«Հիշողության և գիտակցումի» տարի հռչակելու հարցը Եվրախորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում է
Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) ուշադրության կենտրոնում է 2015 թվականը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի տարի հռչակելու հարցը:
Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) ուշադրության կենտրոնում է 2015 թվականը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի տարի հռչակելու հարցը: Այն Ստրասբուրգում քննարկման կդրվի եվրախորհրդարանական 8-րդ ընտրություններից հետո:
«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնել է օրենսդիր կառույցի գլխավոր քարտուղարության ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Կամարիսը` պատասխանելով իտալա-արաբական «Ասսադակահ» կենտրոնի կողմից Եվրախորհրդարանի ղեկավարՄարտին Շուլցին ուղղված նամակին:
Կամարիսը մեկնաբանել է, որ ներկայումս օրենսդիր կառույցի գործունեությունը կասեցվել է մայիսի 22-25-ը Եվրոպական միության տարածքում կայանալիք ԵԽ ընտրությունների պատճառով, և խորհրդարանի հաջորդ նիստը տեղի կունենա հուլիսին: ԵԽ բարձրագույն պաշտոնյան հավաստիացրել է, որ հարցը կներկայացնի ԵԽ նոր նախագահին և հիշեցրել, որ այն անծանոթ չէ Եվրախորհրդարանին, որը 1987 թվականի հունիսի 19-ին ընդունված պատմական բանաձևով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
«Եվրոպական խորհրդարանը տեղյակ է նաև, թե որքան դժվարություններ է անցյալի բեռը առաջացրել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններում, ուստի լիագումար նիստը կոչ է անում կարգավորել հարաբերությունները երկու երկրների միջև (տես` 2014 թվականի մարտի 12-ի բանաձևը)»,- իտալա-արաբական կենտրոնին ուղղված նամակում ընդգծել է Ֆիլիպ Կամարիսը:
«Իտալա-արաբական կենտրոնը մի շարք նախաձեռնություններով է հանդես եկել երկրով մեկ` ի նպաստ Հայաստանի:
Նախաձեռնություններ, որոնց նպատակն է անմար պահել այս ողբերգական կոտորածի հիշատակի կրակը: Մենք աշխատում ենք, որպեսզի չմոռացվի 1.5 միլիոն հայերի սպանդը, ում միակ ցանկությունը իրենց հողը և հնագույն մշակույթը Օսմանյան բռնակալությունից պաշտպանելն էր: Եվրոպական խորհրդարանի պատասխանը պետք է բավարարի մեր ակնկալիքները»,- նշել է «Ասսադակահ» կենտրոնի քարտուղար Ռայմոնդո Սկյավոնյեն:
2014 թվականի ապրիլին` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, իտալա-արաբական «Ասսադակահ» կենտրոնը նամակով դիմել էր Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցին և փոխնախագահ Ջիանի Պիտելային` կոչ անելով հատուկ բանաձև ընդունել, որը 2015 թվականը կհռչակի «Հիշողության և գիտակցումի» տարի:

Европарламент намерен провозгласить 2015 год Годом памяти и осознания
Европарламент намерен обсудить в Страсбурге вопрос провозглашения 2015 года Годом памяти и осознания после своих очередных выборов.
Европарламент намерен обсудить в Страсбурге вопрос провозглашения 2015 года Годом памяти и осознания после своих очередных выборов. Как сообщает Арцахпресс, об этом заявил представитель генерального секретариата Европарламента Филипп Камарис, отвечая на письмо руководителя итало-арабского центра «Ассадаках» Мартина Шульца, адресованное этой структуре. По словам Камариса, деятельность Европарламента приостановлена из-за выборов, предстоящих в эту структуру на территории Евросоюза, очередное заседание ЕП состоится уже в июле. Он заверил, что упомянутый вопрос будет представлен новому председателю ЕП, напомнив, что Европарламент признал Геноцид армян исторической резолюцией, принятой 19 июня 1987 года. «Европарламент также в курсе того, как тяжело повлияло прошлое на отношения между Арменией и Турцией, поэтому пленарное заседание ЕП призывает нормализовать отношения между двумя странами (см.резолюцию от 12 марта 2014 года), - пишет в письме руководителю итало-арабского центра Филипп Камарис.
«Итало-арабский центр выступил с рядом инициатив на благо Армении. Инициативы, цель которых сохранить немеркнущий огонь памяти об этой трагедии. Мы работаем над тем, чтобы не были преданы забвению убийства 1,5 миллиона армян, единственным стремлением которых было защитить свою землю и древнюю культуру от османского варварства. Ответ Европарламента должен удовлетворить наши ожидания», - отметил секретарь центра «Ассадаках» Раймондо Скявонье.
В апреле 2014 года в преддверии 100-летия Геноцида армян итало-арабский центр «Ассадаках» обратился с письмом к председателю Европарламента Мартину Шульцу и зампредседателя Джиани Пителла, призвав их принять специальную резолюцию о провозглашении 2015 года Годом памяти и осознания.