Մեխիկոյում հնչել է Տիգրան Մանսուրյանի` Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Ռեքվիեմ»-ը
Մեքսիկայում ՀՀ դեսպանության և Մեխիկոյի ամենամյա «Պատմական կենտրոնի» փառատոնի նախաձեռնությամբ Մեխիկոյի Գեղարվեստների պալատում մարտի 31-ին կայացել է մեծանուն հայ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Ռեքվիեմ»-ի ամերիկյան բեմելը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչության փոխանցմամբ՝ համերգին ներկա են եղել մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանը, Մեքսիկայում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը, դեսպաններ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, լրագրողներ:
Մեխիկոյի ամենամյա «Պատմական կենտրոնի» փառատոնի շրջանակներում մեծանուն կոմպոզիտորի ստեղծագործությունը կատարվել է երկրի գլխավոր՝ «Միներիա» նվագախմբի և «Վոկալիս» երգչախմբի կողմից՝ Հայաստանից հատուկ հրավիրված դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյանի ղեկավարությամբ:
Երեկոյի առաջին մասում ելույթ է ունեցել նաև աշխարհահռչակ հայազգի ալտիստ Քիմ Քաշքաշյանը՝ Կոմիտասի և Բրիթթենի կատարումներով: Համերգն արժանացել է հանդիսատեսի ջերմ ընդունելությանը և լայնորեն լուսաբանվել մեքսիկական մամուլում:

Tigran Mansurian’s Requiem, dedicated to Genocide victims, sound in Mexico
On March 31, the American premier of prominent Armenian composer Tigran Mansurian’s Requiem, dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide, took place at the Bellas Artes – the Mexican capital’s top concert venue, on the initiative of the Embassy of Armenia to Mexico and the Annual Festival of Centro Historico.
STEPANAKERT, APRIL 3, ARTSAKHPRESS։ The press service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed that Maestro Tigran Mansurian, Ambassador of Armenia to Mexico Grigor Hovhannissyan, the Ambassadors, politicians and public figures, diplomats and journalists attended the concert.
The epic piece of the world renowned composer was performed as part of the Annual Festival of Centro Historico by the country’s leading Orquestra Sinfonica de Mineria and the Vocalis choir under the baton of guest conductor from Armenia - Robert Mlkeyan.
At the first part of the event, Grammy-award winning violist Kim Kashkashian performed pieces by Benjamin Britten and Komitas. This sold out event was enthusiastically received by the Mexican public and was widely covered by the local media.