Վաղուհասում տասնմեկ տեղահանված ընտանիք է հաստատվել. համայնքի ղեկավար
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Վաղուհաս համայնքը շատ հին պատմություն ունի. դրա վկայությունը գյուղի տարածքում գտնվող 7-րդ դարի տապանաքարն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Վաղուհաս համայնքի ղեկավար Հովհաննես Պետրոսյանը:
«Գյուղի անվանումը հենց «վաղուց հիմնված» է նշանակում: Նախկինում գյուղը ներկայիս տարածքից ավելի վերև էր գտնվում: Արցախյան գոյապայքարի տարիներին թշնամին գրավել էր այն, վառել ու հողին հավասարեցրել: Սակայն գյուղի ազատագրումից հետո բնակիչները վերադարձել են ու նորից սկսել շենացնել այն:
Այսօր Վաղուհասը 709 բնակիչ ունի. 230-ը երեխաներ են. շատ են բազմազավակ ընտանիքները: 44-օրյա պատերազմից հետո տեղահանված 11 ընտանիք է հաստատվել այստեղ: Ունենք 240 աշակերտի համար նախատեսված դպրոց, որը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից կառուցվել և շահագործման է հանձնվել 2012 թվականին: Հիմնադրամն ԱՄՆ Արևելյան շրջանի տեղական մարմնի ֆինանսավորմամբ էլ 2013 թ.-ին դպրոցում հիմնեց համակարգչային դասասենյակ: Մանկապարտեզի շենքը նույնպես նորակառույց է, այստեղ 63 երեխա է հաճախում։ Գյուղում շատ են բազմազավակ ընտանիքները»,-ներկայացրել է համայնքապետը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց նաև, որ Վաղուհասում գործում են համայնքապետարանը, բուժկետը, ակումբն ու հանդիսությունների սրահը: Ներհամայնքային ճանապարհները սեփական ջանքերով ասֆալտապատել են: Բնակչությունն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարմամբ, գյուղը, սակայն, գազաֆիկացված չէ:
«Գյուղացիները աշխատասեր են: Բնակչության մեծամասնությունը աշխատում է «Բեյզ Մեթըլս» ընկերությունում, մի մասն էլ՝ Կաշենի հանքավայրում: Կան նաև անասնապահությամբ ու հողագործությամբ զբաղվողներ: Նրանք իրենց օրվա հացն են վաստակում և չեն մոռանում աղոթել. Համայնքի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցում աղոթքները միայն հարատև խաղաղության համար են»,-նշել է մեր զրուցակիցը:

В Вагуасе поселились 11 семей вынужденных переселенцев: Глава общины
Община Вагуас Мартакертского района Арцаха имеет очень давнюю историю. Свидетельством этого является надгробная плита 7 века в деревне.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Вагуас Ованнес Петросян.
«Название села означает «давно построенное». В прошлом село находилось выше нынешней территории. В годы борьбы Арцаха за выживание враги захватили его, сожгли и стерли с лица земли. Однако после освобождения села жители вернулись и занялись его восстановлением.
Сегодня в Вагуасе проживает 709 человек- 230 из них дети. Здесь много многодетных семей. После 44-дневной войны здесь поселились 11 семей вынужденных переселенцев. У нас есть школа на 240 учащихся, построенная Всеармянским фондом «Айастан» и сданная в эксплуатацию в 2012 году. Фонд также открыл компьютерный класс в школе в 2013 году при финансовой поддержке местного филиала в Восточном округе США. Здание детского сада также построено заново, его посещают 63 ребенка. В поселке много многодетных семей», — представил глава общины.
Наш собеседник также сообщил, что в Вагуасе есть общественный центр, медпункт, клуб и зал торжеств. Их собственными силами заасфальтированы внутриобщинные дороги. Население обеспечено электричеством, водоснабжением, но поселок не газифицирован.
«Сельчане трудолюбивы. Большинство населения работает в компании "Бейз металс", а часть на руднике Кашен. Есть скотоводы и земледельцы. Они зарабатывают на хлеб насущный, не забывают молиться- Молитвы в церкви Св. Мариам Аствацацин общины только о прочном мире», — отметил наш собеседник.