Առողջապահության համակարգի աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացում է նախատեսվում. նախարար
2021թ. բարձրացվել են ԱՀ առողջապահության համակարգի աշխատողների, մասնավորապես` 25 տոկոս` բժիշկների, 15 տոկոս` միջին բուժանձնակազմի և 10 տոկոս` կրտսեր և այլ աշխատողների աշխատավարձերը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր տեղի ունեցած ամենամյա մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը:
«2022թ. հունվար ամսից նույնպես նախատեսվում է աշխատավարձերի բարձրացում: 2021թ.-ին առողջապահության նախարարի հրամանով ստեղծվել է մասնագիտական խորհուրդ՝ առողջապահության նախարարի գլխավորությամբ և ՀՀ ու արտասահմանյան 38 բարձրակարգ մասնագետների կամավոր ընդգրկմամբ, որի նպատակն է համակարգի առավել կարևոր խնդիրների վերհանումը, դրանց լուծման եղանակների ներկայացումը, ինչպես նաև դրանց լուծմանը խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերելը: ԱՀ 2021թ. պետական բյուջեի նախագծով նախատեսված առողջապահության բնագավառի ծախսերը կազմել են 12. 537.6 մլն դրամ: Արցախի առողջապահության համակարգի 2021թ. կատարողականը կազմել է 8.558.6 մլն դրամ, քանի որ բարերաների, կազմակերպությունների և անհատների միջոցով տրամադրվել է աջակցություն՝ մեծ չափով դեղորայք և բժշկական սարքավորումներ», - նշել է Մ. Հայրիյանը:

The salaries of the healthcare system employees to be increased. Healthcare Minister
In 2021 the salaries of the employees of the healthcare system of the Republic of Artsakh have been increased, in particular, doctors' salaries have risen by 25% of the doctors, the middle-level medical staff’s salaries by 15% and by 10% salary increase for the junior and other employees.
"A salary increase is also planned for January 2022.
In 2021, by the order of the Minister of Healthcare, a professional council was established, headed by the Minister of Healthcare, with the voluntary involvement of 38 highly qualified specialists from Armenia and abroad, aimed at identifying the most important problems of the system.
Healthcare expenditures of Artsakh envisaged in 2021 draft state budget comprised 12,537.6 million drams. In 2021 the budget performance  of the healthcare system was 8,558.6 million drams, "M. Hayriyan said.