Կանադական պորտալը կազմել է աշխարհում ամենահզոր Ռազմաօդային ուժերն ունեցող երկրների ցանկը
Aeroemploi կանադական հարթակը կազմել է աշխարհում ամենահզոր Ռազմաօդային ուժերն ունեցող երկրների ցանկը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում  է News.am-ը։
Առաջին հորիզոնականում է ամերիկյան Օդուժը, որն ունի տարբեր մոդիֆիկացիաներով ավելի քան երեք հազար ինքնաթիռ: Ինչպես նշում են հոդվածի հեղինակները, ԱՄՆ-ն ունի ամենահագեցած եւ տեխնոլոգիապես զարգացած մարտական ավիացիան աշխարհում, գրում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Ցանկում երկրորդ տեղում են ռուսական Ռազմաօդային ուժերը 1900 ինքնաթիռներով: Նշվում է, որ 30 տարվա ընթացքում Ռուսաստանը կարողացել է զգալի առաջընթաց գրանցել այդ ոլորտում. կան այնպիսի կործանիչներ, ինչպես Սու-35-ը, Սու-34-ը: Մոսկվան նաեւ մշակում է նոր սերնդի ռազմավարական ռմբակոծիչ հրթիռակիր ՊԱԿ ԴԱ-ն:
Երրորդ հորիզոնականում է չինական ավիացիան, որը ձեւավորվել է 1949 թվականին ԽՍՀՄ լուրջ աջակցությամբ: Ռուսները վերապատրաստել են Ժողովրդական ազատագրական բանակի օդաչուներ: Բացի այդ, նրանք ուժեղացել են Կորեական պատերազմի ժամանակ (1950—1953): 1980-ականներին երկրի Ռազմաօդային ուժերն ունեցել են տարբեր խնդիրներ, որոնք կապված են եղել տեխնոլոգիաների հետ, սակայն այժմ նրանք իրականացրել են խորքային բարեփոխումներ արդյունավետությունը բարձրացնելու համար:
Ամենանշանակալի ռազմական ավիացիաների ցանկում են նաեւ հնդկական, եգիպտական, պակիստանյան, թուրքական եւ հարավկորեական ռազմաօդային ուժերը: Գերմանիան ավելի քան 400 ինքնաթիռներով զբաղեցրել է վարկանշային աղյուսակի տասներորդ հորիզոնականը:

Канадский портал опубликовал список стран с самыми сильными Военно-воздушными силами на Земле
Канадский портал Aeroemploi составил список стран с самыми сильными Военно-воздушными силами на Земле.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 ноября, АРЦАХПРЕСС- На первом месте рейтинга расположились американские ВВС, на вооружении которых более трех тысяч самолетов различных модификаций. Как указывают авторы статьи, США обладают наиболее оснащенной и технологически развитой боевой авиацией в мире, пишет РИА Новости.
Вторую позицию в списке заняли российские Воздушно-космические силы с 1900 самолетами. Отмечается, что за 30 лет Россия смогла сделать существенный рывок в этой сфере: у ВКС на вооружении стоят такие истребители, как Су-35, Су-34. В разработке у Москвы также находится проект стратегического бомбардировщика-ракетоносца нового поколения ПАК ДА.
Тройку самых мощных ВВС замыкает китайская авиация, сформированная благодаря серьезной помощи СССР в 1949 году. Русские готовили пилотов Народно-освободительной армии. Кроме того, они закалялись в боях Корейской войны (1950—1953), уточняется в материале. В 1980-х Военно-воздушные силы страны испытывали различные проблемы, связанные с технологиями, однако сейчас они прошли через глубокие реформы, чтобы стать эффективнее.
В список наиболее значимых военных авиаций планеты вошли индийские, египетские, пакистанские, турецкие и южнокорейские ВВС. Германия с парком более 400 самолетов заняла десятое место рейтинга.