Քարահունջցին չի ընկճվում, շարունակում է արարել իր հայրենիքում. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Քարահունջ համայնքի ղեկավար Արսեն Ղահրամանյանը:
«44-օրյա պատերազմից հետո մեր գյուղում Բերձորից 1 ընտանիք է հաստատվել: Վերջերս այդ ընտանիքը Կարմիր խաչի Լեռնային Ղարաբաղի գրասենյակի կողմից աջակցություն է ստացել: Ազատ բնակֆոնդում 4 տուն ունենք, որոնք վերանորոգելուց հետո սիրով կտրամադրենք տեղահանված մեր հայրենակիցներին: Համայնքապետարանի շենքը գտնվում է անմխիթար վիճակում. շենքին կից գործում է գյուղի հանդիսությունների սրահը: Բուժկետ չունենք. գյուղի տներից մեկը տրամադրել ենք, որպեսզի այն շարունակի իր գործունեությունը:Դպրոցի շենքը վերանորոգման կարիք ունի, այստեղ սովորում է 12 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք. գյուղում մանկապարտեզի ենթակա երեխաների թիվը քիչ է: Քարահունջը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարմամբ. ոռոգման ջրի խնդիր կա գյուղում»,- ներկայացրել է համայնքի ղեկավարը:
Մեր զրուցակիցը ցավով է նշել, որ Արցախյան աշնանային պատերազմի ժամանակ հանուն հայրենիքի պաշտպանության մեկ համագյուղացի է զոհվել՝ զինծառայող Անդրեյ Դանիելյանը, ում հիշատակին գյուղում հուշաղբյուր է կանգնեցվել:
Անդրադառնալով հետպատերազմական շրջանում գյուղացիների զբաղվածությանը՝ Ա. Ղահրամանյանն ասել է, որ գյուղի սեփական և վարձակալած վարելահողերի 70%-ը անցել է թշնամու տիրապետության տակ, սակայն գյուղացիները չեն ընկճվում, շարունակում են արարել իրենց հայրենիքում։ Նրանք հիմնականում անասնապահությամբ ու հողագործությամբ են զբաղվում։

The Karahunj community of Artsakh’s Martuni region has 107 residents.
STEPANAKERT, NOVEMBER 30, ARTSAKHPRESS: The head of the community Arsen Ghahramanyan told "Artsakhpress".
"After the 44-Day Artsakh War, one family from Berdzor has settled in our village. The family has recently received support from the ICRC Nagorno-Karabakh Office. We have 4 vacant houses, which after renovation will be provided to our displaced compatriots.
The building of the community hall is in a deplorable condition. There is a village celebration hall next to the building. We do not have an aid station. We have provided one of the houses in the village so that it can continue its activities. The school building needs renovation. 12 students attend the school. We do not have a kindergarten. The number of pre-school children is small. Karahunj is gasified, provided with electricity and water supply. There is a problem with irrigation water in the village,” said the head of the community.
The head of the community noted with regret that during the recent war, a fellow-villager, soldier Andrey Danielyan, was killed for the defense of the homeland. A memorial fountain was erected in his memory in the village.
Referring to the employment of the villagers in the post-war period, A. Ghahramanyan said that 70% of the village's own rented arable lands had passed under enemy control, but the villagers are not depressed and continue to create in their homeland. They are mainly engaged in cattle breeding and agriculture.