Տոկիոն պատրաստ Է ԱՄՆ-ի ռազմակայանների ծախսերն ավելացնելու առավելագույնը մինչեւ 1,94 մլրդ դոլար. Nikkei
Ճապոնիայի կառավարությունը Վաշինգտոնին առաջարկել Է երկրի տարածքում ամերիկյան ռազմակայանների տեղակայման հետ կապված ծախսերն ավելացնել տարեկան մինչեւ 210 – 220 միլիարդ իենի (1,85 – 1,94 միլիարդ դոլարի) մակարդակ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միեւնույն ժամանակ Միացյալ Նահանգներն առայժմ պնդում Է, որ լինի 250 միլիարդ իեն (2,2 միլիարդ դոլար), դեկտեմբերի 7-ին հաղորդել Է ճապոնական Nikkei առաջատար տնտեսական թերթը:
Ծախսերի մեծացման առիթով կոնսուլտացիաներ են կայացել նոյեմբերի վերջին - դեկտեմբերի սկզբին Վաշինգտոնում: Ենթադրվում Է մինչեւ ամսվա վերջը դրա վերաբերյալ մշակել վերջնական համաձայնություն եւ այն արտացոլել Ճապոնիայի՝ 2022 ֆինանսական տարվա (սկսվում Է 2022 թվականի ապրիլի 1-ին) պետական բյուջեում: Ընթացիկ ֆինանսական տաում Ճապոնիան ամերիկյան ռազմակայանների համար տրամադրել Է 201,7 միլիարդ իեն (1,78 միլիարդ դոլար): Այդ միջոցները հիմնականում հատկացվում են կոմունալ վճարների մարմանը, օբյեկտներում աշխատող տեղի քաղաքացիների աշխատավարձներին:
Տոկիոն նաեւ անվճար հող Է տրամադրում ԱՄՆ-ի ռազմակայանների համար: Ներկայումս Ճապոնիայում տեղաբաշխված են ավելի քան 50 հազար ամերիկացի զինծառայողներ, ներառյալ ծովային հետեւակի դիվիզիան: ԱՄՆ-ի ռազմական օբյեկտների ճնշող մեծամասնությունը կենտրոնացված Է Օկինավա հարավային կղզում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Nikkei: Токио готов увеличить расходы на военные базы США максимум до $1,94 млрд
Правительство Японии предложило Вашингтону увеличить расходы, связанные с размещением американских военных баз на территории страны, до уровня 210-220 млрд иен ($1,85-1,94 млрд) в год. В то же время Соединенные Штаты пока настаивают на сумме 250 млрд иен ($2,2 млрд).
СТЕПАНАКЕРТ, 7 декабря, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом  сообщила во вторник ведущая японская экономическая газета Nikkei.
Консультации по поводу повышения расходов состоялись в Вашингтоне в конце ноября - начале декабря. Предполагается до конца месяца выработать на этот счет окончательную договоренность и отразить ее в японском государственном бюджете на 2022 финансовый год (начинается 1 апреля 2022 года).
В текущем финансовом году Япония выделила на американские военные базы 201,7 млрд иен ($1,78 млрд). Эти средства идут в основном на погашение коммунальных платежей, зарплату работающих на объектах местных граждан. Токио также бесплатно предоставляет землю под военные базы США.
В настоящее время в Японии размещено более 50 тыс. американских военнослужащих, включая дивизию морской пехоты. Подавляющее большинство военных объектов США сконцентрировано на южном острове Окинава.