Գալիք տարվա առաջնահերթությունը Արցախի շահերի պաշտպանությունն է. Դավիթ Բաբայան
Փորձել ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի մեր գերատեսչության աշխատանքը իրականացնենք այնպես, ինչպես որ հարկն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ ունեցած զրույցում նշել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը:
«Ընդհանուր առմամբ` կարող եմ ասել, որ քրտնաջան աշխատանք ենք տարել և, հասկանալի պատճառներով, մեր աշխատանքի բնույթն էլ է որոշակիորեն փոխվել, աշխատանքի նոր ճակատներ են բացվել: Ընդհանրապես, մեր արտաքին քաղաքական օրակարգը, ավանդական հարցերը մնացել են անփոփոխ. Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը, ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը, որոնց գումարվել են նաև այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են դեօկուպացիան և կարևորագույն առանցքային ևս մեկ առաջադրանք՝ Արցախի աշխարհաքաղաքական սուբյեկտայնության պահպանումը: Այս ամենը պահանջում է համակարգված աշխատանք, նաև թե՛ պետական, թե՛ Հայաստանի ու Սփյուռքի համապատասխան բոլոր կառույցների համախմբվածությունը, և մենք աշխատել ենք անել հնարավորը», - նշել է Դ. Բաբայանը:
Մեր զրուցակիցը որպես ոլորտի գալիք տարվա առաջնահերթություն առանձնացրեց Արցախի շահերի պաշտպանությունը:
«Դեռևս 2021թ. հունվար ամսին մի կարգախոս ենք ընտրել` որպես մեր աշխատանքի բնույթը, փիլիսոփայությունը բնութագրող, այն է՝ քիչ խոսել, շատ գործել: Մեր աշխատանքի մեծ մասը չի երևում, և մենք չենք տառապում բարդույթներով, իրականացնում ենք մեծածավալ աշխատանք, և այն, ինչ պետք է, շարունակելու ենք կատարել», - նշել է Դ. Բաբայանը: Շնորհավորելով մեր հայրենակիցներին Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոնի առթիվ՝ նախարարը մաղթում է խաղաղություն, հնարավորինս անփորձանք կյանք, անսասան հավատք և լավատեսություն։ «Մենք հուսահատվելու իրավունք չունենք»,- ընդհանրացնում է Դ. Բաբայանը:

Приоритетом наступающего года является защита интересов Арцаха: Давид Бабаян
СТЕПАНАКЕРТ, 31 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян в беседе с корреспондентом "Арцахпресс".
«В целом могу сказать, что мы много работали, по понятным причинам изменился характер нашей работы, открылись новые рабочие фронты. В целом наша внешнеполитическая повестка, традиционные вопросы остались неизменными. Международное признание Республики Арцах, урегулирование нагорно-карабахского конфликта, к которому добавились такие вопросы, как деоккупация, одна из важнейших ключевых задач - сохранение геополитической субъективности Арцаха. Все это требует скоординированной работы, в том числе консолидации государственных структур и всех соответствующих структур в Армении и Диаспоре. Мы постарались сделать все, что в наших силах», - отметил Д. Бабаян.
Наш собеседник выделил защиту интересов Арцаха в качестве приоритета на предстоящий год.
«Еще в январе 2021 года мы выбрали девиз, который описывает суть нашей работы, нашу философию, это- меньше говорить, больше действовать. Большая часть нашей работы не видна, мы не страдаем от осложнений, мы проводим масштабные работы, мы продолжим делать то, что необходимо», - отметил Д. Бабаян. Поздравляя наших соотечественников с Новым годом и Рождеством Христовым, министр желает мира, безпроблемной жизни, непоколебимой веры и оптимизма. «Мы не имеем права отчаиваться», - обобщает Д. Бабаян.