանի որ դասասենյակները չեն հերիքում», -նշեց Լ. Բաղդասարյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ֆիզկուլտուրայի, քիմիայի և կենսաբանության ուսուցիչների կարիք ունեն:
«Մեր դպրոցի ուսուցիչները մեծ տեղ են տալիս ռազմահայրենասիրական դաստիարակությանը: Միշտ երեխաներին ուսուցանում ենք, որ պետք է հայրենիքը վեր դասել ամեն ինչից: Մենք հայրենասեր աշակերտներ շատ ունենք, որոնք մտադիր են ապրել և շենացնել մեր համայնքը», - ընդգծել է Լ. Բաղդասարյանը:

После прекращения огня все учителя и ученики вернулись в школу Шахмасура: Директор (фотографии)
СТЕПАНАКЕРТ, 3 ноября, АРЦАХПРЕСС- После 1933 года здесь разместилась школа с добавленной пристройкой.
Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщила директор школы Лиана Багдасарян.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Мы начали работать с 20 ноября, но   коллектив учеников укомплектован с 1 декабря. Все вернулись, и учителя, и ученики. В школе 27 учеников, двое из которых - вынужденные переселенцы. В школе 8 классных комнат. Мы используем библиотеку как классную комнату, кабинет директора как компьютерную комнату. У нас нет спортзала. Продленная программа обучения в школе не началась из-за отсутствия условий, так как классных комнат не хватало», - отметила Л. Багдасарян.
По словам нашей собеседницы, им нужны учителя физкультуры, химии и биологии.
«Учителя нашей школы придают большое значение военно-патриотическому воспитанию. Мы всегда учим детей тому, что Родина должна быть превыше всего. У нас много учеников-патриотов, которые намерены жить и развивать наше сообщество», - подчеркнула Л. Багдасарян.