Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են ԼՂ հակամարտությանը վերաբերող հարցեր
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 10-ին հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից հայտնում են, որ նախարարներ Միրզոյանը և Լը Դրիանը քննարկել են հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների հետագա խորացմանը վերաբերող հարցեր և վերահաստատել իրենց շահագրգռվածությունն՝ առավել զարգացնելու փոխշահավետ համագործակցությունը։ Ընդգծվել է երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի ընդլայնման կարևորությունը։
Հայաստանի ու Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ հակամարտության համապարփակ և տևական լուծումը հնարավոր է միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ բանակցությունների միջոցով։
Անդրադարձ է կատարվել նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար հարցերին։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անվերապահ ու շուտափույթ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող Արցախի տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը բարձր են գնահատում Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի օրերին և դրան հաջորդած շրջանում Ֆրանսիայի կառավարության և խորհրդարանի դիրքորոշումն ու քայլերը։
Հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարար Միրզոյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիական կողմին՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում ցուցաբերած օգնության համար։

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan met on November 10 with French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian on the sidelines of his working visit in Paris, the Armenian MFA reports.
Armenian, French FMs discuss Nagorno Karabakh conflict
STEPANAKERT, NOVEMBER 11, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The ministers discussed the further deepening of the Armenian-French unique relations and reaffirmed their interest to further develop the mutually beneficial cooperation. The importance of expanding the economic ties between Armenia and France was emphasized.
The Armenian and French FMs discussed also a number of issues relating to the Nagorno Karabakh conflict. Ararat Mirzoyan said that the comprehensive and lasting settlement of the conflict is possible only through peaceful negotiations under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The meeting also touched upon the current humanitarian problems caused by the 2020 Artsakh war. FM Mirzoyan emphasized the necessity of unconditional and quick return of Armenian prisoners of war and other persons held from Azerbaijan, as well as the importance of preserving the Armenian historical-cultural and religious heritage in the territories of Artsakh which have come under the Azerbaijani control.
Ararat Mirzoyan said Armenia and the Armenian people highly appreciate the French government’s and parliament’s position and steps during last year’s aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh and the subsequent period.
FM Mirzoyan also thanked the French side for the support provided for fighting the coronavirus pandemic.