Իրանը վերսկսել է Աֆղանստանի հետ երկկողմ առևտուրը
Իրանի մաքսային վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սեյեդ Ռուհոլլա Լաթիֆին հայտարարել է, որ Իրանի և Աֆղանստանի միջև Միլակ սահմանային անցակետում առևտուրը վերսկսվել է վերջերս տեղի ունեցած միջադեպից հետո:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին տեղեկացնում է regionpress.am-ը։
Այս մասին հայտնում է իրանական Mehr News գործակալությունը։
Լաթիֆին նշել է, որ երկու երկրների սահմանապահների միջև տեղի ունեցած միջադեպը կարգավորվել է և տուժած շրջաններում կյանքը վերադարձել է բնականոն հուն։ Իրանցի և աֆղան սահմանապահներին հաջողվել է վերսկսել սահմանային առևտուրը։ «Նախօրեին երկու պետությունների սահմանագոտու անցակետի մոտ գտնվող հատուկ տարածքում բախումներ էին տեղի ունեցել, ինչի արդյունքում դադարեցվել էր այդ շրջանում սահմանային առևտուրը։
Ավելի ուշ կողմերը քայլեր էին ձեռնարկել իրավիճակը կայունացնելու և առևտուրը այդ շրջաններում վերականգնելու ուղղությամբ»,-հայտարարել է Լաթիֆին իրանական ԶԼՄ-ներին:
«Թալիբան» շարժումը (կազմակերպություն, որի գործունեությունն արգելված է ՌԴ-ում) ևս հաստատել է վերջերս Նիմրոզի նահանգի Կոնգ շրջանում Իրանի հետ ընդհանուր սահմանին տեղի ունեցած բախումները՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների իշխանություններն անհրաժեշտ միջոցներ են ձեռնարկել ապահովելու համար, որ միջադեպն այլևս չկրկնվի:

Иран возобновляет двустороннюю торговлю с Афганистаном
Представитель таможенной администрации Ирана (IRICA) Сейед Рухолла Латифи заявил, что торговля на пограничном пункте Милак между Ираном и Афганистаном возобновилась после недавнего инцидента.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщило иранское агентство Mehr News, передает regionpress.am.
Латифи отметил, что по мере того, как нормальная обстановка вернулась в пострадавший район, где ранее произошли стычки между иранскими и афганскими пограничниками, обеим сторонам удалось возобновить приграничную торговлю на общей границе между Ираном и Афганистаном.
«Вчера днем на ограниченной территории возле пункта пропуска через границу произошли стычки, которые остановили приграничную торговлю в этом районе. Однако после того, как район был оцеплен, стороны приняли меры по нормализации ситуации и возобновлению торговой деятельности», — заявил представитель IRICA иранским СМИ.
Движение «Талибан» (организация, деятельность которой запрещена в РФ) подтвердило недавние стычки на общей границе с Ираном в районе Конг провинции Нимроз, подчеркнув, что властями двух стран были приняты необходимые меры для обеспечения того, чтобы инцидент больше не повторился.