Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Սարգսյանների ընտանիքը ստիպված տեղահանվեց ԱՀ Հադրութի շրջանի Այգեստան գյուղից: Բազմազավակ ընտանիքը հաստատվեց Մարտունու շրջանի Կաղարծի համայնքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ընտանիքի մայրը՝ 42-ամյա Վեներա Սարգսյանը պատմեց, որ պատերազմի երրորդ օրը տարհանվել են շրջանի մեկ այլ՝ Մեծ Թաղեր համայնք, իսկ այնտեղից տեղափոխվել Դիլիջան:
«Երբ պատերազմն ավարտվեց, վերադարձանք Արցախ: Կացարանով ապահովվելու համար դիմեցինք ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը. առաջարկեցին Կաղարծիում բնակվել: Ապրում ենք 9 հոգով՝ ես, ամուսինս ու 7 երեխաներս: Տղաներիցս մեկը ծառայում է հայոց բանակում, հինգ երեխաներս սովորում են դպրոցում, մեկն էլ հաճախում է մանկապարտեզ: 14-ամյա աղջիկս տառապում է էպիլեպսիայով. բուժման համար անհրաժեշտ միջոցներ չունենք»,- ներկայացրել է Վ. Սարգսյանը:
Մեր զրուցակիցը կարոտով է հիշում Այգեստանում ապրած տարիները, ասում է՝ այնտեղ անհոգ ու երջանիկ էին։ Ինքը խոհարար էր, իսկ ամուսինը՝ Գեորգի Սարգսյանը՝ էլեկտրացանցի աշխատող, կողքից էլ իրենց այգին էին մշակում ու ապրում:
«Ամուսինս այսօր Կաղարծիում անասնապահությամբ է զբաղվում, ես էլ երեխաներին եմ խնամում։ Եթե աշխատանք լիներ, մեծ հաճույքով կաշխատեի: Մինչ օրս օգտվել ենք պետության և ԿԽՄԿ-ի կողմից տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցությունից, որը մեր ապրուստի միակ միջոցն էր»,- նշել է ընտանիքի մայրը:
Տիկին Վեներան չի հուսահատվում, չի դժգոհում, աշխատանքից էլ չի խուսափում, միայն թե ընտանիքը ապրուստի միջոց ունենա։

После 44-дневной Арцахской войны семья Саргсянов была вынуждена покинуть село Айгестан Гадрутского района Арцаха. Многодетная семья поселилась в общине Кагарци Мартунинского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 ноября, АРЦАХПРЕСС- Мать семьи, 42-летняя Венера Саргсян, рассказала корреспонденту "Арцахпресс", что на третий день войны они были эвакуированы в другую общину в районе, Мец Тагер, а оттуда перебрались в Дилижан.
«Когда война закончилась, мы вернулись в Арцах. По вопросам предоставления жилья мы обратились в Министерство территориального управления и инфраструктуры Республики Арцах. Предложили поселиться в Кагарци. Мы живем девятером: я, мой муж и 7 наших детей. Один из моих сыновей служит в армянской армии, пятеро моих детей учатся в школе, а один ходит в детский сад. Моя 14-летняя дочь страдает эпилепсией. У нас нет необходимых средств для лечения», - представила В. Саргсян.
Наша собеседница с тоской вспоминает годы, которые она прожила в Айгестане, говорит, что они там были беззаботны и счастливы. Она была поваром, а ее муж, Георгий Саргсян, электриком, они также возделывали сад и жили беззаботно.
«Сегодня мой муж занимается животноводством в Кагарци, а я забочусь о детях. Если бы нашлась работа, с радостью поработала бы. До сих пор мы воспользовались программами господдержки и помощью МККК перемещенным лицам, которая была нашим единственным средством к существованию», - отметила мать семьи.
Госпожа Венера не отчаивается, не жалуется и не избегает работы, только хочет, чтобы у семьи были средства к существованию.