Գալիք տարվա առաջնահերթությունը Արցախի շահերի պաշտպանությունն է. Դավիթ Բաբայան
Փորձել ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի մեր գերատեսչության աշխատանքը իրականացնենք այնպես, ինչպես որ հարկն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ ունեցած զրույցում նշել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը:
«Ընդհանուր առմամբ` կարող եմ ասել, որ քրտնաջան աշխատանք ենք տարել և, հասկանալի պատճառներով, մեր աշխատանքի բնույթն էլ է որոշակիորեն փոխվել, աշխատանքի նոր ճակատներ են բացվել: Ընդհանրապես, մեր արտաքին քաղաքական օրակարգը, ավանդական հարցերը մնացել են անփոփոխ. Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը, ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը, որոնց գումարվել են նաև այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են դեօկուպացիան և կարևորագույն առանցքային ևս մեկ առաջադրանք՝ Արցախի աշխարհաքաղաքական սուբյեկտայնության պահպանումը: Այս ամենը պահանջում է համակարգված աշխատանք, նաև թե՛ պետական, թե՛ Հայաստանի ու Սփյուռքի համապատասխան բոլոր կառույցների համախմբվածությունը, և մենք աշխատել ենք անել հնարավորը», - նշել է Դ. Բաբայանը:
Մեր զրուցակիցը որպես ոլորտի գալիք տարվա առաջնահերթություն առանձնացրեց Արցախի շահերի պաշտպանությունը:
«Դեռևս 2021թ. հունվար ամսին մի կարգախոս ենք ընտրել` որպես մեր աշխատանքի բնույթը, փիլիսոփայությունը բնութագրող, այն է՝ քիչ խոսել, շատ գործել: Մեր աշխատանքի մեծ մասը չի երևում, և մենք չենք տառապում բարդույթներով, իրականացնում ենք մեծածավալ աշխատանք, և այն, ինչ պետք է, շարունակելու ենք կատարել», - նշել է Դ. Բաբայանը: Շնորհավորելով մեր հայրենակիցներին Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոնի առթիվ՝ նախարարը մաղթում է խաղաղություն, հնարավորինս անփորձանք կյանք, անսասան հավատք և լավատեսություն։ «Մենք հուսահատվելու իրավունք չունենք»,- ընդհանրացնում է Դ. Բաբայանը:

The protection of Artsakh's interests is the priority of the coming year. Artsakh FM
STEPANAKERT, DECEMBER 31, ARTSAKHPRESS: The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan told "Artsakhpress".
"In general, I can say that we have worked hard, for obvious reasons, the nature of our work has changed, and new fronts of work have opened.
In general, our foreign policy agenda, traditional issues have remained unchanged. International recognition of the Artsakh Republic, settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, to which have been added issues such as de-occupation and one of the most important key tasks - the preservation of the geopolitical subjectivity of Artsakh. All this requires systematic work, including the consolidation of state and all relevant structures in Armenia and the Diaspora. We have tried to do the utmost," said Artsakh FM.
David Babayan singled out the protection of Artsakh's interests as a priority for the coming year.
“Back in January 2021, we chose a motto that describes the nature of our work, our philosophy, that is, to talk less, to act more,” David Babayan said.
Congratulating our compatriots with the New Year and Merry Christmas,  Artsakh FM wishes peace, trouble-free life, unshakable faith and optimism.