Մենք պարտավոր ենք և կանենք հնարավորը, որպեսզի դարեր ի վեր կանգուն ու անառիկ Արցախը միշտ լինի այդպիսին․ Նախագահ Հարությունյանը ուղերձ է հղել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ ծննդի առթիվ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Թանկագի՛ն քույրեր ու եղբայրներ Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում:
Ավանդույթի համաձայն՝ ամեն տարի այս օրը շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքի ջերմ խոսքեր ենք հղում միմյանց, մեր հարազատներին ու բարեկամներին, ընկերներին ու մերձավորներին, մեր Հայրենիքին ու ժողովրդին: Մաղթում ենք, որ անցնող տարին իր հետ տանի բոլոր դժվարություններն ու փորձությունները, իսկ Նոր տարին բերի միայն հաջողություն ու բարեկեցություն բոլորի ընտանիքներին:
Սակայն, արդեն երկրորդ տարին է, ինչ մեր ժողովուրդն Ամանորը դիմավորում է ծանր ու դժվարին պայմաններում, կյանքի հարվածներից կծկված ու մի բուռ դարձած, կորստի ցավից ու մխացող կսկիծից ծանրացած սրտով, վիրավոր ու բզկտված Արցախով: Այո, սա մեր իրականությունն է:
Բայց, այդ ամենով հանդերձ, կա ևս մեկ իրականություն. դա ապրող ու վերականգնվող Արցախն է՝ շինհարթակ դարձած մեր բնակավայրերը, ամեն օր փոքրիկ արցախցիներին դպրոց կանչող զանգի ղողանջները, ամեն օր մի նոր օջախում վառվող կրակը, այդ օջախներում հնչող նորածին մանկան ճիչը:
Դա իր հողին կառչած, այն պահող ու շենացնող, մաքառող ու արարող հայն է, ով իր կոշտացած ու բռունցքված ձեռքերով, իր անկոտրում կամքի ուժով ու անսպառ եռանդով ապրում և ապրեցնում է Արցախը, դո՛ւք եք, սիրելի՛ հայրենակիցներ, ձեզնից յուրաքանչյուրը, ով այսօր այստեղ է, իր տանը, իր Հայրենիքում:
Դա Մայր Հայաստանն է՝ հայ ազգի գլխավոր առանցքն ու արժեքը, ազգային նպատակների ու իղձերի գլխավոր հանգրվանն ու երաշխավորը, որ միշտ թև ու թիկունք է կանգնում Արցախին և Սփյուռքին: Դա Մայր Հայաստանում ու Սփյուռքում բնակվող մեր քույրերն ու եղբայրներն են, ովքեր ամուր կանգնած են Արցախի կողքին և ապրում են Արցախի ցավով ու պայքարով: Կրելով համազգային պայքարում մեր բաժին խաչը՝ մենք մեծապես շնորհակալ ենք Մայր Հայաստանին ու աշխարհասփյուռ հայությանը իրենց անմնացորդ նվիրումի ու պայքարի համար:
Դա Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբն է, որի իրականացրած առաքելությունն Արցախում մեծապես նպաստում է խաղաղության ու կայունության պահպանմանը մեր տարածաշրջանում: Մենք խորապես շնորհակալ ու երախտապարտ ենք մեր բարեկամներին:
Դա Հայրենիքի համար մարտիրոսված մեր հերոսներն են, ովքեր անմահ են, հավերժ են, ինչպես անմահ է նրանց թողած գործը, որի շարունակողն ենք մենք՝ բոլորս:
Ուրեմն, հանուն մեր նահատակների սուրբ հիշատակի, նրանց երազանքների իրականացման, նրանց սերունդների ապագայի՝ մենք պարտավոր ենք և կանենք հնարավորը, որպեսզի դարեր ի վեր կանգուն ու անառիկ Արցախը միշտ լինի այդպիսին:
Հենց այս գիտակցումով էլ եկեք դիմավորենք Նոր տարին: Թող 2022 թվականը մեր ժողովրդին ու Հայրենիքին բերի խաղաղություն, տոկունություն, հույս ու հավատ:

Мы обязаны сделать и сделаем все возможное, чтобы Арцах, который веками стоял и был непокоренным, всегда оставался таким: Президент Арутюнян направил послание
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил поздравительное послание по случаю Нового года и Рождества Христова.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 декабря, АРЦАХПРЕСС- В поздравительном послании президента, в частности, говорится:
Дорогие братья и сестры в Арцахе, Армении и Диаспоре!
Традиционно в этот день мы направляем друг другу, своим родным, близким и друзьям, нашей Родине и народу теплые слова поздравлений и пожеланий. Желаем, чтобы уходящий год унес с собой все трудности и испытания, а Новый год принес всем семьям успех и благополучие.
Однако уже второй год наш народ встречает Новый год в тяжелых и сложных условиях, скорчившись от ударов судьбы, с сердцем, отягощенным болью утраты и гнетущей скорбью, с раненым и растерзанным Арцахом. Да, это наша реальность.
Но при всем при этом есть еще одна реальность. Это Арцах, который продолжает жить и восстанавливаться. Это превратившиеся в строительную площадку наши населенные пункты, школьный звонок, зовущий каждый день маленьких арцахцев в классы, крик новорожденного ребенка.
Это привязанный к своей земле, хранящий и обустраивающий ее, борющийся и  созидающий армянин, который живет в Арцахе и возрождает его к жизни своими натруженными и крепкими руками, своей несгибаемой волей и неиссякаемой энергией. Это вы, дорогие соотечественники, каждый из вас, кто сегодня здесь, в своем доме, на своей Родине.
Это Армения – главный стержень и ценность армянской нации, главный гарант национальных целей и чаяний, которая всегда выступает надежной опорой для Арцаха и Диаспоры. Это наши сестры и братья в Армении и Диаспоре, которые всегда рядом с Арцахом, сопереживают его боли и поддерживают его борьбу. Терпеливо выдерживая свою долю испытаний и трудностей в общенациональной борьбе, мы глубоко признательны Армении и армянству всего мира за их преданность и содействие.
Это миротворческий контингент Российской Федерации, миссия которого в Арцахе существенно содействует сохранению мира и стабильности в нашем регионе. Мы глубоко благодарны и признательны нашим друзьям.
Это наши герои, положившие на алтарь Родины свою жизнь и обессмертившие себя на века. Бессмертно также их дело, продолжателями которого являемся мы все.
И поэтому во имя священной памяти наших павших героев, осуществления их чаяний, будущего их потомков, мы обязаны сделать и сделаем все возможное, чтобы Арцах, который веками стоял и был непокоренным, всегда оставался таким.
Давайте встретим Новый год с осознанием всего этого. Пусть 2022 год принесет нашему народу и Родине мир, стойкость, надежду и веру.