Արմեն Գրիգորյանը և Ջեյք Սալիվանը քննարկել են ՀՀ շուրջ և տարածաշրջանում անվտանգային միջավայրին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ
Դեկտեմբերի 15-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հանդիպման սկզբում կողմերը միմյանց են փոխանցել իրենց երկրների առաջնորդների՝ վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Բայդենի ողջույնի խոսքերը։
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության շուրջ և տարածաշրջանում անվտանգային միջավայրին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։ Այս համատեքստում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության հնարավորությունները, որոնք անվտանգային հավելյալ երաշխիքներ կստեղծեն երկարաժամկետ կայունության և խաղաղության հաստատման համար։
Կողմերը արձանագրել են ՀՀ ժողովրդավարական բարեփոխումների ձեռքբերումները, որոնք առանձնահատուկ դերակատարություն ունեն հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերություններում։ Այս առնչությամբ, Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել Սալիվանին «Հանուն ժողովրդավարության գագաթաժողով»-ին Հայաստանին հրավիրելու կապակցությամբ, ինչը նաև այդ հաջողությունների փաստացի արձանագրումն է։

The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan Met with US President Joe Biden's National Security Adviser Jake Sullivan
On December 15, The Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, met with US President Joe Biden's National Security Adviser, Jake Sullivan.
STEPANAKERT, DECEMBER 16, ARTSAKHPRESS: At the beginning of the meeting, the parties conveyed the greetings of the leaders of their countries, Prime Minister Pashinyan and President Biden.
At the meeting, a wide range of issues related to the security environment in the region and around the Republic of Armenia was discussed. In this context, the possibilities of regional economic cooperation were also discussed, which will create additional security guarantees for long-term stability and peace.
The parties noted the achievements of Armenia’s democratic reforms, which have a unique role in the Armenian-American bilateral relations. In this regard, Grigoryan thanked Sullivan for inviting Armenia to the Summit for Democracy, which is a factual record of those successes.