Վաղուհասում տասնմեկ տեղահանված ընտանիք է հաստատվել. համայնքի ղեկավար
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Վաղուհաս համայնքը շատ հին պատմություն ունի. դրա վկայությունը գյուղի տարածքում գտնվող 7-րդ դարի տապանաքարն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Վաղուհաս համայնքի ղեկավար Հովհաննես Պետրոսյանը:
«Գյուղի անվանումը հենց «վաղուց հիմնված» է նշանակում: Նախկինում գյուղը ներկայիս տարածքից ավելի վերև էր գտնվում: Արցախյան գոյապայքարի տարիներին թշնամին գրավել էր այն, վառել ու հողին հավասարեցրել: Սակայն գյուղի ազատագրումից հետո բնակիչները վերադարձել են ու նորից սկսել շենացնել այն:
Այսօր Վաղուհասը 709 բնակիչ ունի. 230-ը երեխաներ են. շատ են բազմազավակ ընտանիքները: 44-օրյա պատերազմից հետո տեղահանված 11 ընտանիք է հաստատվել այստեղ: Ունենք 240 աշակերտի համար նախատեսված դպրոց, որը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից կառուցվել և շահագործման է հանձնվել 2012 թվականին: Հիմնադրամն ԱՄՆ Արևելյան շրջանի տեղական մարմնի ֆինանսավորմամբ էլ 2013 թ.-ին դպրոցում հիմնեց համակարգչային դասասենյակ: Մանկապարտեզի շենքը նույնպես նորակառույց է, այստեղ 63 երեխա է հաճախում։ Գյուղում շատ են բազմազավակ ընտանիքները»,-ներկայացրել է համայնքապետը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց նաև, որ Վաղուհասում գործում են համայնքապետարանը, բուժկետը, ակումբն ու հանդիսությունների սրահը: Ներհամայնքային ճանապարհները սեփական ջանքերով ասֆալտապատել են: Բնակչությունն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարմամբ, գյուղը, սակայն, գազաֆիկացված չէ:
«Գյուղացիները աշխատասեր են: Բնակչության մեծամասնությունը աշխատում է «Բեյզ Մեթըլս» ընկերությունում, մի մասն էլ՝ Կաշենի հանքավայրում: Կան նաև անասնապահությամբ ու հողագործությամբ զբաղվողներ: Նրանք իրենց օրվա հացն են վաստակում և չեն մոռանում աղոթել. Համայնքի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցում աղոթքները միայն հարատև խաղաղության համար են»,-նշել է մեր զրուցակիցը:

11 displaced families settled in Vaghuhas
The Vaghuhas community of Artsakh’s Martakert region has a very old history. The 7th century tombstone in the village testifies it.
STEPANAKERT, JANUARY 31, ARTSAKHPRESS: The head of the community Hovhannes Petrosyan told "Artsakhpress".
"The name of the village means 'long established'. In the past, the position of the village was higher than now. During the years of Artsakh Libaration War, the enemy occupied it, burned it and razed it to the ground. However, after the liberation of the village, the residents returned and started rebuilding it.
Today Vaghuhas has 709 residents. 230 of them are children. There are many large families. After the 44-day war, 11 displaced families have settled here. We have a school designed for 240 students, which was built by the Hayastan All-Armenian Fund and put into operation in 2012.
The foundation also established a computer classroom at the school in 2013 with funding from a local affiliate in the Eastern District of the United States.
The kindergarten building is also newly built. 63 children attend the kindergarten. There are many large families in the village, ”said the head of the community.
Our interlocutor informed that  the community has hall, an aid station, a club and a hall for celebrations. Intra-community roads have been asphalted by their own efforts. The population is provided with electricity, water supply, but the village is not gasified.
"The villagers are hardworking. The majority of the population works at Base Metals and some at the Kashen mine. There are also engaged in cattle breeding and agriculture.