Քարահունջցին չի ընկճվում, շարունակում է արարել իր հայրենիքում. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Քարահունջ համայնքի ղեկավար Արսեն Ղահրամանյանը:
«44-օրյա պատերազմից հետո մեր գյուղում Բերձորից 1 ընտանիք է հաստատվել: Վերջերս այդ ընտանիքը Կարմիր խաչի Լեռնային Ղարաբաղի գրասենյակի կողմից աջակցություն է ստացել: Ազատ բնակֆոնդում 4 տուն ունենք, որոնք վերանորոգելուց հետո սիրով կտրամադրենք տեղահանված մեր հայրենակիցներին: Համայնքապետարանի շենքը գտնվում է անմխիթար վիճակում. շենքին կից գործում է գյուղի հանդիսությունների սրահը: Բուժկետ չունենք. գյուղի տներից մեկը տրամադրել ենք, որպեսզի այն շարունակի իր գործունեությունը:Դպրոցի շենքը վերանորոգման կարիք ունի, այստեղ սովորում է 12 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք. գյուղում մանկապարտեզի ենթակա երեխաների թիվը քիչ է: Քարահունջը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարմամբ. ոռոգման ջրի խնդիր կա գյուղում»,- ներկայացրել է համայնքի ղեկավարը:
Մեր զրուցակիցը ցավով է նշել, որ Արցախյան աշնանային պատերազմի ժամանակ հանուն հայրենիքի պաշտպանության մեկ համագյուղացի է զոհվել՝ զինծառայող Անդրեյ Դանիելյանը, ում հիշատակին գյուղում հուշաղբյուր է կանգնեցվել:
Անդրադառնալով հետպատերազմական շրջանում գյուղացիների զբաղվածությանը՝ Ա. Ղահրամանյանն ասել է, որ գյուղի սեփական և վարձակալած վարելահողերի 70%-ը անցել է թշնամու տիրապետության տակ, սակայն գյուղացիները չեն ընկճվում, շարունակում են արարել իրենց հայրենիքում։ Նրանք հիմնականում անասնապահությամբ ու հողագործությամբ են զբաղվում։

Жители Караунджа не отчаиваются и продолжают творить на своей родине: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 30 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Караундж Арсен Каграманян.
«После 44-дневной войны в нашем селе поселилась одна семья из Бердзора. Семья недавно получила поддержку в офисе Красного Креста Нагорного Карабаха. У нас есть 4 дома в свободном жилищном фонде, которые после ремонта мы с радостью предоставим переселенцам. Здание сельского муниципалитета находится в плачевном состоянии. Рядом со зданием находится деревенский зал торжеств. У нас нет медпункта- мы предоставили один из домов в селе, чтобы он мог продолжать свою деятельность. Здание школы нуждается в ремонте, здесь учатся 12 учеников. У нас нет детского сада. Количество детей, надлежащих детскому саду в селе, невелико. Караундж газифицирован, подведены электричество и вода. В селе есть проблема с поливной водой », - представил глава общины.
Наш собеседник с сожалением отметил, что во время осенней войны в Арцахе за защиту Родиныпогиб один односельчанин, военнослужащий Андрей Даниелян, в память о нем в селе воздвигнут мемориальный фонтан.
Говоря о занятости сельчан в послевоенный период, А. Каграманян сказал, что 70% собственных и арендованных пахотных земель села перешли под контроль врага, но жители села не отчаиваются и продолжают творить на своей родине. В основном они занимаются животноводством и сельским хозяйством.