Մոսկվան բոլոր հնարավոր քայլերը ձեռնարկում է տարածաշրջանի կայունությունն ամրապնդելու համար։
Ռուսական կողմի ուշադրությունը կենտրոնացած է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առևտրատնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնման ու զարգացման վրա:
Այսօրվա ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը վերաբերող հարցին։
Զախարովան նշեց, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև բարձր մակարդակի հանդիպումների վերաբերյալ մեկնաբանությունները ՌԴ նախագահի վարչակազմի իրավասությունն են:
«Կարող եմ ասել, որ մենք բոլոր հնարավոր քայլերը ձեռնարկում ենք կայունության ամրապնդման, հիշյալ տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման համար։ Իհարկե, հատուկ ուշադրություն է դարձվում նաև առևտրատնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանն ու զարգացմանը», - ասաց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Զախարովան հայտնեց նաև, որ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը կմասնակցի ԵԱՀԿ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի 28-րդ նիստին, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 2-3-ին Ստոկհոլմում: Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվելու է նաև Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակը։
Հիշեցնենք` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը համաձայնել են հանդիպել դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում։
Նոյեմբերի 23-ին հայտնի դարձավ, որ մինչ այդ նրանք նոյեմբերի 26-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասնակցությամբ եռակողմ բանակցություններ են անցկացնելու Սոչիում:
Փաշինյանի ու Ալիևի նախորդ հանդիպումը (Պուտինի մասնակցությամբ) կայացել էր Մոսկվայում այս տարվա հունվարի 11-ին։ Գրեթե 4 ժամ տևած բանակցությունների արդյունքում ընդունվել էր երկրորդ եռակողմ հայտարարությունը, որը հիմնականում վերաբերում էր 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու վերաբերյալ կետի իրագործմանը։

Внимание сконцентрировано на восстановлении связей между Арменией и Азербайджаном – МИД РФ
Внимание российской стороны сконцентрировано на восстановлении и развитии торгово-экономических и транспортных связей между Арменией и Азербайджаном.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом официальный представитель МИД РФ Мария Захарова сказала в четверг на брифинге, отвечая на вопрос о предстоящей 26 ноября в Сочи трехсторонней встрече с участием лидеров России, Армении и Азербайджана, передает Sputnik Армения.
Как отметила Захарова, комментарии по встречам на высшем уровне между лидерами России, Армении и Азербайджана являются прерогативой администрации президента РФ.
"Могу сказать, что мы предпринимаем всевозможные шаги для укрепления стабильности, налаживания мирной жизни в упомянутом регионе. Конечно, особое внимание уделяется восстановлению и развитию торгово-экономических и транспортных связей", - сказала официальный представитель МИД РФ.
Захарова также сообщила, что глава МИД России Сергей Лавров примет участие в 28-м заседании Совета министров иностранных дел стран ОБСЕ, которое состоится 2-3 декабря в Стокгольме. В ходе встречи, в числе других вопросов, будет обсуждаться и ситуация в Нагорном Карабахе.
Напомним, официальный Ереван подтвердил информацию об участии главы армянского правительства Никола Пашиняна в трехсторонней встрече с участием президентов России и Азербайджана, которая состоится 26 ноября в Сочи. Ранее стало известно о переговорах лидеров Армении и Азербайджана 15 декабря в Брюсселе.