Հայրենիքում արցախահայության անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը հնարավոր է միայն Արցախի միջազգային ճանաչման պարագայում․ ԱԺ խմբակցություններ
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից անցել է մեկ տարի, սակայն ցայսօր շարունակվում է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը Արցախի ժողովրդի նկատմամբ՝ անտեսելով և արհամարհելով ՌԴ ուժերի խաղաղապահ առաքելությունը:
Հայրենիքում արցախահայության անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը հնարավոր է միայն Արցախի միջազգային ճանաչման պարագայում․  ԱԺ խմբակցություններ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Խուճապային մթնոլորտ ստեղծելու և Արցախի Հանրապետությունը հայաթափելու նպատակով ադրբեջանական կողմը վերջին շրջանում սկսել է թիրախավորել բնակավայրերն ու քաղաքացիական անձանց։
Անպատժելիությունից ոգևորված՝ Ադրբեջանը ս.թ. նոյեմբերի 8-ին զինված ներթափանցում կատարելով, կրկին ահաբեկչություն իրականացրեց ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո գտնվող Շուշի-Բերձոր ճանապարհահատվածի Շուշիի մոտակայքում ջրամատակարման աշխատանքներ կատարող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, ինչի արդյունքում սպանվել է 22-ամյա երիտասարդ, 3 անձ էլ հրազենային վնասվածքներով հոսպիտալացվել են:
Նման գործելաոճը վկայում է, որ հայրենիքում արցախահայության անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը հնարավոր է միայն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման պարագայում։
Խստորեն դատապարտում ենք նման հանցավոր արարքները և պահանջում պատշաճ հետաքննություն և համարժեք քայլերի ձեռնարկում:
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ դատապարտել Ադրբեջանի նման գործելաոճը, իսկ ՌԴ խաղաղապահ ուժերին, ԱՀ զինված ուժերին և այլ ուժային կառույցներին՝ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ պարբերաբար իրականացվող ահաբեկչական գործողությունները կանխելու նպատակով դիմել կոշտ միջոցների։

The factions of the Parliament of Artsakh have issued a statement on the 1st anniversary of the signing of the trilateral statement which resulted in the ceasefire.
Artsakh-Armenians’ right to live safely and worthily in Homeland is possible only in case of the international recognition of the Artsakh Republic. Artsakh parliamentary factions
STEPANAKERT, NOVEMBER 10, ARTSAKHPRESS: The statement reads as follows:
“A year has passed since the adoption of the trilateral statement of 2020 November 9, however Azerbaijan’s anti-Armenian policy against the people of Artsakh continues until today, ignoring the Russian peacekeeping mission.
In order to create an atmosphere of panic and evict the Republic of Artsakh from the Armenians, the Azerbaijani side has recently started targeting settlements and civilians.
Encouraged by impunity, Azerbaijan, making an armed infiltration on November 8 this year, again conducted terrorism against civilians who were carrying out water-supply works near Shushi of the Shushi-Berdzor section which is under the control of the Russian peacekeepers. As a result, 22-year-old man was killed, 3 others were hospitalized with gunshot wounds.
Such behavior proves that Artsakh-Armenians’ right to live safely and worthily in the homeland is possible only in case of the international recognition of the Republic of Artsakh.
We strongly condemn such criminal acts, demandong proper investigation and taking of appropriate action.
We call on the OSCE Minsk Group to condemn Azerbaijan’s this kind of behavior, and on the Russian peacekeeping troops, the Armed Forces of Artsakh and other law enforcement agencies to take tough measures to prevent these regular terrorist actions against the civilian population."