Նվիրումը` անմահություն... Վիգեն Մովսեսյան
2020 թվականի Արցախյան աշնանային պատերազմում իմացյալ մահով ընկան բազմաթիվ քաջորդիներ, որոնց համար հայրենիքի պաշտպանությունը դարձել էր գերնպատակ։ Նրանցից է փոխգնդապետ Վիգեն Մովսեսյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Վիգեն Գեորգիի Մովսեսյանը ծնվել է 1977 թվականի դեկտեմբերի 26-ին, Հադրութ քաղաքում։ 1984-1995 թթ սովորել և ավարտել է Հադրութի Մ. Մանվելյանի անվան միջնակարգ դպրոցը։ 1995 թվականին անցել է պարտադիր զինվորական ծառայության` տանկային գնդում, և ծառայել մինչև 1998 թվականը։
Նույն թվականին ստացել է լեյտենանտի կոչում։ Ծառայության ողջ ընթացքում դրսևորել է պատասխանատվության բարձր զգացում։ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը սկսվելուն պես` փոխգնդապետը մասնակցել է մարտերին` որպես 2-րդ ՀԳՄ հրամանատարի տեղակալ։ ՊԲ շարքերում երկարատև ծառայության և բանակաշինության գործընթացում մեծ ավանդ ներդնելու համար ծառայության ընթացքում պարգևատրվել է մի շարք պետական և գերատեսչական մեդալներով, թանկարժեք նվերներով ու պատվոգրերով:
«Որպես 2-րդ ՀԳՄ հրամանատար` 2020 թվականի պատերազմի առաջին իսկ օրվանից Վիգենն ակտիվ մասնակցել է մարտական գործողություններին: Որպես փորձառու սպա և արդեն իսկ երկու պատերազմների մասնակից՝ բոլորի համար վառ օրինակ էր հանդիսանում, իր մարտական ոգով ոգեշնչում էր զինծառայողներին և մշտապես գտնվում մարտի թեժ կետերում: Սեպտեմբերի 29-ին մարտական խնդիր կատարելիս թշնամու հետ երես առ երես մարտի պայմաններում դիպուկահարի կրակոցից նա հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցին պատմել է հերոսի քույրը՝ Ժաննան:
Հերոս Վիգեն Մովսեսյանը ԱՀ նախագահի հրամանագրով հետմահու պարգևատրվել է Մարտական Խաչ 1-ին աստիճանի շքանշանով:

Devotion is immortality...Vigen Movsesyan
During the 2020 Artsakh War unleashed by Azerbaijan, many devotees have sacrificed their lives for the homeland’s salvation.One of them is Lieutenant Colonel Vigen Movsesyan.
STEPANAKERT, JANUARY 31, ARTSAKHPRESS: Vigen Movsesyan was born on December 26, 1977 in the  town of Hadrut, Artsakh Republic. He studied at the local secondary school from 1984-1995. From 1995-1998 he performed compulsory military service in the tank regiment.
In the same year he received the rank of lieutenant. He showed a high sense of responsibility throughout his service. As soon as the April 4-Day War began,  Vigen Movsesyan took part in the battles as the second commander of the 2nd rifle battery . He was awarded a number of state medals, valuable gifts and diplomas for his long service in the ranks of the Defense Army for his great contribution to the army building process.
" Vigen had been actively involved in hostilities since the first day of the 2020 War. As an experienced officer and a participant in two wars, he was a vivid example for everyone. He inspired the soldiers with his fighting spirit. On September 29, while performing a combat task, he shot dead by enemy sniper," the hero's sister, Zhanna, told ''Artsakhpress''.
Vigen Movsesyan was posthumously awarded the Order of the Combat Cross of the First Degree by the President of the Republic of Artsakh.