Կորցրածը վերագտնելու հույսով...Մի ընտանիքի պատմություն
Սարգսյանների ընտանիքը մինչև Արցախյան 44-օրյա պատերազմն ապրում էր Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 2020 թվականի նոյեմբեր ամսից, սակայն, հաստատվեց մայրաքաղաք Ստեփանակերտում: Սկզբնական շրջանում ընտանիքի անդամներն, իրարից բաժան, ապրում էին բարեկամների տներում, մինչև փայտե մի փոքրիկ տնակ գտան ու ապաստանեցին այդ տնակում:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տանտիկինը՝ 64-ամյա Սահականուշ Մնացականյանը, ով 43 տարի շարունակ Ավետարանոցի դպրոցում սերունդներ է կրթել ու դաստիարակել, ասաց, որ չարաբաստիկ պատերազմի սկիզբը իր մանկավարժական երկարամյա գործունեության ավարտն ազդարարեց:
«Երեք տուն եմ թողել Ավետարանոցում, ու այսօր, իմ կամքից անկախ, հաստատվել մի փայտյա տնակում: Արցախյան առաջին պատերազմում կորցրել եմ ամուսնուս, և շատ մեծ դժվարությամբ մեծացրել երեք երեխաներիս: Հայրենասեր, իրենց հոր հիշատակին արժանի զավակներ եմ մեծացրել։ Ավետարանոցում զբաղվում էինք գյուղատնտեսությամբ: Տղաս՝ Սևակ Սարգսյանը, մինչ պատերազմը 5 մլն. դրամով 100 մայր ոչխար էր գնել, սեպտեմբերին արդեն 300-ն էին դարձել. դա էլ թողեցինք թշնամուն: Բացի դրանից, ցորեն էինք ցանում, նռան այգի ունեինք, ընտանի թռչուններ էինք պահում»,- պատմել է Ս. Մնացականյանը: Մեր զրուցակցի խոսքով՝ արարող մարդու համար շատ դժվար է օգնության սպասելը։ Չի դժգոհում, մինչ օրս օգտվել են պետության և ԿԽՄԿ-ի կողմից տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցություններից: Բազմազավակ ընտանիքի անդամներից ոչ մեկն այսօր չի աշխատում, նրանց ապրուստի միակ միջոցը Սահականուշ տատի թոշակն է: «Որդիս հիվանդության պատճառով ֆիզիկական աշխատանք կատարել չի կարողանում: Սակայն ես չեմ ընկճվում, տանը նստած ձմեռային տաք գուլպաներ եմ գործում, ու այդպես մի փոքր կտրվում այս դաժան իրականությունից»,-ընդգծել է Ս. Մնացականյանը:
Բազմաչարչար Սահականուշ տատը մի երազանք ունի՝ տեսնել Արցախի խաղաղ երկնակամարը, որ տան 3 ապագա զինվորները խաղաղ պայմաններում ծառայեն հայրենիքին։

До 44-дневной войны в Арцахе семья Саргсянов проживала в общине Аветараноц Аскеранского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 декабря, АРЦАХПРЕСС- Однако в ноябре 2020 года семья поселилась в столице Степанакерте. Изначально члены семьи жили отдельно друг от друга- у родственников, пока не нашли небольшой деревянный домик и укрылись в нем.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" домохозяйка, 64-летняя Саакануш Мнацаканян, 43 года воспитывающая поколения в Аветараноцской школе, сказала, что начало зловещей войны, можно сказать положило конец ее многолетней педагогической деятельности.
«Я оставила три дома в Аветараноце, а сегодня против своей воли поселилась в деревянном домике. Я потеряла мужа в первую Арцахскую войну и с большим трудом вырастила троих детей. Я вырастила патриотичных детей, достойных памяти отца. В Аветараноце мы занимались сельским хозяйством. Мой сын, Севак Саргсян, до войны за 5 миллионов (драм) купил 100 овец, в сентябре их уже стало 300. И это оставили врагу. Кроме того, мы сеяли пшеницу, у нас был гранатовый сад, мы держали домашнюю птицу»- рассказала С. Мнацаканян. По словам нашей собеседницы, человеку, который привык сам создавать, очень сложно ждать помощи от других. Она не жалуется, до сих пор они воспользовались государственной помощью, предоставленной ВПЛ от МККК. Сегодня никто из членов многодетной семьи не работает, единственным средством к существованию является пенсия бабушки Саакануш. «Мой сын не может выполнять физическую работу из-за болезни. Но я не отчаиваюсь, я шью теплые зимние носки, сидя дома, и поэтому я немного отстранена от этой суровой реальности», - подчеркнула С. Мнацаканян.
Многострадальная бабушка Саакануш мечтает увидеть мирное небо Арцаха, чтобы 3 будущих воина семьи могли служить Родине в мирных условиях.