Կորցրածը վերագտնելու հույսով... Մի կնոջ պատմություն
Բաբայանների ընտանիքը Արցախյան 44- օրյա պատերազմի ընթացքում ստիպված տեղահանվել է ԱՀ Հադրութի շրջանի Ակնաղբյուր համայնքից ու ապաստանել Ծաղկաձոր քաղաքի հյուրանոցներից մեկում:
Մի կնոջ պատմություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ընտանիքի մայրը՝ Տաթևիկ Ավետիսյանը, պատմել է, որ ծնունդով ԱՀ Ասկերանի շրջանի Սարուշեն համայնքից է: Ամուսնացել և ընտանիք է կազմել Ակնաղբյուրում, որտեղ ապրած տարիները երանությամբ է հիշում:
«Ընտանիքս բաղկացած է 5 անդամից` ես, ամուսինս, երկու երեխաներս ու ամուսնուս մայրը: Արցախից տարհանվելուց հետո կարճ ժամանակ հարազատներիս տանն էինք ապրում, հետո տեղափոխվեցինք Ծաղկաձոր: Այսօր ապրուստի միջոց չունենք: Ամուսինս՝ Արթուր Բաբայանը, մասնակցել է նախորդ պատերազմին, վիրավորվել է. առաջին կարգի հաշմանդամ է, թոշակառու: Օգտվել ենք տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցությունից` գումարի, սննդի և անկողնային պարագաների տեսքով»,- ներկայացրել է ընտանիքի մայրը:
Մեր զրուցակիցը մասնագիտությամբ խեցեգործ-նկարչուհի է, ավարտել է Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ Իր բազմաթիվ աշխատանքներ` նկարներ, քանդակներ, թողել է Ակնաղբյուրում: Չի ընկրկում։ Ծաղկաձորում էլ շարունակում է հայկական նախշերով զարդեր պատրաստել՝ դա համարելով ազգայինը պահպանելու իր առաքելությունը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Կրթություն ստանալուց հետո զբաղվել եմ նկարչությամբ, խեցեգործությամբ, հետագայում` նաև քանդակագործությամբ: Միևնույն ժամանակ համագործակցել եմ կավագործների հետ, հուշանվերներ պատրաստել:
Բնութագրությունը հասանալի չէՄեծ թվով քանդակներ վաճառվել են, ցուցադրվել Ռուսաստանում և Իտալիայում։ Ունեցել եմ տարբեր ցուցահանդեսներ Արցախում և Հայաստանում»,- նշել է Տ. Ավետիսյանը:
Նա չի կորցրել հավատն ապագայի նկատմամբ, ասում է` կշարունակի զբաղվել հայկական արվեստով , ցուցահանդես-վաճառքներ կկազմակերպի, կփորձի նորից ոտքի կանգնել։ Միայն թե հայրենիքի կարոտն է գնալով ահագնանում։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Ինձ համար դժվար է ապրել ու ստեղծագործել հարազատ եզերքից հեռու: Սիրտս մեծ ցավ է ապրում, երբ գիտեմ՝ հայրենիքս ինձնից հեռու է, այն էլ՝ ուրիշի ձեռքում: Այստեղ տեղափոխվելուց կարճ ժամանակ անց մայրս մահացավ։
Բնութագրությունը հասանալի չէՑավս բազմապատկվեց, չեմ կարողանում պատկերացնել, թե ինչպես կկարողանամ թողնել այս ամենը և ուրիշ տեղ ապրել: Միայն հստակ գիտեմ, որ պետք է երեխաներիս ճիշտ դաստիարակեմ, որպեսզի լինեն արժանի իրենց հայրենիքին ու հայ լինելուն»,- անկեղծացել է Տաթևիկը։

В надежде найти потерянное... История одной женщины
Во время 44-дневной войны в Арцахе семья Бабаянов была вынуждена покинуть общину Акнахпюр Гадрутского района Арцаха и приютилась в одной из гостиниц Цахкадзора.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 ноября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" мать семьи Татевик Аветисян рассказала, что родом из общины Сарушен Аскеранского района Арцаха. Она вышла замуж и создала семью в Акнахпюре и с тоской вспоминает там прожитые годы.
«Моя семья состоит из 5 человек: я, мой муж, двое наших детей и мать моего мужа. После эвакуации из Арцаха мы недолго жили в доме моих родственников, затем переехали в Цахкадзор. Сегодня у нас нет средств к существованию. Мой муж Артур Бабаян участвовал в предыдущей войне и был ранен. Он инвалид первой группы, пенсионер. Мы воспользовались помощью, предоставленной перемещенным лицам, в виде денег, продуктов питания и постельных принадлежностей», - представила мать семьи.
Наша собеседница по профессии художница-гончар, окончила Государственный художественный колледж имени Паноса Терлемезяна.
Многие свои работы - картины, скульптуры она оставила в Акнахпюре. Она не отчаивается. В Цахкадзоре она продолжает делать украшения с армянскими узорами, считая своей миссией сохранение национального.
«После получения образования я занималась живописью, гончарным мастерством, а затем скульптурой. Параллельно сотрудничала с гончарами и делала сувениры.
Было продано большое количество скульптур, выставленных в России и Италии. У меня были разные выставки в Арцахе и Армении», - отметила Т. Аветисян.
Она не потеряла веру в будущее, по ее словам, продолжит заниматься армянским искусством, будет организовывать выставки-продажаи, снова попытается встать на ноги. Только тоска по Родине растет.
«Мне сложно жить и творить вдали от дома. У меня болит сердце, когда я осознаю, что моя родина далеко от меня, в чужих руках. Вскоре после переезда сюда умерла моя мать.
Моя боль приумножилась, я не представляю, как я могу все это бросить и жить где-то еще. Но в одном я уверена, я должна правильно воспитать своих детей, чтобы они были достойны своей Родины и своей нации», - поделилась с нами Татевик.