Խաչատրյանների ընտանիքը 2020թ. աշնանային պատերազմի պատճառով ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքից տեղահանվել և հաստատվել է Ստեփանակերտի Աջափնյակ թաղամասում:
Մի ընտանիքի պատմություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ընտանիքի հայրը՝ Ռադիկ Խաչատրյանը, պատմեց, որ մինչև պատերազմը Ավետարանոցում գործող վարսավիրանոցում աշխատել է 10 տարի, զուգահեռ՝ դասավանդել ԱՀ Ասկերանի շրջանի Լուսաձոր համայնքի հիմնական դպրոցում՝ որպես նախնական զիվորական պատրաստության ուսուցիչ:
«Չարաբաստիկ պատերազմի հետևանքով կորցնելով ծննդավայրս՝ կնոջս և 2 երեխաներիս հետ տեղափոխվեցինք Ստեփանակերտ: Պետությունը փոխհատուցում է Աջափնյակ թաղամասում գտնվող այն բնակարանի վարձը, որտեղ հիմա ապրում ենք: Շարունակում եմ դասավանդել Լուսաձորի հիմնական դպրոցում: Արդեն 4 ամիս է՝ Ստեփանակերտում տարածք եմ վարձել և դասերի ավարտից հետո աշխատում եմ՝ որպես վարսավիր։ Հենց այդտեղ էլ մեր համայնքի տղաները, ընկերներս ու ծանոթներս հավաքվում են, նստում և խոսում ենք... Ու արթնանում են մեր ծննդավայրի մասին հիշողությունները: Չեմ բողոքում, շարունակում եմ ապրել ու աշխատել մեր հայրենիքում և մտածում մեր կորցրածը վերադարձնելու մասին», - նշեց Ռ. Խաչատրյանը:
Մեր զրուցակիցը թեև տունն ու տեղը, հարազատ գյուղն է կորցրել է, բայց մտադիր չէ Արցախից հեռանալ:
«Ռուսաստանի Դաշնությունում ապրող իմ բարեկամներն առաջարկել են ինձ տեղափոխվել այնտեղ, պատրաստ են ինձ օգնել։ Բայց ամեն ինչ չէ, որ փողն է որոշում: Այնպիսի ժամանակներում ենք ապրում, որ ոչ մի տեղ էլ անվտանգ չէ, հետևաբար եթե ուզում ենք բարեկեցիկ կյանքով ապրել, պետք է մեր հայրենիքում ստեղծենք պայմաններ: Թշնամու ցանկությունն է, որ հայաթափվի Արցախը, և ինքն առանց զենքի, առանց կրակոցի տիրանա մեր հայրենիքին: Յուրաքանչյուր՝ նաև տեղահանված արցախցի պարտավոր է պահել այն հողը, որտեղ մեր քաջ տղաները արյուն են թափել», - հավելեց Ռ. Խաչատրյանը:

В связи с осенней войной 2020 года семья Хачатрянов была вынуждена покинуть общину Аветараноц Аскеранского района Арцаха и поселилась в квартале Ачапняк Степанакерта.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 ноября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" отец семейства Радик Хачатрян рассказал, что до войны 10 лет проработал в парикмахерской, действующей в селе Аветараноц, одновременно преподавая в основной школе общины Лусадзор Аскеранского района Арцаха в качестве учителя начальной военной подготовки.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Потеряв место рождения из-за зловещей войны, вместе с женой и с двумя детьми переехали в Степанакерт. Государство возмещает арендную плату за квартиру в квартале Ачапняк, где мы сейчас живем. Продолжаю преподавать в Лусадзорской основной школе. Уже 4 месяца арендую помещение в Степанакерте и после занятий работаю парикмахером.
Тут собираются ребята из нашей общины, мои друзья и знакомые, сидим, говорим о многом... И пробуждаются воспоминания о нашей родине. Я не жалуюсь, продолжаю жить и работать на нашей Родине, думаю о том, чтобы вернуть то, что мы потеряли», - отметил Р. Хачатрян.
Наш собеседник хотя потерял и свой дом, и свое место рождения- родное село, но он не собирается покидать Арцах.
«Мои родственники, проживающие в Российской Федерации предложили мне переехать туда, они готовы мне помочь. Но не все решают деньги. Мы живем в такое время, когда нигде не безопасно, поэтому, если мы хотим жить благополучной жизнью, мы должны создать условия на своей родине. Враг хочет, чтобы Арцах был освобожден от армян, чтобы захватить нашу Родину без оружия. Каждый переселенный арцахец должен сохранить землю, на которой была пролита кровь наших храбрых парней», - добавил Р. Хачатрян.