Հայկական կողմը դիմում է Ռուսաստանի օգնությանը․Արմեն Գրիգորյան
«Լուրերի» տաղավարում Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարեց, որ սահմանին իրավիճակը լարված է, մարտական գործողություններ են ընթանում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այսօրվա սրացումը նա կապել է Ադրբեջանի կողմից հավելյալ զրահատեխնիկա և զինված ուժեր կիրառելու հետ, հակառակորդը փորձել է օգտագործել նաև ՀՀ տարածքում գտնվող Ադրբեջանի ԶՈՒ-երը, գրում է hraparak-ը։
Նա նշեց, որ քանի որ հարձակումը ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա է եղել, հայկական կողմը դիմում է Ռուսաստանի Դաշնությանը։
«Դիմում ենք ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև գոյություն ունեցող 1997 թվականի պայմանագրի շրջանակներում՝ ՀՀ-ի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով։ Սա բանավոր դիմում է, որը նաև գրավոր ընթացակարգ է ունենալու։ Ուզում ենք հանրությանը և մեր գործընկերներին տեղեկացնել, որ նման գործընթաց ենք սկսում»,-նշեց նա ու հավելեց՝ հայկական կողմը ակնկալում է, որ ռուսական կողմը օգնություն կտրամադրի և հնարավորություն կտրվի վերականգնել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը։
Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ պետական սահմանը հանդիսանում է «կարմիր գիծ» ՌԴ-ի համար և մայիսի 12-ից սկսած ադրբեջանցիները խախտել են այդ «կարմիր գիծը»։
«Մեր դաշնակցին դիմում ենք, որպեսզի կարողանանք մեր դաշնակցային պարտավորությունների շրջանակներում վերականգնենք ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը։ Եթե հնարավոր լինի այս ճգնաժամային իրավիճակը լուծել բանակցային ճանապարհով, մենք կողմ ենք։ Եթե բանակցային ճանապարհով հնարավոր չլինի լուծել, ապա տրամադրել Հայաստանին բավական ռազմական օգնություն, որպեսզի Հայաստանը կարողանա ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծի»,-նշեց ԱԾ քարտուղարը։
Գրիգորյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը հույս ունի, որ Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ կառույցների միջոցով հնարավոր է լուծել ճգնաժամը։

Yerevan is officially invoking the Armenia-Russia 1997 treaty asking Moscow to help resolve the situation at the Armenian-Azerbaijani border, the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan said on Public Television.
Armenia invokes 1997 treaty requesting Russia’s help amid Azerbaijani attack
STEPANAKERT, NOVEMBER 16, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “We find it important to underscore that since there’s been an attack on sovereign territory of Armenia, we are applying to Russia with a call to defend Armenia’s territorial integrity within the framework of the existing treaty between Armenia and Russia of 1997 and within the framework of the logic of implementing mutual obligations as part of the treaty,” he said.
He said there will also be a written procedure invoking the treaty. “We want to inform the public and our partners that we are starting this process. We expect that Russia will provide support and we will have the opportunity to restore Armenia’s territorial integrity,” he said.
Grigoryan added that it’s been numerously said that Russia considers the Armenian state borders to be a “red line”. He noted that the Azerbaijani military is violating this red line since May 12. “In this regard we are applying to our ally so that we’ll be able to restore the territorial integrity of the Republic of Armenia within the framework of allied obligations,” Grigoryan said.
Asked whether or not the support is expected to be in the form of participation in negotiations or military assistance, Grigoryan said: “If it will be possible to solve this situation with negotiations, then solve with negotiations, if not, then to provide sufficient military assistance to Armenia so that Armenia is able to resolve the situation,” he said.