Փաշինյանն ու Ալիևը քննարկել են փոխվստահության հաստատմանը միտված հնարավոր քայլերը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, ինչպես նաև նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված հայտարարությունների լիարժեք կյանքի կոչումը, մասնավորապես, ընդգծելով հումանիտար խնդիրների անհապաղ լուծման անհրաժեշտությունը` ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովումը: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կումունիկացիաների բացմանն ուղղված աշխատանքներին:
ՀՀ վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը վերահաստատել են երկաթուղու վերագործարկման պայմանավորվածությունը։ Ըստ այդմ՝ երկաթուղին կգործի սահմանային և մաքսային միջազգայնորեն ընդունված կանոնների համաձայն՝ փոխադարձության սկզբունքով, երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո։ Հայաստանը երկաթուղով հասանելիություն կստանա դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն և Ռուսաստանի Դաշնություն։
Կարևորվել է տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի ձեռնարկումը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի իրականացման, ինչպես նաև փոխվստահության հաստատմանը միտված հնարավոր քայլերին։

The trilateral meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, President of the European Council Charles Michel and Azerbaijani President Ilham Aliyev was held in Brussels on December 14, the Armenian PM’s Office reports.
Pashinyan, Aliyev discuss possible steps aimed at establishing mutual trust
STEPANAKERT, DECEMBER 15, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The implementation process of the 2020 November 9 and 2021 January 11 and November 26 statements were discussed at the meeting.
PM Pashinyan highlighted the full implementation of these statements, particularly emphasizing the necessity of the immediate solution of humanitarian problems, ensuring the return of prisoners of war, hostages and other civilians held. The works on opening the regional communications were also discussed.
The Armenian PM and the Azerbaijani President reaffirmed the agreement on the re-launch of railway. Accordingly, the railway will operate in accordance with the internationally accepted border and customs rules on reciprocal principle, under the sovereignty and authority of the countries. Armenia will get an access to Iran and Russia through a railway.
Taking concrete steps to reduce the tension in the region was also emphasized.
The possible steps aimed at conducting demarcation and delimitation between Armenia and Azerbaijan, as well as establishing mutual trust were touched upon.