Արցախի բժիշկ-մասնագետները պարբերաբար վերապատրաստվում են ՀՀ և արտասահմանյան տարբեր երկրների կլինիկաներում. նախարար
Հանրապետության բուժհիմնարկների բժշկական կադրերի դեֆիցիտը լրացնելու նպատակով «Հայ առաջադեմ բժշկություն» ՀԿ-ի, Հայ օգնության ֆոնդի և ԱՀ առողջապահության նախարարության միջև կնքված «Բժիշկներ Արցախի համար» ծրագրի շրջանակներում 27 բժիշկ- մասնագետներ ՀՀ-ից գործուղվել են Արցախի տարբեր բնակավայրեր՝ մասնագիտական գործունեություն իրականացնելու նպատակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր տեղի ունեցած ամենամյա մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը:
«Բացի այդ, մարդասիրական տարբեր ծրագրեր են իրականացվում նաև «ՎԻՎԱ», «Մենք ենք», «Ավրորա» կազմակերպությունների հետ: Պետք է ընդգծել նաև «Հայ-մեդ» կազմակերպության ղեկավար, ֆրանսահայ բժիշկ Ժան Միշել Էքերյանի ավանդը համակարգի զարգացման ու բնակչության բուժսպասարկման գործում: Մասնագիտական որակը բարձրացնելու նպատակով վերապատրաստման են ուղեգրվել առողջապահական համակարգի 14 բժիշկներ, ընդ որում` 9-ը՝ ՀՀ, 5-ը՝ արտերկիր: Շարունակվել է Արցախի համայնքային բուժքույրերի վերապատրաստման գործընթացը, որը իրականացվում էր Հայ օգնության ֆոնդի աջակցությամբ: Ծրագրի շրջանակներում 2021թ. տեղում վերապատրաստվել են Մարտունու, Մարտակերտի և Ասկերանի շրջանների 107 համայնքային բուժքույրեր: 2021թվականին, համաձայն կառավարության համապատասխան որոշման, շրջանային բժշկական հաստատությունները բժիշկ-մասնագետներով համալրելու նպատակով ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվել պետական պատվերի շրջանակներում ուսում ստացած բժիշկ-մասնագետին: Ծրագրի շրջանակներում նորավարտ 1 բժշկի (Մարտակերտի ՇԲՄ դիմածնոտային վիրաբույժ) աշխատավարձի համար սահմանվել է 50 տոկոս հավելավճար», - նշել է Մ. Հայրիյանը:

Врачи-специалисты Арцаха регулярно проходят обучение и стажировку в клиниках разных зарубежных стран и Республики Армения: Министр
В целях восполнения нехватки медицинских кадров в медицинских учреждениях республики из Армении в различные населенные пункты Арцаха были направлены 27 врачей-специалистов для осуществления профессиональной деятельности в рамках программы «Врачи для Арцаха», подписанной общественной организацией «Армянская прогрессивная медицина», Фондом армянской помощи и Министерством здравоохранения Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 января, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня на ежегодной пресс-конференции заявил министр здравоохранения Микаел Айриян.
Кроме того, реализуются различные гуманитарные программы с организациями "VIVA", "We Are" и "Aurora". Также необходимо отметить вклад руководителя организации «Ай-Мед», французско врача армянского  происхождения Жана-Мишеля Экеряна в развитие системы и медицинского обслуживания населения. В целях повышения профессионального качества на обучение направлены 14 врачей системы здравоохранения, из них 9 в Армению и 5 за границу. Процесс обучения медсестер общин Арцаха, который осуществлялся при поддержке Армянского фонда помощи, продолжился. В рамках программы в 2021 г. на месте прошли обучение 107 участковых медсестер из Мартунинского, Мартакертского и Аскеранского районов. В 2021 году согласно соответствующему решению правительства оказана финансовая поддержка врачу-специалисту, прошедшему обучение по госзаказу, в целях комплектования областных медицинских учреждений врачами-специалистами. В рамках программы установлена ​​50-процентная надбавка к заработной плате одного недавно дипломированного врача (челюстно-лицевого хирурга Мартакертского районного медобъединения)», — отметил М. Айриян.