Կորցրածը վերագտնելու հույսով...Մի ընտանիքի պատմություն
Ստեփանյան Բելլան իր ամուսնու և 6 անչափահաս երեխաների հետ պատերազմի հետևանքով ԱՀ Շուշի քաղաքից տեղահանվել և հաստատվել է Մարտունու շրջանի Կաղարծի համայնքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Շուշիում տնային տնտեսուհի էի, չէի աշխատում, բայց անասնապահությամբ էի զբաղվում, տնամերձ հողամասն էի մշակում, և, ստացված բերքը օգտագործում ու վաճառում էինք, իսկ ամուսինս տաքսու վարորդ էր:
Պատերազմից հետո պետության և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից աջակցություն ենք ստացել, շնորհակալ ենք մեր բազմազավակ ընտանքին ուշադրության կենտրոնում պահելու համար: Կաղարծիում ապրում ենք իմ հայրական տանը, որի պայմանները վատ էին և կահույք չկար:
Բարերարների օգնությամբ մի մասը վերանորոգել ենք, իսկ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարության կողմից մեր տունը կահավորվել է։ Արդեն հավեր ու խոզեր եմ ձեռք բերել և մշակում եմ տնամերձ հողամասը: Մտադիր ենք նաև ցորեն ցանել, որպեսզի կարողանամ հավերի քանակը մեծացնել: Խնդիրներ միշտ էլ լինում են, բայց փորձում ենք մեր հնարավորությունների սահմաններում ինքնուրույն լուծել դրանք, միայն թե խաղաղություն լինի:
Մենք շարունակելու ենք ապրել ու արարել Արցախում, իսկ երեք տղաներս՝ ապագա զինվորները, կպաշտպանեն մեր հայրենիքը», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է ընտանիքի մայրը և հավելել, որ նրանք արդեն բնակարան են ստացել Ստեփանակերտում՝ որպես տեղահանված բազմազավակ ընտանիք:

Белла Степанян в результате войны была вынуждена покинуть город Шуши, после войны вместе с шестью несовершеннолетними детьми и мужем и поселилась в общине Кагарци Мартунинского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 декабря, АРЦАХПРЕСС- «Я была домохозяйкой в ​​Шуши, не работала, но занималась скотоводством, возделывала землю возле дома, мы использовали и продавали полученный урожай, а мой муж работал таксистом.
После войны мы получили поддержку от государства и Международного комитета Красного Креста, спасибо за то, что держите нашу многодетную семью в центре внимания. Мы живем в доме отца в Кагарци, условия были плохие, мебели не было.
Одну часть мы отремонтировали с помощью благотворителей, а при поддержке Министерства труда, социальных и миграционных вопросов наш дом был обставлен. У меня уже есть куры и свиньи, обрабатываю землю возле дома. Мы собираемся посеять пшеницу, чтобы я могла увеличить поголовье кур. Проблемы есть всегда, но мы стараемся их решать самостоятельно, только пусть будет мир.
Мы продолжим жить и творить в Арцахе, а трое моих сыновей, будущие солдаты, будут защищать нашу Родину», - рассказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" мать семьи, добавив, что они уже получили квартиру в Степанакерте как многодетная семья вынужденных переселенцев.