Առողջապահության համակարգի աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացում է նախատեսվում. նախարար
2021թ. բարձրացվել են ԱՀ առողջապահության համակարգի աշխատողների, մասնավորապես` 25 տոկոս` բժիշկների, 15 տոկոս` միջին բուժանձնակազմի և 10 տոկոս` կրտսեր և այլ աշխատողների աշխատավարձերը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր տեղի ունեցած ամենամյա մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը:
«2022թ. հունվար ամսից նույնպես նախատեսվում է աշխատավարձերի բարձրացում: 2021թ.-ին առողջապահության նախարարի հրամանով ստեղծվել է մասնագիտական խորհուրդ՝ առողջապահության նախարարի գլխավորությամբ և ՀՀ ու արտասահմանյան 38 բարձրակարգ մասնագետների կամավոր ընդգրկմամբ, որի նպատակն է համակարգի առավել կարևոր խնդիրների վերհանումը, դրանց լուծման եղանակների ներկայացումը, ինչպես նաև դրանց լուծմանը խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերելը: ԱՀ 2021թ. պետական բյուջեի նախագծով նախատեսված առողջապահության բնագավառի ծախսերը կազմել են 12. 537.6 մլն դրամ: Արցախի առողջապահության համակարգի 2021թ. կատարողականը կազմել է 8.558.6 մլն դրամ, քանի որ բարերաների, կազմակերպությունների և անհատների միջոցով տրամադրվել է աջակցություն՝ մեծ չափով դեղորայք և բժշկական սարքավորումներ», - նշել է Մ. Հայրիյանը:

Планируется повысить заработную плату работникам системы здравоохранения: Министр
В 2021 году были повышены оклады работников системы здравоохранения Республики Арцах, в частности, 25% - врачей, 15% - среднего медицинского персонала, 10% - младшего и других работников.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 января, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня на ежегодной пресс-конференции заявил министр здравоохранения Микаел Айриян.
«С января 2022 года также планируется повышение заработной платы. В 2021 году приказом министра здравоохранения был создан профессиональный совет во главе с министром здравоохранения с добровольным привлечением 38 высококвалифицированных специалистов из Армении и зарубежья, с целью выявления наиболее важных проблем системы, представления путей их решения, а также оказание консультационной помощи в их решении. Расходы в сфере здравоохранения, предусмотренные проектом государственного бюджета Республики Арцах на 2021 год, составили 12 537,6 млн драмов. Показатели системы здравоохранения Арцаха в 2021 году составили 8558,6 млн драмов, так как помощь была оказана за счет благотворителей, организаций, частных лиц, были предоставлены большое количество лекарств и медицинское оборудование»,- отметил М. Айриян.