Պենտագոնը շարունակում է մտահոգություն հայտնել ռուսական «Ս-400»-ներ գնելու Հնդկաստանի որոշման կապակցությամբ
Միացյալ Նահանգները շարունակում են մտահոգված լինել Ռուսաստանից «Ս-400» «երկիր-երկիր» զենիթահրթիռային համակարգեր գնելու Նյու Դելիի որոշմամբ եւ հստակ հասկացրել են դա իրենց հնդիկ գործընկերներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
Այս մասին երկուշաբթի լրագրողների համար հեռախոսային ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Ջոն Քիրբին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք շատ հստակ ասել ենք մեր հնդիկ գործընկերներին, որ մենք մտահոգված ենք այս համակարգերով, ես նոր բան չունեմ ասելու»,- ասել է նա: «[ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը] այցելել է Նյու Դելի, մենք խոսել ենք այդ մասին եւ միանշանակ մտահոգված ենք այդ համակարգերով»,- հավելել է Քիրբին։
Հնդկաստանը ռուսական «Ս-400»-ներ գնելու մտադրության մասին հայտարարել էր 2015 թվականին: «Ս-400» «տրիումֆ» համակարգերի հինգ գնդային համալիրների մատակարարման 5.43 միլիարդ դոլար արժողությամբ պայմանագիրը ստորագրվել էր 2018 թվականի հոկտեմբերին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` Հնդկաստան կատարած այցի ժամանակ։ Սա լուրջ դժգոհություն էր առաջացրել Վաշինգտոնում, որը սպառնում է պատժամիջոցներ կիրառել այն պետությունների դեմ, որոնք Ռուսաստանի Դաշնությունից ժամանակակից սպառազինության համակարգեր եւ ռազմական տեխնիկա են ձեռք բերում՝ համաձայն 2017 թվականին ընդունված CAATSA օրենքի։ Նյու Դելիում հայտարարում են, որ մտադիր չեն հրաժարվել ռուսական ԶՀՀ-ներից:

Пентагон продолжает выражать обеспокоенность решением Индии закупить российские С-400
Соединенные Штаты по-прежнему обеспокоены решением Нью-Дели закупить у России зенитно-ракетные системы (ЗРС) С-400 и четко давали понять это своим индийским коллегам. Об этом заявил в понедельник во время телефонного брифинга для журналистов пресс-секретарь Минобороны США Джон Кирби.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 ноября, АРЦАХПРЕСС- Передает news.am со ссылкой на ТАСС
«Мы очень четко говорили своим индийским партнерам, что мы обеспокоены этими системами, у меня нет ничего нового, что я мог бы сказать», - заявил он. «Министр [обороны США Ллойд Остин] посещал Нью-Дели, мы об этом говорили и определенно обеспокоены по поводу этих систем», - добавил Кирби.
Индия объявила о намерении закупить российские С-400 в 2015 году. Контракт на поставку пяти полковых комплексов систем С-400 «триумф» стоимостью 5,43 млрд долларов был подписан во время визита президента России Владимира Путина в Индию в октябре 2018 года. Это вызвало серьезное недовольство Вашингтона, который угрожает применением санкций в отношении государств, приобретающих у РФ современные системы вооружений и военную технику, в соответствии с принятым в 2017 году законом CAATSA. В Нью-Дели заявляют, что не намерены отказываться от российских ЗРС.