Լույս է տեսել Աշոտ Բեգլարյանի «Արցախի կերպարները» խորագրով ժողովածուն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Աշոտ Բեգլարյանը նշեց, որ գրքի մեջ ընդգրկված են ակնարկներ` գրված 1992-2020 թվականներին:
«Լինելով «Գոլոս Արմենիի» երևանյան թերթի սեփական թղթակիցն Արցախում` առաջին պատերազմի տարիներին վարում էի «Պատերազմը դեմքերով», «Ղարաբաղյան օրագիր» և «Դիմանկարի շտրիխներ» մշտական խորագրերը: Պատմելով հերոսների, քաղաքական գործիչների և հասարակ աշխատավորների մասին` փորձում էի բազմակողմանի ներկայացնել ընթերցողին կենդանի կերպարներ, որոնք, ի դեպ, հետագայում մտել են իմ գեղարվեստական պատմվածքներ և վիպակներ։ Պատերազմից հետո, շարունակելով իմ լրագրողական և գրական գործունեությունը տարբեր առաջատար հայկական, ինչպես նաև ռուսական և այլ արտասահմանյան թերթերում և հանդեսներում, հաճախ եմ անդրադարձել պատերազմական թեմային և լրացրել կերպարների պատկերասրահը: Երբ զգացի, որ գրքի համար հավաքվել է անհրաժեշտ նյութ, այն հանձնեցի տպագրության», - ներկայացրեց Ա. Բեգլարյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ գիրքը նախատեսված է ընթերցողների լայն շրջանակի համար:
«Գտնում եմ, որ նախ և առաջ այն արժեքավոր է իր պատմական, փաստագրական բովանդակությամբ: Բոլոր հերոսները և կերպարները ներկայացված են այն ժամանակի համատեքստում, որում ապրել ու ստեղծագործել են: Բոլորի ճակատագիրը, կարելի է ասել, ընդհանուր է, կապված իր հայրենիքի ճակատագրի հետ, բայց ամեն մեկը մի յուրօրինակ կերպար է, և իմ խնդիրն էր այն ներկայացնել ընթերցողին: Գրքի հիմնական ուղերձն է՝ լինել արժանի այն հերոսներին, որոնք կերտել են մեր հաղթանակները : Պետք է լինել նրանց նման ազնիվ և անձնուրաց: Ընդօրինակելով նրանց` մենք կհասնենք նոր հաջողությունների», - հավելեց Ա. Բեգլարյանը:

Вышел в свет художественно-документальный сборник Ашота Бегларяна «Лица Арцаха»
СТЕПАНАКЕРТ, 25 ноября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Ашот Бегларян отметил, что в сборник вошли очерки, написанные в период с 1992-го по 2020-ый годы.
«Будучи собственным корреспондентом ереванской газеты «Голос Армении» в Степанакерте в годы  развязанной Азербайджаном против новообразованной Нагорно-Карабахской Республики войны, я вёл постоянные рубрики «Война в лицах», «Карабахский дневник» и «Штрихи к портрету»,  рассказывая о героях, политиках и простых тружениках родного Арцаха и разносторонне представляя читателю живые образы, многие из которых в дальнейшем перешли в художественные рассказы и повести.
После войны, продолжая свою журналистскую и писательскую деятельность в различных ведущих армянских, а также российских и других иностранных изданиях, я не раз возвращался к военной тематике и значительно пополнил галерею образов. Когда я почувствовал, что для сборника собран необходимый материал, я передал его в печать», - представил А. Бегларян.
По словам нашего собеседника, сборник рассчитан на широкий круг читателей.
«Я считаю, что он ценен прежде всего своим историческим, документальным содержанием. Все герои и персонажи представлены в контексте того времени, в котором они жили и творили. Хотя персонажи произведений разделили одну общую со своей родиной долю, тем не менее судьба каждого из них по-своему уникальна, моей задачей было представить это читателю. Главный посыл книги - быть достойными героев, создавших наши победы. Мы должны быть такими же честными  и самоотверженными, как они. Подражая им, мы добьемся новых успехов », - добавил А. Бегларян.