Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հովանավորվող հայատյացությունը վտանգավոր է նաև այլ երկրների համար. Արման Թաթոյան
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հովանավորվող հայատյացությունն ամբողջ աշխարհում ապրող երկու ժողովուրդներին թշնամանքի մեջ պահելու նպատակային քաղաքականություն է, որը վտանգում է նաև տվյալ երկրների կայունությունն ու մարդու իրավունքների համակարգը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ԱՄՆ-ում հայկական լրատվամիջոցների հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Ադրբեջանական այս թշնամանքի, ատելության քաղաքականությունը, որն ունի ինստիտուցիոնալ, խորքային արմատներ, վտանգավոր է նաև այլ երկրների համար, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի: Ասեմ, թե ինչով. այս քաղաքականությունը թշնամանքի մեջ է պահում երկու ժողովուրդներին՝ ամբողջ աշխարհում: Վտանգներ կան հատկապես այն երկրներում, որտեղ հայերն ու ադրբեջանցիներն ապրում են համատեղ, կողք-կողքի: Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանություններն իրենց վարած այս քաղաքականությամբ հանգիստ կարող են տվյալ երկրների կայունությունը խաթարել՝ հիմք դնելով թշնամանքի ու ատելության շարժառիթով կատարվող հանցագործություններին: Այսկերպ Սան Ֆրանցիսկոյում վանդալիզմի են ենթարկվել հայկական եկեղեցին, դպրոցը, իմ աչքով տեսա, թե ինչպես էին դպրոցի վրա նույնիսկ կրակել: Նույն պատկերն ունենք նաև այլ երկրներում՝ Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում, Գերմանիայում»,- նշել է Թաթոյանը:
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հրավերով այս օրերին ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծել է՝ հայասպանությունը, խախտումները Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խրախուսվում են բարձր մակարդակով:
«Այս ամենը չի սկսվել վերջին պատերազմով, այն շատ ավելի խորը արմատներ ունի: Դրա օրինակները բազմաթիվ են»,- շեշտել է նա:
Անդրադառնալով 2020 թվականի պատերազմին և դրա հետևանքներին՝ պաշտպանը նկատել է՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո մարտահրավերները չեն դադարել.
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան՝ շարունակվող պատերազմ: Պատերազմը ոչ միայն ընթացքում արհավիրքներ բերեց, այլ նաև երկարաժամկետ հետևանքներ թողեց: Հայաստանում, Արցախում և ընդհանրապես՝ աշխարհում ապրող մեր ժողովուրդն այդ հետևանքները հենց հիմա էլ զգում է: Սյունիքում, Գեղարքունիքում՝ Հայաստանի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ու ճանապարհներին ներկայում հայտնվել են ադրբեջանական դրոշներ, ցուցանակներ ու անցակետեր»:
Արման Թաթոյանն ընդգծել է՝ այդ երկրի (Ադրբեջանի) իշխանությունները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության՝ լինի քաղաքական, թե քրեական: Խախտումների աղբյուրը, հիմքը միայն այդ կերպ կարող է վերացվել:

Azeri state-sanctioned Armenophobia is dangerous also for host countries of Diasporas, including U.S., warns Ombudsman
Azerbaijan’s state-sanctioned Armenophobia is a targeted policy for keeping the two peoples living throughout the world in animosity, which threatens also the stability and the human rights system of those countries, warned the Armenian ombudsman Arman Tatoyan.
STEPANAKERT, NOVEMBER 23, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “This Azerbaijani policy of hate and animosity, which has deep institutional roots, is dangerous also for other countries, including the United States. Let me say how. This policy is keeping two peoples in enmity around the world. Dangers exist especially in countries where Armenians and Azerbaijanis live side by side. It is obvious that with this policy the Azerbaijani authorities could easily disrupt the stability of the given countries and lay the foundation for hate-fueled crimes.  This is how the Armenian church and school were vandalized in San Francisco, I saw with my own eyes how shots were fired on the school. We have the same picture in other countries too, in France, Russia and Germany,” Human Rights Defender Arman Tatoyan said at a press conference in the United States, where he is on a visit at the invitation of the Armenian National Committee of America.
He warned that the Azerbaijani authorities are encouraging, at the high levels, the murder of Armenians and violations.  “This all didn’t begin with the latest war, it has far deeper roots. There are numerous examples for this,” he said.
Speaking about the 2020 war and its consequences, Ombudsman Tatoyan said that after the signing of the ceasefire the challenges didn’t stop. “This is a continuing war. The war brought disaster not only during its course, but it also left long-term consequences. Our people in Armenia, Artsakh and elsewhere around the world feel these consequences right now. Azerbaijani flags, road-signs and checkpoints have appeared in the direct vicinity of Armenian villages and on roads in Syunik and Gegharkunik.”
Tatoyan stated that the Azerbaijani government must be held accountable, be it politically or criminally. This is how the source and foundation of the violations can be eliminated, he said.