ԱՄՆ պետդեպի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոն Ադրբեջանին կոչ է անում արագ ազատ արձակել բոլոր գերիներին
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոն կոչ է անում արագ ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող բոլոր գերեվարված անձանց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բյուրոն նախ ողջունել է դեկտեմբերի 29-ին 5 հայ ռազմագերու Ադրբեջանից հայրենիք վերադարձը, որոնք գերեվարվել էին նոյեմբերի 16-ին:
«Մենք կոչ ենք անում արագ ազատ արձակել մնացած բոլոր գերեվարված անձանց, փոխանակել աճյունները և հաշվառել անհետ կորածներին։ Մենք շեշտում ենք գերեվարված անձանց նկատմամբ մարդկային վերաբերմունքը՝ միջազգային պարտավորություններին համապատասխան»,-նշել են ԱՄՆ պետդեպի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյից:
Հունգարիայի կառավարության միջնորդությամբ դեկտեմբերի 29-ին  5 հայ ռազմագերիներ Ադրբեջանից վերադարձան հայրենիք:

The United States is calling on the Azerbaijani authorities to release all remaining Armenian captives.
United States calls on Azerbaijan to release all remaining Armenian captives
STEPANAKERT, DECEMBER 30, ARTSAKHPRESS: In a statement, the United States Department of State Bureau of European and Eurasian Affairs said it welcomes Azerbaijan’s return of 5 Armenian captives on December 29.
“We welcome Azerbaijan's December 29 return of five Armenian servicemembers who were detained on November 16, 2021. We urge the full and expeditious release of all remaining detainees, exchange of remains, and accounting for missing persons. We stress the importance of humane treatment of detainees in accordance with international obligations,” the DoS Bureau of European and Eurasian Affairs tweeted.