ՀՀ-ն հետևողական է լինելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների վերականգնման, պաշտպանության հարցում. Վահե Գևորգյան
Հայաստանը հետևողական է լինելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների վերականգնման և պաշտպանության հարցում և ջանքեր է գործադրելու՝ երաշխավորելու իր հայրենիքում անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու նրանց իրավունքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022-ի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը:
Նախորդ տարի աշնանը Արցախի և նրա բնակչության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով, ինչպես նաև ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նկրտումներով պայմանավորված՝ ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարևորագույն ուղղություններից է մնում Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ապահովումը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, ինչպես նաև տարածաշրջանային խաղաղության, կայունության հաստատումը և ապաշրջափակումը: «Արցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը բազմիցս արտահայտվել է, այն է՝ միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո է հնարավոր հասնել ԼՂ հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորմանը՝ հիմնված հայտնի սկզբունքների և տարրերի վրա, ինչը ենթադրում է Արցախի վերջնական կարգավիճակի հստակեցումը՝ հաշվի առնելով արցախահայության ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի իրացումը»,- ասաց Գևորգյանը:
Նա այս փուլում առաջնային նշանակության հարց համարեց Ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո, ինչպես նաև առաջնային հումանիտար խնդիրների լուծումը, ներառյալ՝ գերիների և բոլոր պահվող անձանց հայրենադարձությունը, անհայտ կորածների և բռնի անհետացումների զոհ գնացած անձանց ճակատագրի պարզումը, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանումը:
«Հայաստանը հետևողական է լինելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների վերականգնման և պաշտպանության հարցում և ջանքեր է գործադրելու՝ երաշխավորելու իր հայրենիքում անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու նրանց իրավունքը»,- ասաց փոխնախարարը:
ՀՀ դիվանագիտության առաջնահերթությունների շարքում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը: Գևորգյանը վերահաստատեց՝ ՀՀ-ն շարունակելու է ակտիվորեն նպաստել ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին:

Заверение МИД: Армения будет последовательна в восстановлении и защите прав народа Арцаха
СТЕПАНАКЕРТ, 4 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2022 год заявил 4 ноября заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян.
По его словам, власти страны приложат все усилия, чтобы гарантировать право народа Карабаха на безопасную и достойную жизнь на своей родине. «В связи с агрессией, развязанной Азербайджаном против Арцаха и его населения осенью прошлого года, а также с планами в отношении суверенной территории Армении, одним из важнейших направлений внешней политики Еревана остается обеспечение безопасности Армении и Арцаха, мирное урегулирование карабахского конфликта, а также установление регионального мира, стабильности и снятие блокады», - отметил Геворкян.
О принципиальной позиции Армении по карабахскому конфликту, по заверению замминистра, говорилось  неоднократно. Так, по мнению официального Еревана, единственный формат, имеющий международный мандат – это сопредседательство Минской группы ОБСЕ. Всеобъемлющее и длительное урегулирование карабахского конфликта, основанное на хорошо известных принципах и элементах, что предполагает уточнение окончательного статуса Арцаха, с учетом реализации неотъемлемого права армян Арцаха на самоопределение, возможно лишь в рамках данного формата. Возобновление же мирного процесса в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ он назвал приоритетным на данном этапе. Также приоритетным считается решение гуманитарных вопросов, включая возвращение всех пленных, выяснение судеб без вести пропавших лиц, а также лиц, ставших жертвами насильственных исчезновений.
Сохранение армянского культурного наследия тоже является приоритетом.
«Армения будет последовательна в восстановлении и защите прав народа Арцаха, приложит все усилия, дабы гарантировать их право на безопасную и достойную жизнь на своей родине», - сказал представитель МИД.
Среди приоритетов армянской дипломатии и международное признание, осуждение Геноцида армян. Ваге Геворкян подтвердил, что Армения и впредь будет активно способствовать усилиям международного сообщества по предотвращению геноцидов и преступлений против человечества.