Եղածի ու գալիքի մասին... Հաթերքում համայնքային ազդեցության նախագիծ է իրականացվում
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում պատմության ուսուցիչ Արման Ավագյանը Երևանից գործուղվել է Արցախ և դասավանդում է ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Հաթերք համայնքի Բարմեն Գրիգորյանի անվան միջնակարգ դպրոցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նա աշակերտների հետ կազմել և մշակել է «Ճանաչեք թուխպ հետ տվող հաթերքցիներին» նախագիծը :
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ա. Ավագյանը պատմել է, որ գաղափարն իր մտքում ծագել է Հաթերք և, ընդհանրապես, Մարտակերտ հասնելու առաջին օրը։
«Երբ կլանված նայում ես այդ բնությանը, մեծ համայնքին, հարց է ծագում. ինչու՞ ես մինչև հիմա չգիտեի այս մասին և դեռ քանի քանիսը չգիտեն։ Մեր նախագիծը հետապնդում է մի քանի նպատակ։ Նախ` ցույց տալ բոլորին և հերքել այն թյուր կարծիքը, թե Արցախում տուրիստական առումով այլևս շատ քիչ գրավիչ տեղեր են մնացել։
Այդ ճանապարհին մենք մեր օրինակով ցույց ենք տալու մեր համայնքը և հույս ունենք, որ ուրիշ համայնքներ ևս շուտով կմիանան այդ արշավին։ Արշավի արդյունքում բոլորին ցույց կտանք մեր համայնքները և կհրավիրենք այստեղ՝ զարգացնելով կապը այլ համայնքների հետ։ Ինչպես նաև սովորողները համացանցը կօգտագործեն ավելի արդյունավետ՝ փորձելով ճանաչելի դարձնել և զարգացնել մեր համայնքը:
Մենք կկատարենք ֆոտո և վիդեո նկարահանումներ մեր համայնքի մշակութային կոթողների վերաբերյալ, հարցազրույցներ համայնքի բնակիչների հետ, կցուցադրենք համայնքի մշակութային տարբեր միջոցառումներ։
Կիրականացնենք հետազոտություններ և կտեղադրենք բազմատեսակ նորություններ Հաթերքի մասին։ Ծրագիրը եղածի և գալիքի մասին է, որին հաղորդակից կլինեն բոլորը»,- ասել է Ա. Ավագյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ հիմա գտնվում են նախապատրաստական փուլում` ֆոնդհայթայթում, գաղափարների գեներացում և այլն: «Ակնկալիքս առաջին հերթին մեկն է` պատմել, շատ պատմել մեր համայնքի մասին։ Մենք նախատեսում ենք այդ հարթակները հետագայում օգտագործել նաև այլ նախագծեր իրականացնելու համար։ Սա ներդրում է ապագայի համար։
Հաթերքը զարգացնողը մեզնից յուրաքանչյուրը կարող է դառնալ հետագայում, ամեն մեկը` տարբեր կերպ, և մենք մեր հարթակի միջոցով օգնելու ենք նրանց՝ ցույց տալով, թե ով ինչպես կարող է օգնել մեզ։ Մեր գաղափարները շատ են և սպասում են իրենց իրագործման հերթին»,- հավելել է մեր զրուցակիցը:

В Атерке реализуется проект общественного воздействия
В рамках программы «Учи, Армения» учитель истории Арман Авагян был направлен в командировку из Еревана в Арцах и преподает в средней школе имени Бармена Григоряна в общине Атерк Мартакертского района Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 января, АРЦАХПРЕСС- Вместе с учениками он разработал проект «Познакомьтесь с атеркцами, которые рассеивают туман».
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" А. Авагян сказал, что идея пришла к нему в Атерке и, в частности, в первый день прибытия в Мартакерт.
«Когда пристально смотришь на природу, на большое сообщество, возникает вопрос- почему я не знал об этом до сих пор? Сколько еще людей не знают? Наш проект преследует несколько целей. Во-первых, показать всем, опровергнуть заблуждение о том, что в Арцахе осталось очень мало других привлекательных с точки зрения туризма мест.
Таким образом, мы покажем на нашем примере наше сообщество, мы надеемся, что вскоре к кампании присоединятся и другие сообщества. В результате кампании мы покажем всем наши сообщества, будем приглашать их сюда, развивая связь с другими сообществами. А также учащиеся будут более эффективно использовать Интернет, чтобы сделать наше сообщество узнаваемым и развивать его.
Сделаем фото-видеозаписи о памятниках культуры нашего поселка, интервью с жителями поселка, покажем различные культурные события поселка.
Мы будем проводить исследования, размещать различные новости о Атерке. Программа о том, что было и будет в будущем, о котором будут знать все», — сказал А. Авагян. По словам нашего собеседника, сейчас они находятся в подготовительной стадии — сбор средств, генерация идей и т. д. «Мое ожидание в первую очередь — рассказать, рассказать много о нашем сообществе. Мы планируем использовать эти платформы в будущем для других проектов. Это инвестиции в будущее.
Каждый из нас может в будущем стать застройщиком деревни Атерк, каждый по-своему, мы будем помогать им через нашу платформу, показывая, кто может помочь нам и чем. Идей у ​​нас много, они ждут своей очереди для реализации», — добавил наш собеседник.