Արցախը մեր հարստությունն է, որը պետք է գնահատենք. «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի՝ Արցախ գործուղված ուսուցիչ
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում Գիգուշ Մկրտչյանը Իջևանից գործուղվել է Արցախ և դասավանդում է ԱՀ Մարտունու Նելսոն Ստեփանյանի անվան համար 1 միջնակարգ հոսքային դպրոցում՝ որպես ինֆորմատիկայի և մաթեմատիկայի ուսուցիչ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Գ. Մկրտչյանը նշեց, որ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագիրը լավ հնարավորություն է մասնագիտական աճ գրանցելու, աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Վաղուց էի ցանկանում գալ Արցախ և երբ հնարավորություն ստեղծվեց, հատկապես պատերզամից հետո, հրաժարվելը ազնիվ և արդար չէր լինի Արցախի և իմ հանդեպ: Կձգտեմ այս երկու տարվա ընթացքում իմ գիտելիքներն ու հմտությունները փոխանցել աշակերտներիս, քանի որ սա հնարավորություն է նրանց տալու այն, ինչ դպրոցում չեմ ստացել. այդ իսկ պատճառով նրանք ականատես են լինում դասավանդման նոր մեթոդների: Ակնկալում եմ, որ մարդկային բարձր որակների, իրենց ընդունակությունների շնորհիվ առաջնորդություն կզարգացնենք աշակերտներիս մոտ և նրանք կկարողանան ստեղծել իրենց ուզած երկիրը: Արցախը մեր պատմական հայրենիքն ու սերն է, և ես եկա այստեղ ինչ-որ բան փոխելու համար, բողոքելու փոխարեն` իմ ներդրումն ունենալու Արցախի վերականգնման ու զարգացման գործում։ Արցախը մեր հարստությունն է, որը պետք է հասկանանք և գնահատենք», - ասաց Գ. Մկրտչյանը:

Арцах - наше богатство, которое мы должны ценить: Учитель программы «Учи, Армения», направленный в командировку в Арцах
В рамках программы «Учи, Армения» Гигуш Мкртчян был направлен в командировку из Иджевана в Арцах и преподает в средне-поточной школе № 1 имени Нельсона Степаняна в городе Мартуни Республики Арцах в качестве учителя информатики и математики.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Г. Мкртчян отметил, что программа «Учи, Армения» - это хорошая возможность зафиксировать профессиональный рост и получить опыт работы.
«Я давно хотел приехать в Арцах, и когда появилась возможность, особенно после войны, отказать было бы несправедливо по отношению к Арцаху и ко мне. В течение этих двух лет я постараюсь передать свои знания и навыки своим ученикам, так как это возможность дать им то, чего я не получил в школе- вот почему они становятся свидетелями новых методов обучения. Я рассчитываю, что благодаря их высоким человеческим качествам, их способностям мы разовьем у моих учеников лидерские качества, они смогут создать ту страну, которую хотят. Арцах - наша историческая родина и любовь, и я приехал сюда, чтобы что-то изменить, а не жаловаться, чтобы внести свой вклад в восстановление и развитие Арцаха. Арцах - это наше богатство, которое мы должны понимать и ценить», - сказал Г. Мкртчян.