Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի. Ռումինացի պատգամավոր
Ռումինիայում իշխող Ազգային լիբերալ կուսակցության (PNL-Partidul Naţional Liberal) փոխնախագահ, Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ Բեն-Օնի Արդելեանը Լեռնային Ղարաբաղի 44-օրյա պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 1-ամյակի առնչությամբ գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։«Որոշ տարածաշրջանային ու արտաքին դերակատարների ուղղակի ու անուղղակի ներգրավվածությամբ պատերազմը պատճառ դարձավ զինվորների ու քաղաքացիական անձանց շրջանում հազարավոր զոհերի, տասնյակ հազարավորների տեղահանման, տասնյակ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց գերեվարման: Պատերազմի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում շատ պատմական ու կրոնական հուշարձաններ, այդ թվում և այնպիսիք, որոնք համարվում են քրիստոնեական ժառանգության կարևոր վայրեր, ոչնչացվեցին, վնասվեցին կամ դեռ վտանգված են:
Վստահ լինելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի՝ կողմերը պետք է վերսկսեն քաղաքական երկխոսությունը միջազգային միակ համաձայնեցված ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հովանու ներքո: Ուստի ես քաջալերում եմ ռումինական կողմի ջանքերին, որին աջակցում են ԵՄ անդամ տասը երկրներ, դրդելու Բրյուսելին ավելի ակտիվ դերակատարում ունենալ Հարավային Կովկասում, մասնավորապես կենտրոնանալով նախորդ տարվա ռազմական գործողությունների հումանիտար հետևանքների անհապաղ հաղթահարման ուղղությամբ»,- նշել է Բեն-Օնի Արդելեանը:

Альтернативы мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта нет. Румынский депутат
Вице-председатель правящей Национально-Либеральной партии (PNL-Partidul Naţional Liberal) Румынии, цице-председатель комитета Палаты представителей по иностранным делам Бен Они Арделян разместил на своей странице в Facebook запись по случаю 1-й годовщины трехстороннего Заявления от 9 ноября о прекращении 44-дневной войны в Нагорном Карабахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 ноября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. «При прямом и косвенном участии некоторых региональных и иностранных игроков эта война привела к тысячам жертв среди военнослужащих и мирных жителей, перемещению десятков тысяч человек, захвату десятков военнопленных и гражданских лиц. Многие исторические и религиозные объекты в результате войны в Нагорном Карабахе были разрушены, повреждены или все еще находятся под угрозой исчезновения.
Будучи убежденными, что альтернативы мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта нет, стороны должны возобновить политический диалог под эгидой единственного согласованного на международном уровне формата - сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Посему я поддерживаю усилия румынской стороны, которую поддерживают десятьстран-членовЕС, призывая Брюссель играть более активную роль на Южном Кавказе, в частности, сосредоточив внимание на незамедлительном преодолении гуманитарных последствий прошлогодних боевых действий», - написал Бен Они Арделян.