Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի. Ռումինացի պատգամավոր
Ռումինիայում իշխող Ազգային լիբերալ կուսակցության (PNL-Partidul Naţional Liberal) փոխնախագահ, Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ Բեն-Օնի Արդելեանը Լեռնային Ղարաբաղի 44-օրյա պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 1-ամյակի առնչությամբ գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։«Որոշ տարածաշրջանային ու արտաքին դերակատարների ուղղակի ու անուղղակի ներգրավվածությամբ պատերազմը պատճառ դարձավ զինվորների ու քաղաքացիական անձանց շրջանում հազարավոր զոհերի, տասնյակ հազարավորների տեղահանման, տասնյակ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց գերեվարման: Պատերազմի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում շատ պատմական ու կրոնական հուշարձաններ, այդ թվում և այնպիսիք, որոնք համարվում են քրիստոնեական ժառանգության կարևոր վայրեր, ոչնչացվեցին, վնասվեցին կամ դեռ վտանգված են:
Վստահ լինելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի՝ կողմերը պետք է վերսկսեն քաղաքական երկխոսությունը միջազգային միակ համաձայնեցված ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հովանու ներքո: Ուստի ես քաջալերում եմ ռումինական կողմի ջանքերին, որին աջակցում են ԵՄ անդամ տասը երկրներ, դրդելու Բրյուսելին ավելի ակտիվ դերակատարում ունենալ Հարավային Կովկասում, մասնավորապես կենտրոնանալով նախորդ տարվա ռազմական գործողությունների հումանիտար հետևանքների անհապաղ հաղթահարման ուղղությամբ»,- նշել է Բեն-Օնի Արդելեանը:

Peaceful resolution of Nagorno Karabakh conflict has no alternative. Romanian MP
Vice-President of Romania’s ruling National Liberal Party, vice-chair of the foreign affairs committee of the Chamber of Deputies Ben Oni Ardelean made a post on social media on the occasion of the 1st anniversary of the 2020 November 9 trilateral statement relating to the ceasefire in Nagorno Karabakh.
STEPANAKERT, NOVEMBER 13, ARTSAKHPRESS: “The war with direct and indirect involvement of some regional and external actors has left thousands dead soldiers and civilians, tens of thousands displaced people, dozens of prisoners of war and civilian detainees. As a result of the war many historical and religious monuments in Nagorno Karabakh including those that are considered as significant Christian heritage sites have been destroyed, damaged or still remain in danger.
Being convinced that a peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict has no alternative, all sides should resume political dialogue under auspices of the OSCE Minsk Group Co-chair countries, the only internationally agreed mediation format. Thus, I encourage the efforts of the Romanian side supported by ten European Union member states to induce Brussels to play a more active role in the South Caucasus, especially oriented on the immediate resolution of the humanitarian consequences of the last year hostilities”, the MP said.