Կանադական պորտալը կազմել է աշխարհում ամենահզոր Ռազմաօդային ուժերն ունեցող երկրների ցանկը
Aeroemploi կանադական հարթակը կազմել է աշխարհում ամենահզոր Ռազմաօդային ուժերն ունեցող երկրների ցանկը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում  է News.am-ը։
Առաջին հորիզոնականում է ամերիկյան Օդուժը, որն ունի տարբեր մոդիֆիկացիաներով ավելի քան երեք հազար ինքնաթիռ: Ինչպես նշում են հոդվածի հեղինակները, ԱՄՆ-ն ունի ամենահագեցած եւ տեխնոլոգիապես զարգացած մարտական ավիացիան աշխարհում, գրում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Ցանկում երկրորդ տեղում են ռուսական Ռազմաօդային ուժերը 1900 ինքնաթիռներով: Նշվում է, որ 30 տարվա ընթացքում Ռուսաստանը կարողացել է զգալի առաջընթաց գրանցել այդ ոլորտում. կան այնպիսի կործանիչներ, ինչպես Սու-35-ը, Սու-34-ը: Մոսկվան նաեւ մշակում է նոր սերնդի ռազմավարական ռմբակոծիչ հրթիռակիր ՊԱԿ ԴԱ-ն:
Երրորդ հորիզոնականում է չինական ավիացիան, որը ձեւավորվել է 1949 թվականին ԽՍՀՄ լուրջ աջակցությամբ: Ռուսները վերապատրաստել են Ժողովրդական ազատագրական բանակի օդաչուներ: Բացի այդ, նրանք ուժեղացել են Կորեական պատերազմի ժամանակ (1950—1953): 1980-ականներին երկրի Ռազմաօդային ուժերն ունեցել են տարբեր խնդիրներ, որոնք կապված են եղել տեխնոլոգիաների հետ, սակայն այժմ նրանք իրականացրել են խորքային բարեփոխումներ արդյունավետությունը բարձրացնելու համար:
Ամենանշանակալի ռազմական ավիացիաների ցանկում են նաեւ հնդկական, եգիպտական, պակիստանյան, թուրքական եւ հարավկորեական ռազմաօդային ուժերը: Գերմանիան ավելի քան 400 ինքնաթիռներով զբաղեցրել է վարկանշային աղյուսակի տասներորդ հորիզոնականը:

Canadian portal Aeroemploi has compiled a list of countries with the most powerful Air Force on Earth, news.am informs.
Canadian portal publishes list of countries with strongest Air Force on Earth
STEPANAKERT, NOVEMBER 22, ARTSAKHPRESS: The first place in the rating is occupied by the American Air Force, which is armed with more than three thousand aircraft of various modifications. As the authors of the article point out, the United States has the most equipped and technologically advanced combat aircraft in the world.
The second position on the list was taken by the Russian Aerospace Forces with 1,900 aircraft. Over 30 years Russia was able to make a significant breakthrough in this area: the Aerospace Forces is armed with such fighters as the Su-35, Su-34. Moscow is also developing a project for a new generation strategic bomber-missile carrier PAK DA.
The three most powerful air forces are closed by the Chinese aviation, formed thanks to the serious assistance of the USSR in 1949. The Russians trained the pilots of the People's Liberation Army. In addition, they were tempered in the battles of the Korean War (1950-1953), is specified in the material. In the 1980s, the country's Air Force experienced various technological challenges, but it has now gone through deep reforms to become more efficient.
The list of the most significant military aviation on the planet includes the Indian, Egyptian, Pakistani, Turkish and South Korean air forces. Germany, with a fleet of more than 400 aircraft, took the tenth place in the ranking.