Նվիրումը` անմահություն... Արթուր Ասրյան
Արցախյան 44-օրյա դաժան պատերազմը խլեց բազմահազար քաջորդիների կյանքեր, ովքեր ելան պատերազմի՝ «մահ իմացյալ» կարգախոսով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում  Արթուրի հայրը՝ Արմեն Ասրյանը, խորը կսկիծով, բայց մեծ հպարտությամբ է խոսում հայրենասեր որդու մասին, ում հիշատակին հանձն է առել ստեղծել «Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների միություն» հասարակական կազմակերպությունը:
«Արթուրը ծնվել է 2000 թվականի հուլիսի 22-ին, Ստեփանակերտ քաղաքում:
2006-2014 թթ. սովորել է Ա. Գրիբոյեդովի անվան համար 3 դպրոցում, 2014-2017թթ.՝ Վ. Ջհանգիրյանի անվան համար 11 ավագ դպրոցում:
Դպրոցական տարիներից ակտիվորեն ներգրավվել էր իրականացվող ծրագրերում, իսկ ռազմահայրենասիրական և ռազմամարզական միջոցառումներին նրանց թիմը միշտ մրցանակային առաջին տեղն էր գրավում:
Ու պարբերաբար պատվոգրերի էր արժանանում: 8 տարեկանից սկսել է հաճախել «Կիոկուշին կարատե» մարզաձի դասընթացների, և հենց առաջին տարիներից էլ հաջողություններ գրանցել` մի քանի անգամ ճանաչվելով Արցախի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության չեմպիոն։ Արթուրը Հայաստանի հավաքականի կազմում 3 անգամ հանդես է եկել Եվրոպայի կիոկուշին կարատեի առաջնությանն ու 2 անգամ` Հունաստանում և Նիդեռլանդներում, գրավել մրցանակային 2-րդ տեղը:
Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել է ԱրՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետի «Ֆինանսներ» բաժինը, իսկ 2019 թ. հունվարի 9-ին զորակոչվել բանակ և ծառայել 8-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադում: Այդ ընթացքում նրան շնորհվել է կրտսեր սերժանտի կոչում, և նշանակվել է կրակային դասակի հրամանատարի տեղակալ-հաշվարկի հրամանատար։ Որդիս բարձր արդյունավետությամբ ծառայություն է անցել, մեծ հարգանք էր վայելում սպայակազմի և զինվորական անձնակազմի շրջանում: Սպայակազմը մշտապես գոհունակություն էր հայտնում նրա բարձր պատրաստվածության համար»,-պատմել է Ա. Ասրյանը: Հոր խոսքով` հերոսը նպատակասլաց էր, սիրում էր շրջապատում լինել առաջնորդ, աչքի էր ընկնում իր նախաձեռնողականությամբ:
Այդ հատկանիշները ցուցաբերեց նաև 44-օրյա պատերազմի հենց առաջին օրվանից: «Պատերազմը սկսվելուն պես՝ դիվիզիոնը, որի կազմում էր նաև Արթուրը, դուրս եկավ մշտական տեղակայման վայրից, և կրակային դիրք զբաղեցրեց Վազգենաշեն բնակավայրի մոտակայքում. այնտեղից իրենց խնդիրն էին իրականացնում` չնայած այն հանգամանքին, որ թշնամին հուժկու հրետանային ու հրթիռային ներգործություն էր ունենում դիվիզիոնի կրակային դիրքերի վրա։ Տղաները, սակայն, աչքի են ընկնում իրենց քաջությամբ, և, անտեսելով վտանգը, խոցում են հակառակորդի կենդանի ուժն ու կրակային միջոցները՝ աջակցելով 3-րդ և 4-րդ պաշտպանական շրջանների համազորային ստորաբաժանումներին: Մինչև հոկտեմբերի 5-ը նրանք շարունակում են Վազգենաշենի մոտկայքում մարտական խնդիր իրականացնել:
Երբ Հադրութում իրավիճակն արդեն վատ էր, դիվիզիոնը տեղափոխում են այնտեղ, և տղաները պայքար են մղում այս անգամ Տող գյուղի տարածքում, Ֆիզուլիում, Ջուվարլուում: Հոկտեմբերի 12-ին, Ջուվարլու կոչվող վայրում հուժկու կրակային ներգործության տակ է առնվում դիվիզիոնի առաջին մարտկոցը, որտեղ և Արթուրն էր: Նա և իր 19 ընկերները կենաց-մահու կռիվ են տալիս: Արթուրին բնորոշ էր մարտի դաշտում մնալն ու կռիվ տալը։ Նա բարոյապես ու հոգեպես կայացած անձնավորություն էր»,- պատմում է մեր զրուցակիցը:
Հրադադարից ամիսներ անց միայն կրակային դիքրից հաջողվում է գտնել 8 հերոսների, այդ լվում՝ Արթուրի մասունքները, իսկ 12 մարտիկների ճակատագիրը շարունակում էր անորոշ մնալ: Թշնամին միայն 2021թ.նոյեմբերին է փոխանցում 12 քաջորդիների մասունքները ևս։ Հերոս Արթուր Ասրյանը հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար» մեդալով և «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով:

Преданность - бессмертие ... Артур Асрян
СТЕПАНАКЕРТ, 18 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" отец Артура, Армен Асрян, с глубокой скорбью, но с большой гордостью говорит о своем патриотичном сыне, в память о котором он взял на себя обязательство создать общественную организацию "Союз родственников погибших и пропавших без вести борцов за свободу в третьей Арцахской войне".
«Артур родился 22 июля 2000 года в городе Степанакерт.
В 2006-2014 гг. учился в школе N3 имени А. Грибоедова, а в 2014-2017 гг. в старшей школе N11 имени В. Джаангиряна.
Он активно участвовал в реализуемых программах со школьных лет, и их команда всегда занимала первые места на военно-патриотических и военно-спортивных мероприятиях.
И регулярно награждался дипломами. С 8 лет он начал посещать спортивные курсы «Киокушинкай карате» и с первых же лет добился успеха, будучи неоднократно признанным чемпионом Республики Арцах и Республики Армения. Артур трижды участвовал в чемпионате Европы по киокушинкай карате в составе сборной Армении и дважды в Греции и Нидерландах, заняв призовое 2-е место.
После окончания школы поступил на отделение «Финансы» экономического факультета АрГУ, а 9 января 2019 года он был призван в армию  и служил в 8-й отдельной мотострелковой бригаде. За это время он дослужился до младшего сержанта и был назначен заместителем командира пожарного взвода. Мой сын служил очень эффективно, пользовался большим уважением среди офицеров и военнослужащих. Офицерский штаб всегда был доволен его высокой подготовкой»,- рассказал А. Асрян. По словам отца, герой был целеустремленным, ему нравилось быть лидером в окружении, он выделялся своей активностью․
Эти качества он проявил с самого первого дня 44-дневной войны. «Как только началась война, дивизия, в которую входил Артур, покинула постоянное место дислокации и заняла огневую позицию в районе поселка Вазгенашен- оттуда они выполняли свою задачу, несмотря на то, что враг оказывал сильное артиллерийское и ракетное воздействие на огневые позиции дивизии. Парни же проявляют храбрость, и игнорируя опасность, атакуют живую силу и огневую мощь врага, поддерживая подразделения 3–4-го оборонительных округов. До 5 октября они продолжают выполнять боевую задачу в районе Вазгенашена.
Когда обстановка в Гадруте была уже плохой, туда перебросили дивизию и ребята в этот раз воевали в районе села Тог, в Варанде (Физули), Джуварлу. 12 октября на местности под названием «Джуварлу» первая батарея дивизии, где находился Артур, попала под сильный огонь. Он и 19 его друзей сражаются насмерть. Для Артура было типично оставаться на поле битвы и сражаться. Он был морально и духовно зрелым человеком»,-  рассказывает наш собеседник.
Только спустя несколько месяцев после прекращения огня с огневой позиции былы найдены останки 8 героев, включая останки Артура, а судьба 12 бойцов оставалась неопределенной. Враг передал останки 12 героев только в ноябре 2021 года. Герой Артур Асрян посмертно награжден медалью «За отвагу» и орденом "Боевой крест 2-й степени".