Արցախում ամուսնությունների թվի նկատելի աճ է գրանցվել
2021 թվականի ընթացքում Արցախի Հանրապետության Քաղաքացիական ակտերի գրանցման ոլորտում կատարվել է 5212 ակտային գրանցում, 9311 գործողություն, մասնավորապես՝ ուղղումներ, տեղեկանքների ու կրկնօրինակների տրամադրում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ հունվարի 31-ին կայացած ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ Արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը: Նրա խոսքով՝ 2021 թվականի ցուցանիշները համեմատվել են և՛ 2019 թվականի, և՛ 2020 թվականի ցուցանիշների հետ, քանի որ 2020 թվականը բացասական առումով աննախադեպ տարի էր Արցախի համար։
«Անցած տարվա ընթացքում գրանցվել է 1555 ծնունդ, որը 2020 թվականի ցուցանիշից պակաս է 113-ով, իսկ 2019թվականից՝ 576-ով։ Ծնվածների ընդհանուր թվից 680-ը արական, իսկ 875-ը՝ իգական սեռի ներկայացուցիչներ են։ Ակտային գրանցումների ուսումնասիրությունից երևում է, որ տղաների մոտ ամենատարածված անուններն են Դավիթը, Նարեկը և Տիգրանը, իսկ աղջիկների մոտ՝ Նարեն, Մարիան և Մանեն։ Տարվա ընթացքում մահերի թիվը կազմել է 1350, որը 2020 թ.-ի ցուցանիշից պակաս է 179-ով, իսկ 2019թ.-ի ցուցանիշը գերազանցում է 195-ով։ Մահացած քաղաքացիներից 569-ը հանդիսանում են արական, իսկ 781-ը՝ իգական սեռի ներկայացուցիչներ, ընդ որում` տասնմեկը, դժբախտաբար, մինչև մեկ տարեկան երեխաներ են։ Ամուսնությունների թիվը կազմել է 1314, որը 2020 թ-ի ցուցանիշը գերազանցել է 1149-ով, իսկ 2019 թ-ինը՝ 478-ով. մենք ամուսնությունների թվի բավականին մեծ աճ ունենք` նախորդ երկու տարիների համեմատ։ Գրանցված 1314 ամուսնություններից քսանը օտարերկրյա քաղաքացու հետ է. 14-ը՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացու, երեքը՝ Ուկրաինայի, մեկը՝ Թուրքմենստանի, մեկը՝ Հնդկաստանի, մեկը՝ Լուգանսկի ժողովրդավարական հանրապետության»,- ներկայացրել է Ժ. Միրզոյանը։
Բնութագրությունը հասանալի չէԸստ նախարարի տված տեղեկատվության՝ Արցախում ամուսնալուծությունների թիվն անցած տարում կազմել է 194, որը ավել է 140-ով 2020 թ.-ի ցուցանիշից, և պակաս է 13-ով 2019-ի ցուցանիշից։ 2021 թ.-ին կատարվել է որդեգրման հինգ գրանցում, 2020-ին՝ մեկ, իսկ 2019-ին՝ վեց։ 178 հայրության ճանաչման գրանցում է արձանագրվել, 2020-ին՝ 128-ի և 2019- 113-ի դիմաց։

В Арцахе заметно увеличилось количество браков
В течение 2021 года в сфере регистрации актов гражданского состояния Республики Арцах зарегистрировано 5212 актов, в том числе исправлений, предоставления справок и копий – 9311 действий.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 февраля, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом на итоговой пресс-конференции 31 января заявил министр юстиции Республики Арцах Жирайр Мирзоян. По его словам, показатели 2021 года сравнивались с показателями 2019 и 2020 годов, так как 2020 год был беспрецедентным для Арцаха в негативном смысле.
«В прошлом году зарегистрировано 1555 рождений, что на 113 меньше, чем в 2020 году, и на 576 меньше, чем в 2019 году. Из общего числа родившихся 680 мужского  и 875 женского пола. По данным изучения актовых записей, наиболее распространенными именами для мальчиков являются Давид, Нарек и Тигран, а для девочек - Наре, Мариан и Мане. Число умерших за год составило 1350, что на 179 меньше, чем в 2020 году, и на 195 больше, чем в 2019 году. Среди умерших граждан 569 мужчин и 781 женщина, причем одиннадцать из них, к сожалению, дети до года.
Количество браков составило 1314, что превышает показатель 2020 года на 1149, а 2019 года на 478. У нас достаточно большой прирост количества браков по сравнению с предыдущими двумя годами. Из 1314 зарегистрированных браков 20 заключены с иностранными гражданами- 14 заключены с гражданами Российской Федерации, 3 – с гражданами Украины, 1 – с гражданином Туркменистана, 1 – с гражданином Индии, 1 – с гражданином Луганской Демократической Республики»,-  представил Ж. Мирзоян.
Согласно информации, предоставленной министром, количество разводов в Арцахе в прошлом году составило 194, что на 140 больше, чем в 2020 году, и на 13 меньше, чем в 2019 году. В 2021 году было произведено пять регистраций усыновления, в 2020 году – одна, а в 2019 году – шесть. В 2021 году было зарегистрировано 178 признаний отцовства против 128 в 2020 и 113 в 2019 годах.