Իրանի ու ՌԴ նախագահներն անընդունելի են համարում տարածաշրջանում սահմանների ցանկացած փոփոխություն
Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ողջունել է կովկասյան տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման Ռուսաստանի նախաձեռնությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասված է Իրանի նախագահի պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրությունում:
«Աշխարհաքաղաքական վիճակի և տարածաշրջանի երկրների սահմանների ցանկացած փոփոխություն անընդունելի է»,- հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծել են կողմերը:
Անհանգստություն հայտնելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ՝ ՌԴ նախագահը խոսել է տարածաշրջանում վստահության և համագործակցության մակարդակի բարձրացման մասին՝ նշելով, որ ձգտում են կյանքի կոչել «3+3» խորհրդատվական մեխանիզմը: Նա հույս է հայտնել, որ Իրանը կաջակցի:

Iranian, Russian Presidents consider any change of borders in region unacceptable
During a telephone conversation with his Russian counterpart Vladimir Putin, President of Iran Ebrahim Raisi welcomed Russia’s initiative to establish peace and stability in the Caucasian region, the Iranian Presidential Office reports.
STEPANAKERT, NOVEMBER 16, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Any change in the geopolitical situation and the borders of the countries of the region is unacceptable”, the sides said.
Expressing their concern about the current situation around the Nagorno Karabakh conflict, the Russian leader talked about raising the level of trust and cooperation in the region, stating that they seek to implement the “3+3” consulting mechanism. Putin expressed hope for Iran’s support.