ԱՄՆ-ում բացառել են Չինաստանում գլխավոր հյուպատությունների աշխատանքի վերականգնումը
Ամերիկյան իշխանությունները հերքել են գլխավոր հյուպատողությունները վերաբացելու մասին տեղեկատվությունն ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի եւ Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպիսի գագաթնաժողովի ավարտից հետո, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում անելով ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչ Դին Լիբերմանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
«Գլխավոր հյուպատոսությունների աշխատանքի վերականգնման մասին հաղորդագրությունները ստույգ չեն»-ասել է նա:
Ավելի վաղ Չինաստանի իշխանությունների պահանջով Չենդու քաղաքում աշխատանքը դադարեցրած ԱՄՆ գլխավոր հյուպատոսության շենքի դրոշն իջեցրել են:
Չենդուում դիվանագիտական ներկայացուցչությունն աշխատել է 1985 թվականից եւ պատասխանատու եղել երկրի հարավ-արեւմուտքի համար, այդ թվում՝ Սիչուան, Յունան, Գույչժոու, Թիբեթի ինքնավար շրջանի, ինչպես նաեւ Չունցին քաղաքի համար:
Հուլիսի 21-ից ԱՄՆ-ն պահանջել էր Չինաստանից փակել գլխավոր հյուպատոսությունը Հյուսթոնում: ՉԺՀ ԱԳՆ-ն անվանել է այդ որոծումը քաղաքական սադրանք եւ հայտարրաել է, որ պատասխան միջոցներ կձեռնարկի:

В США исключили возобновление работы генконсульств в Китае
Американские власти опровергли информацию о повторном открытии генеральных консульств по завершении предстоящего саммита президента Соединенных штатов Джо Байдена и китайского лидера Си Цзиньпина.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на представителя совета национальной безопасности Соединенных Штатов Дина Либермана.
«Сообщения о возобновлении работы консульств неточны. Такие варианты даже не рассматриваются и не обсуждаются», — приводит в Twitter слова Либермана неназванный корреспондент Bloomberg.
Ранее над зданием прекратившего работу по требованию властей КНР генконсульства США в городе Чэнду спустили американский флаг.
Диппредставительство в Чэнду работало с 1985 года и отвечало за юго-запад страны, в том числе провинции Сычуань, Юньнань, Гуйчжоу, Тибетский автономный район, а также город центрального подчинения Чунцин.
США 21 июля потребовали от Китая закрыть генконсульство в Хьюстоне. МИД КНР назвал это решение политической провокацией и заявил, что примет ответные действия.