Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուները մրցում են, թե ով է ավելի շատ սիրում հայերին
Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսի արցախյան այցը հակաֆրանսիական տրամադրությունների նոր ալիք է բարձրացրել Բաքվում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ադրբեջանում համոզված են, որ Ստեփանակերտ այցելելը հայերի հանդեպ առանձին քաղաքական գործչի անձնական համակրանքի հետևանք չէ։ Իլհամ Ալիևի վարչակազմում նման այցելությունները պաշտոնական Փարիզի կողմնակալության վկայություն են համարում: Բանն այն է, որ վերջին մեկ ամսում Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուներից 3-ը Հայաստանին ու հայերին սատարող հայտարարություններ են արել։
Իլ դը Ֆրանս կենտրոնական շրջանի ղեկավար Վալերի Պեկրեսն Արցախ է մեկնել հայաստանյան երկօրյա այցի շրջանակում: Երևանում նա հանդիպել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, «Եռաբլուր» պանթեոնում հարգանքի տուրք է մատուցել Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների հիշատակին։
Արցախյան այցի ծրագրի մասին ավելի քիչ բան է հայտնի։ Բայց Վալերի Պեկրեսը հաստատ հանդիպել է Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի հետ։ Հայտնի է, որ Արցախում նախագահի թեկնածուին ուղեկցել են սենատոր Բրյունո Ռետայոն և Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար, նախկին եվրահանձնակատար Միշել Բարնիեն:
Վալերի Պեկրեսը նախկինում էլ հայամետ քաղաքական գործչի համբավ ուներ։ Պետական տարբեր պաշտոններում նա չորս անգամ եղել է Երևանում։ Շատ առումներով հենց մադամ Պեկրեսի ջանքերի արդյունքում է, որ նրա ղեկավարած Իլ դը Ֆրանս երկրամասի տարածաշրջանային խորհուրդն անցյալ տարի ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախության պաշտոնական ճանաչման անհրաժեշտության մասին պատմական բանաձևը։
Երկրամասի վարչակազմը արցախահայության կարիքների համար բավականին խոշոր գումար հատկացրեց տեղական բյուջեից։ Երևան և Ստեփանակերտ կատարած վերջին այցի ընթացքում նախագահի թեկնածուն միջազգային հանրությանը կոչ արեց ուժեղացնել ճնշումը Ադրբեջանի վրա, որպեսզի ստիպի ազատ արձակել բոլոր ապօրինի պահվող գերիներին: Նա հայտնեց նաև, որ մտադիր է Փարիզում միջազգային համաժողով կազմակերպել՝ ի աջակցություն Հայաստանի և Արցախի։
Նշենք, որ Վալերի Պեկրեսը նախագահի պաշտոնի սովորական հավակնորդ չէ, այլ նախընտրական մրցապայքարի ֆավորիտներից մեկը։ Իլ դը Ֆրանս երկրամասի ղեկավարը, որը ժամանակին զբաղեցրել է կրթության նախարարի պաշտոնը, դեկտեմբերի 4-ին համոզիչ հաղթանակ է տարել ներկուսակցական ընտրությունների ընթացքում և հաջորդ տարի կայանալիք նախագահական ընտրություններում (քվեարկությունը տեղի կունենա ապրիլի 10-ին) հանրապետականներին ներկայացնելու իրավունք է ստացել։
Կուսակցության ոչ պաշտոնական առաջնորդ Նիկոլա Սարկոզին մեծ հույսեր է կապում նրա հետ։ Եվ այդ հույսերը զուր չեն։ Սոցիոլոգիական հարցումները Պեկրեսի համար տեղ են կանխագուշակում ոչ միայն ընտրությունների երկրորդ փուլում, այլև Ելիսեյան պալատում։ Նրա ժողովրդականությունն անշեղորեն աճում է։
Դեռ երկու ամիս առաջ Վալերի Պեկրեսի վարկանիշը տասը տոկոսի սահմանում էր տատանվում։ Սակայն արդեն դեկտեմբերի սկզբին ցուցանիշները կրկնապատկվեցին։ BFM TV հեռուստաալիքի պատվերով անցկացված հարցման մասնակիցների կեսից ավելին նրա թեկնածությանը դրական են վերաբերում։ Ֆրանսիացիների մեծ մասը նրան համարում է «դինամիկ» և «կոմպետենտ»։
Էմանուել Մակրոնի հետ երկրորդ փուլ դուրս գալու նրա շանսերը բավականին բարձր են։ Իսկ գործող նախագահի հետ հետագա «մենամարտի» դեպքում Պեկրեսի հաղթանակը գրեթե անխուսափելի է թվում։ Սոցիոլոգները կարծում են, որ երկրորդ փուլում նա առնվազն 52 տոկոս կհավաքի։
Բայց նույնիսկ եթե երկրորդ փուլ դուրս գա ոչ թե Պեկրեսը, այլ Մարին Լը Պենը, ընտրությունների ելքը, մեկ է, կանխորոշելու է հանրապետականների ընտրազանգվածը։ Ամեն ինչ կախված կլինի նրանից, թե ում կանցնեն Վալերի Պեկրեսի ձայները։ Այդ պատճառով էլ շատերը հիմա նրան ընկալում են որպես քաղական գործիչ, որն ի վիճակի է վճռել Ֆրանսիայի ճակատագիրը։ Իսկ եթե հաշվի առնենք ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում Ֆրանսիայի դերը, կարելի է համարձակորեն պնդել, որ նրա` հայերին խոստացած աջակցությունն ազդեցություն կունենա սպասվող գործընթացների վրա։ Հենց դրանից էլ վախենում են Բաքվում։
Ալիևի վարչակազմում արդեն հաստատել են, որ Վալերի Պեկրեսի տվյալները կներառվեն այսպես կոչված «սև ցուցակում»՝ անցանկալի անձանց ցանկում, որոնց կարգելվի մուտք գործել Ադրբեջանի տարածք: Տեղին է դառնում հարցը, թե ինչ կլինի, եթե հանրապետականների թեկնածուն հաղթի ընտրություններում և, լինելով Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի նախագահ, տարածաշրջանային շրջագայության շրջանակում ցանկանա այցելել Ադրբեջան։
Սակայն Բաքվում առայժմ այլ տեսակի հարցերի պատասխաններն են փնտրում։ Մասնավորապես ուզում են հասկանալ, թե ինչպես կարող էր Պեկրեսը հասնել Արցախ։ Տարբերակներն այնքան էլ շատ չեն։ Բայց դրանցից մի քանիսը բավականին զվարճալի են թվում։ Օրինակ՝ քաղաքագետ Թոֆիկ Աբասովը կարծում է, որ ֆրանսուհի հյուրին ուղեկցող հայերը մոլորեցրել են Լաչինի միջանցքը վերահսկող ռուս խաղաղապահներին։ «Հնարավոր է, որ ռուս խաղաղապահները չեն հասկացել, թե ով է մուտք գործել։ Վալերի Պեկրեսին հանգիստ կարող էին կեղծ հայկական անձնագիր տալ։ Խաղաղապահները կարող էին չհասկանալ, թե ով է այդ կինը։ Ջահել տղաներ են, կարող էին չճանաչել նրան»։
Աբասովի հետ համաձայն չէ քաղաքական վերլուծաբան Ֆարհադ Մամեդովը։ «Պեկրեսի սադրանքը խաղաղապահներից թաքուն հնարավոր չէր լինի կազմակերպել։ Խաղաղապահների ղեկավարները տեղեկացված են եղել այցի մասին, նույնիսկ իրենք էլ հանդիսացել են այդ այցի կազմակերպիչները։ Պատահական չէ, որ այդ սադրանքը տեղի ունեցավ Պուտինի և Մակրոնի հեռախոսազրույցից հետո»,-նշում է փորձագետը և համարում, որ ֆրանսիացի ընդդիմադիր գործչի այցը Արցախ Մոսկվայի և Փարիզի միջև քննարկվել է բարձրագույն մակարդակով։ Բաքվի քաղաքագետները մի հարցում համամիտ են` պաշտոնական Բաքուն պետք է է՛լ ավելի շատ ջանքեր գործադրի, որպեսզի ռուս խաղաղապահներին ստիպի սահմանափակել օտարերկրացիները այցերը Լեռնային Ղարաբաղ։
«Նման այցերը խախտում են Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև եռակողմ համաձայնագիրը։ Ռուս խաղաղապահները չպետք է օտարերկրացիներին թույլ տան այդ տարածքներ մտնել։ Օտարերկրյա քաղաքացիները պետք է այդ հարցը համաձայնեցնեն ադրբեջանական կողմի հետ»,-պնդում է փորձագետ, միջազգայնագետ Զաուր Մամեդովը։
Մինչդեռ ոչ մի նոր բան չկա, որ Ֆրանսիայից ժամանած հյուրերը ազատ տեղաշարժվում են Հայաստանի և Արցախի միջև։ Միայն վերջին մեկ տարվա ընթացքում աշխատանքային և մասնավոր այցերով Ստեփանակերտ են այցելել Ֆրանսիայի քաղաքական էլիտայի մի քանի տասնյակ նշանավոր ներկայացուցիչներ։
Արցախի ղեկավարությունն ընդունել է Ազգային ժողովի պատգամավորների, սենատորների, Սոցիալիստական կուսակցության առաջնորդներին, Առնուվիլի, Սարսելի և այլ քույր քաղաքների քաղաքապետներին, էլ չենք խոսում բազմաթիվ լրագրողների մասին։ Խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը խոչընդոտներ չի ստեղծել նրանց ուղևորությունների համար, քանի որ դա կհակասեր նրանց առաքելությանը:
Չէ՞ որ անցյալ տարվա նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը Լաչինի միջանցքով օտարերկրացիների տեղաշարժի որևէ սահմանափակում չի ենթադրում։ Փաստաթղթում հստակ նշված է, որ Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը երկու ուղղություններով: Տեքստում քաղաքացիության վերաբերյալ որևէ տարբերակում չկա։
Բայց վերադառնանք Փարիզ։ Հայաստանին և Արցախին աջակցություն ցուցաբերելու անհրաժեշտության մասին բացեիբաց խոսում է ոչ միայն Վալերի Պեկրեսը, այլև Ֆրանսիայի նախագահի մյուս թեկնածուները: Դեկտեմբերի սկզբին համերաշխության առաքելությամբ Երևան էր այցելել «Ռեկոնկիստա» կուսակցության առաջնորդ Էրիկ Զեմուրը, որը նույնպես առաջիկա ընտրապայքարի ֆավորիտներից է։
«Կանգնած հայ-թուրքական սահմանին՝ դեմքով դեպի Արարատ լեռը, ես ուզում եմ հայերին ասել, որ նրանք դարեր շարունակ պայքարի օրինակ են եղել»,- հայտարարել է Զեմուրը Խոր Վիրապի վանք այցելության ժամանակ։ Ծայրահեղ աջ հայացքներով հայտնի քաղաքական գործիչը, որը ընտրությունների երկրորդ փուլին հավակնելու հիմքեր ունի, խոստացել է, որ հաղթանակի դեպքում հայերին մենակ չի թողնի իրենց հակառակորդների հետ։
Մինչ ընտրությունները Երևան կարող է այցելել նաև սոցիալիստների թեկնածու, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն։ Նա նաև ֆրանսահայերի մեծ բարեկամն է։ Հունիսին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում Իդալգոն հայտարարել էր․
«Մենք միշտ Հայաստանի կողքին ենք և շարունակելու ենք գտնվել սերտ կապի մեջ: Հայաստանի համար այս դժվարին իրավիճակում մենք հանդես ենք եկել հստակ դիրքորոշումներով: Հավատացած եղեք` մենք Հայաստանին ու հայ ժողովրդին չենք թողնի միայնակ»։ 44-օրյա պատերազմի օրերին Անն Իդալգոն Twitter-ի իր էջում գրել էր. «Այս փորձության պահին Փարիզը հայերի կողմից է»։ Հարկ է ավելացնել, որ քաղաքապետի պաշտոնում Իդալգոն իր տեղակալ նշանակել է Անուշ Թորանյանին՝ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Արա Թորանյանի դստերը։
Չի բացառվում, որ ընտրություններից առաջ Երևան կայցելի նաև նախագահական աթոռի գլխավոր հավակնորդը՝ Ֆրանսիայի գործող նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Դեռ աշնան սկզբին Ֆրանսիայի հայ համայնքի մի քանի նշանավոր ներկայացուցիչներ բաց նամակ էին հղել Մակրոնին և հրավիրել Հայաստան։ Երևանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն այդ կապակցությամբ հայտարարել է, որ նախագահը «շատ ուրախ կլինի այցելել Հայաստան, սակայն այցի ամսաթիվը դեռևս որոշված չէ»: Չի բացառվում, որ այցը նվիրված լինի դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին (Փարիզն ու Երևանը պաշտոնական կապերը հաստատել են 1992թ. փետրվարի 24-ին)։
Այսպիսով, ակնհայտ է դառնում, որ առաջիկա ընտրապայքարի չորս ֆավորիտները դիմակայության մեջ են մտել միմյանց հետ Հայաստանի ամենաջերմ և ամենահուսալի բարեկամը երևալու իրավունքի համար։ Եվ դա կապված է ո՛չ միայն այն փաստի հետ, որ Ֆրանսիայում ավելի քան կես միլիոն հայ է ապրում, որոնց բացարձակ մեծամասնությունը ակտիվ ընտրողներ են։
Նախագահի թեկնածուների կողմից ընտրողներին ուղարկվող ազդանշանը մեկ այլ կարևոր նշանակություն էլ ունի։ Ֆրանսիացի հայտնի հեռուստալրագրող Նիկոլա Պուանկարեն իր «Ինչո՞ւ Հայաստանը հայտնվեց նախագահական ընտրարշավի կենտրոնում» վերնագրով հոդվածում գրում է․
«Թիրախում փաստացի երկու ընտրազանգված է։ Առաջինը Ֆրանսիայի հայկական համայնքն է՝ Մարսելում, Լիոնում, Վալանսում և Փարիզում, որը մոտ 600 հազար է կազմում։ Երկրորդը ֆրանսիացի կաթոլիկներն են, որոնք զգայուն են Արևելքի քրիստոնյաների իրավունքների պաշտպանության նկատմամբ»։
Ինչպիսին էլ լինեն ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների` հայերին աջակցելու դրդապատճառները, մի բան պարզ է` նախագահական ընտրությունների ցանկացած ելքի դեպքում պաշտոնական Փարիզը հակազդելու է Հայաստանի մեկուսացմանը հասնելու թուրք-ադրբեջանական տանդեմի փորձերին։ Եվ այս կոնկրետ հարցում Մինսկի խմբի բոլոր երեք համանախագահների մոտեցումները կարծես թե համընկնում են։

Почему кандидаты в президенты Франции соревнуются в любви к армянам
Визит кандидата в президенты Франции Валери Пекресс в Арцах вызвал в Баку новую волну антифранцузских настроений.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Sputnik Армения.
В Азербайджане убеждены, что поездка в Степанакерт - не просто следствие личных симпатий к армянам отдельно взятого французского политика. В администрации Ильхама Алиева подобные визиты считают свидетельством пристрастности официального Парижа. Дело в том, что за последний месяц уже трое из кандидатов в президенты Франции выступили с заявлениями в поддержку Армении и армян.
Глава провинции Иль-де-Франс Валери Пекресс посетила Нагорный Карабах в рамках своего двухдневного визита в Армению. В Ереване она встертилась с президентом Арменом Саркисяном, главой парламента Аленом Симоняном, министром иностранных дел Араратом Мирзояном, почтила память погибших в карабахской войне воинов на кладбище "Ералбур". О программе ее визита в Степанакерт известно меньше. Но с главой внешнеполитического ведомства Карабаха Давидом Бабаяном Валери Пекресс точно встречалась. Известно, что в Арцахе кандидата в президенты сопровождали сенатор Бруно Ретайло и экс-министр иностранных дел Франции, бывший еврокомиссар Мишель Барнье.
Валери Пекресс и прежде имела репутацию проармянского политика. Занимая в прошлом различные государственные посты, она четыре раза бывала в Ереване. Во многом именно в результате усилий мадам Пекресс возглавляемый ею региональный совет провинции Иль-де-Франс принял в прошлом году историческую резолюцию о необходимости официального признания независимости Нагорного Карабаха. Администрация провинции выделила на нужды карабахских армян немалую сумму из муниципального бюджета. В ходе последней поезки в Ереван и Степанакерт кандидат в президенты призвала международное сообщество усилить давление на Азербайджан с тем, чтоб вынудить его освободить всех незаконно удерживаемых пленников. Она также сообщила о своем намерении организовать в Париже международную конференцию в поддержку Армении и Арцаха.
Отметим, что Валери Пекресс - не просто одна из многих претендентов на пост президента. Ее уверенно причисляют к фаворитам предвыборной гонки. Глава провинции Иль-де-Франс, занимавшая в свое время пост министра образования, 4 декабря одержала убедительную победу в ходе внутрипартийного праймериза и получила право представлять республиканцев в ходе предстоящих в будущем году президентских выборов. (Голосование состоится 10 апреля.) Неформальный лидер партии Николя Саркози связывает с ней большие надежды. И не напрасно. Социологические опросы прочат Пекресс место не только во втором туре выборов, но и в Елисейском дворце. Ее популярность неуклонно растет.
Еще два месяца назад рейтинг Валери Пекресс колебался в районе десяти процентов. Но уже в начале декабря показатели ее поддержки удвоились. Почти половина респондентов опроса, проведенного по заказу телеканала BFM TV, относится к ее кандидатуре положительно. Большинство французов считает ее "динамичной" и "компетентной". Шансы республиканки выйти во второй тур с Эммануэлем Макроном весьма высоки. Ну а в случае последующего прямого поединка с действующим президентом, ее победа выглядит почти неминуемой. Социологи полагают, что она наберет во втором туре не меньше 52-х процентов. Но даже если во второй тур выйдет не Пекресс, а Марин Ле Пен, исход выборов все равно предрешит электорат республиканцев. Все будет зависеть от того, к кому перейдут голоса Валери Пекресс. Потому сейчас она воспринимается многими как политик, способный вершить судьбу Франции. А имея в виду роль Франции в урегулировании карабахского конфликта, можно смело утверждать, что обещанная ею прямая поддержка армянам, способна сказаться на предстоящих процессах. Именно этого опасаются в Баку.
В администарции Алиева уже подтвердили, что данные Валери Пекресс будут внесены в так называемый "черный список" нежелательных лиц, которым будет запрещен въезд в Азербайджан. При этом уместен вопрос: а что будет, если кандидат республиканцев победит на выборах и будучи президентом страны, являющейся сопредседателем Минской группы, в рамках регионального турне пожелает посетить Азербайджан?
Но в Баку пока ищут ответы на вопросы иного рода. В частности, хотят понять, как Пекресс могла попасть в Карабах? Версий на этот счет немного. Но некоторые из них выглядят весьма забавно. К примеру, политолог Тофиг Аббасов считает, что контролирующие Лачинский коридор российские миротворцы были введены в заблуждение армянами, сопровождавшими французскую гостью. "Возможно, российские миротворцы не разобрались, кто туда въехал. Валери Пекресс вполне могли снабдить фальшивым армянским паспортом. Миротворцы могли не разобраться, кто эта женщина. Они молодые ребята, они могут ее не знать".
С Аббасовым категорически не согласен политический аналитик Фархад Мамедов. "Реализовать провокацию Пекресс втайне от миротворцев было бы невозможно. Руководители миротворцев были оповещены о визите, и даже сами являлись организаторами этого визита. Не случайно эта провокация состоялась после телефонного разговора Путина и Макрона", - отмечает эксперт, полагающий, что поездка французского оппозиционера в Карабах обсуждалась между Парижем и Москвой на высшем уровне. В одном бакинские политологи солидарны - официальный Баку должен приложить еще больше усилий к тому, чтоб вынудить российских миротворцев ограничить поезки иностранцев в Карабах. "Подобные визиты нарушают трехстороннее соглашение между Азербайджаном, Россией и Арменией. Российские миротворцы не должны допускать иностранцев на эти территории. Иностранные граждане должны согласовать этот вопрос с азербайджанской стороной", - утвреждает эксперт, международник Заур Мамедов.
А между тем, нет ничего нового в том, что гости из Франции свободно перемещаются между Арменией и Карабахом. Только за последний год с рабочими и частными визитами в Степанакерте побывало несколько десятков видных представителей политической элиты Франции. Руководство Карабаха принимало депутатов Национального собрания, сенаторов, лидеров Социалистической партии, мэров Арнувиля, Сарселя и других городов-побратимов, не говоря уже о множестве журналистов. Командование миротворческого контингента не собиралось чинить им препятствия, потому как это противоречило бы их миссии. Ведь трехстороннее заявление от 9 ноября прошлого года не предполагает никаких органичений на передвижение иностранцев по Лачинскому коридору. В документе совершенно четко прописано, что Азербайджан "гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях". В тексте нет никакой дифференциации по признаку гражданства.
Но вернемся в Париж. О необходимости оказания поддержки Армении и Карабаху открыто говорит не только Валери Пекресс, но и другие кандидаты в президенты Франции. В начале декабря Ереван с миссией солидарности посетил лидер партии "Реконкиста" Эрик Земмур, которого тоже причисляют к фаворитам предстоящей предвыборной гонки. "Стоя на армяно-турецкой границе, лицом к горе Арарат, я хочу сказать армянам, что они на протяжении веков были образцом сопротивления", - заявил Земур, посетив монастырь Хор Вирап. Ультраправый политик, имеющий основания претендовать на выход во второй тур выборов, пообещал, что в случае победы не оставит армян наедине с их неприятелями.
До выборов Ереван может посетить и кандидат от социалистов, мэр Парижа Анн Идальго. Она тоже большой друг французских армян. В ходе состоявшейся в июне встречи с премьер-министром Николом Пашиняном Идлальго заявила: "Мы всегда были с Арменией и продолжим поддерживать ее. В этой сложной для Армении ситуации мы заняли четкую позицию. Будьте уверены: мы не оставим Армению и армянский народ в одиночестве". В дни 44-днейвной войны на своей странице в "Twitter" Анн Идальго написала: "В момент этого испытания Париж на стороне армян". Стоит добавить, что своим заместителем на посту мэра французской столицы Идальго назначила Ануш Торанян, дочь сопредседателя Координационного совета армянских организаций Франции Ара Тораняна.
Не исключено, что незадолго до выборов визит вежливости в Ереван нанесет и главный претендент на пост президента, действующий глава Франции Эмануэль Макрон. Еще в начале осени несколько видных представителей армянской общины Франции адресовали Макрону открытое письмо, в котором пригласили его посетить Армению. Посол Франции в Ереване Анн Луйо в связи с этим заявила, что президент "будет очень рад побывать в Армении, но дата визита пока не определена". Не исключено, что поездка будет приурочена к 30-летию дипломатических отношений. (Париж и Ереван установили официальные контакты 24 февраля 1992-го года.)
Таким образом, становится очевидным, что четверо фаворитов предстоящей предвыборной гонки вступили в противостояние между собой за право выглядеть наиболее последовательным и недежным другом Армении. И связано это не только с тем фактом, что во Франции проживает свыше полумиллимона армян, абсоютное большинство которых являются активными избирателями. Сигнал, который посылают избирателям кандидаты в президенты, имеет и другой важный нарратив. Известный французский тележурналист Николя Пуанкаре в своей статье под названием "Почему Армения оказалась в центре президентской кампании?" пишет: "Фактически, мишенью являются два электората. Первый – это армянская община Франции в Марселе, Лионе, Валансе и Париже, составляющая около 600 тысяч человек. Вторая - французские католики, чувствительные к вопросу о защите прав христиан Востока".
Какими бы ни были мотивы, склоняющие французских политиков к поддержке армян, ясно одно: при любом исходе президентских выборов официальный Париж будет противодействовать попыткам турецко-азербайджанского тандема добиться изоляции Армении. И в этом конкретном вопросе подхо