Նվիրումը` անմահություն... Վիգեն Մովսեսյան
2020 թվականի Արցախյան աշնանային պատերազմում իմացյալ մահով ընկան բազմաթիվ քաջորդիներ, որոնց համար հայրենիքի պաշտպանությունը դարձել էր գերնպատակ։ Նրանցից է փոխգնդապետ Վիգեն Մովսեսյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Վիգեն Գեորգիի Մովսեսյանը ծնվել է 1977 թվականի դեկտեմբերի 26-ին, Հադրութ քաղաքում։ 1984-1995 թթ սովորել և ավարտել է Հադրութի Մ. Մանվելյանի անվան միջնակարգ դպրոցը։ 1995 թվականին անցել է պարտադիր զինվորական ծառայության` տանկային գնդում, և ծառայել մինչև 1998 թվականը։
Նույն թվականին ստացել է լեյտենանտի կոչում։ Ծառայության ողջ ընթացքում դրսևորել է պատասխանատվության բարձր զգացում։ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը սկսվելուն պես` փոխգնդապետը մասնակցել է մարտերին` որպես 2-րդ ՀԳՄ հրամանատարի տեղակալ։ ՊԲ շարքերում երկարատև ծառայության և բանակաշինության գործընթացում մեծ ավանդ ներդնելու համար ծառայության ընթացքում պարգևատրվել է մի շարք պետական և գերատեսչական մեդալներով, թանկարժեք նվերներով ու պատվոգրերով:
«Որպես 2-րդ ՀԳՄ հրամանատար` 2020 թվականի պատերազմի առաջին իսկ օրվանից Վիգենն ակտիվ մասնակցել է մարտական գործողություններին: Որպես փորձառու սպա և արդեն իսկ երկու պատերազմների մասնակից՝ բոլորի համար վառ օրինակ էր հանդիսանում, իր մարտական ոգով ոգեշնչում էր զինծառայողներին և մշտապես գտնվում մարտի թեժ կետերում: Սեպտեմբերի 29-ին մարտական խնդիր կատարելիս թշնամու հետ երես առ երես մարտի պայմաններում դիպուկահարի կրակոցից նա հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցին պատմել է հերոսի քույրը՝ Ժաննան:
Հերոս Վիգեն Մովսեսյանը ԱՀ նախագահի հրամանագրով հետմահու պարգևատրվել է Մարտական Խաչ 1-ին աստիճանի շքանշանով:

Преданность - бессмертие... Виген Мовсесян
В Арцахской осенней войне 2020 года смертью праведной и честной пали многие герои, для которых главной целью стала защита Родины. Один из них – подполковник Виген Мовсесян.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 января, АРЦАХПРЕСС- Виген Георгиевич Мовсесян родился 26 декабря 1977 года в городе Гадрут. Учился в 1984-1995 годах и окончил среднюю школу им. М. Манвеляна Гадрута. В 1995 году прошел срочную военную службу в танковом полку, «служил» до 1998 года.
В том же году получил звание лейтенанта. На протяжении всей службы проявлял высокое чувство ответственности. Как только в апреле началась четырехдневная война, подполковник принял участие в боях в качестве заместителя командира 2-й стрелковой батареи. За многолетнюю службу в рядах Армии обороны, за большой вклад в дело строительства армии награжден рядом государственных ведомственных медалей, ценными подарками и грамотами.
«В качестве командира 2-й стрелковой батареи Виген активно участвовал в боевых действиях с первого дня войны 2020 года. Как опытный офицер и участник двух войн, он был для всех ярким примером, вдохновлял солдат своим боевым духом, всегда был в горячих точках боя. 29 сентября при выполнении служебно-боевой задачи, в бою лицом к лицу с врагом получил смертельное огнестрельное ранение», - сообщила корреспонденту "Арцахпресс" сестра героя Жанна.
Указом президента Республики Арцах герой Виген Мовсесян посмертно награжден орденом "Боевой Крест" 1-й степени.