Նախագահ Հարությունյանը մի շարք հիմնախնդիրներ է քննարկել Հադրութի շրջվարչակազմի ներկայացուցիչների ու համայնքների ղեկավարների հետ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 23-ին ընդունել է Հադրութի շրջանի վարչակազմի ներկայացուցիչներին և մի խումբ համայնքների ղեկավարների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, քննարկվել են 2020 թվականի Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով բռնի տեղահանված, ԱՀ և ՀՀ տարբեր բնակավայրերում ժամանակավոր ապաստանած բնակչության խնդիրները, նրանց համար ԱՀ տարածքում նոր բնակավայրերի շինարարության ընթացքը, ինչպես նաև հարակից այլ հարցեր:
Նախագահը ներկայացրել է 2022 թվականի պետական բյուջեով այդ ուղղությամբ նախատեսվող միջոցառումները, սոցիալական աջակցության ծրագրերը և նշել, որ դրանց զուգահեռ կյանքի են կոչվելու նաև զարգացման ծրագրեր:
«Բռնի տեղահանվածների համար նոր բնակավայրերի կառուցումը չի նշանակում, թե ԱՀ իշխանությունները հրաժարվում են տարածքային ամբողջականության վերականգնման պահանջից: Այն մնում է ԱՀ արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններից մեկը»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:

Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan received representatives of the Hadrout regional administration and a group of community heads on December 23, the Presidential Office stated.
Artsakh President discusses a number of issues with representatives of Hadrout region and community heads
STEPANAKERT, DECEMBER 23, ARTSAKHPRESS: Issues related to the population forcibly displaced in the aftermath of the hostilities against Artsakh in 2020, who temporarily sheltered in different settlements of the Republic of Armenia and Artsakh, the process of construction of new settlements for them in the territory of the Artsakh Republic, as well as other issues were on the discussion agenda.
The Head of the State presented the measures envisaged by the 2022 State budget in that direction, social assistance programs, noting that development programs will be implemented in parallel with them.
“The construction of new settlements for the forcibly displaced people does not mean that the Artsakh authorities are retracting from the demand for the restoration of the territorial integrity. It remains one of the key directions of Artsakh’s foreign policy,” Arayik Harutyunyan said.