Խաչատրյանների ընտանիքը 2020թ. աշնանային պատերազմի պատճառով ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքից տեղահանվել և հաստատվել է Ստեփանակերտի Աջափնյակ թաղամասում:
Մի ընտանիքի պատմություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ընտանիքի հայրը՝ Ռադիկ Խաչատրյանը, պատմեց, որ մինչև պատերազմը Ավետարանոցում գործող վարսավիրանոցում աշխատել է 10 տարի, զուգահեռ՝ դասավանդել ԱՀ Ասկերանի շրջանի Լուսաձոր համայնքի հիմնական դպրոցում՝ որպես նախնական զիվորական պատրաստության ուսուցիչ:
«Չարաբաստիկ պատերազմի հետևանքով կորցնելով ծննդավայրս՝ կնոջս և 2 երեխաներիս հետ տեղափոխվեցինք Ստեփանակերտ: Պետությունը փոխհատուցում է Աջափնյակ թաղամասում գտնվող այն բնակարանի վարձը, որտեղ հիմա ապրում ենք: Շարունակում եմ դասավանդել Լուսաձորի հիմնական դպրոցում: Արդեն 4 ամիս է՝ Ստեփանակերտում տարածք եմ վարձել և դասերի ավարտից հետո աշխատում եմ՝ որպես վարսավիր։ Հենց այդտեղ էլ մեր համայնքի տղաները, ընկերներս ու ծանոթներս հավաքվում են, նստում և խոսում ենք... Ու արթնանում են մեր ծննդավայրի մասին հիշողությունները: Չեմ բողոքում, շարունակում եմ ապրել ու աշխատել մեր հայրենիքում և մտածում մեր կորցրածը վերադարձնելու մասին», - նշեց Ռ. Խաչատրյանը:
Մեր զրուցակիցը թեև տունն ու տեղը, հարազատ գյուղն է կորցրել է, բայց մտադիր չէ Արցախից հեռանալ:
«Ռուսաստանի Դաշնությունում ապրող իմ բարեկամներն առաջարկել են ինձ տեղափոխվել այնտեղ, պատրաստ են ինձ օգնել։ Բայց ամեն ինչ չէ, որ փողն է որոշում: Այնպիսի ժամանակներում ենք ապրում, որ ոչ մի տեղ էլ անվտանգ չէ, հետևաբար եթե ուզում ենք բարեկեցիկ կյանքով ապրել, պետք է մեր հայրենիքում ստեղծենք պայմաններ: Թշնամու ցանկությունն է, որ հայաթափվի Արցախը, և ինքն առանց զենքի, առանց կրակոցի տիրանա մեր հայրենիքին: Յուրաքանչյուր՝ նաև տեղահանված արցախցի պարտավոր է պահել այն հողը, որտեղ մեր քաջ տղաները արյուն են թափել», - հավելեց Ռ. Խաչատրյանը:

In an interview with "Artsakhpress", Radik Khachatryan said that before the war he worked for 10 years in the hairdressing salon operating in Avetaranots, at the same time was teaching "Initial Military Training”at the school of Lusadzor community, Artsakh’s Askeran region.
We must keep our homeland where our brave soldiers spilled blood
STEPANAKERT, NOVEMBER 8, ARTSAKHPRESS: "After losing my birthplace, with my wife and two children I have moved to Stepanakert. The state reimburses the rent for the apartment in the Ajapnyak district where we now live. I continue to teach at Lusadzor School. I have been renting an area in Stepanakert for 4 months already and I work as a hairdresser after finishing my classes. I do not complain; I continue to live and work in our homeland, I think about returning what we have lost," said R. Khachatryan.
"My relatives living in the Russian Federation offer me to move there, they are ready to help me. Money doesn’t solve everything. We live in such time that nowhere is safe, so if we want to live a prosperous life, we must create conditions in our homeland. The enemy wants the Artsakh without Armenians. We must keep our homeland where our brave soldiers spilled blood," he said.