Խաչմաչում վերականգնման աշխատանքներ են ընթանում(լուսանկարներ)
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խաչմաչ գյուղը հիմնադրվել է 17-րդ դարի կեսին: Անվանումը կապված է գյուղի տարածքում բազմաթիվ խաչքարերի առկայությամբ:
Խաչմաչում  վերականգնման աշխատանքներ են ընթանում(լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում համայնքի ղեկավար Մխիթար Ղահրիյանը ասել է, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Հադրութի, Մարտունու ու Ասկերանի շրջաններից տեղահանված վեց ընտանիք է հաստատվել այնտեղ՝ 19 բնակչով:
«Այս պահի դրությամբ գյուղում ազատ տուն չկա: Ունենք 264 բնակիչ, ովքեր այսօր թշամու աչքի առաջ շարունակում են արարել սեփական հողում: Գյուղի դպրոցը կրում է Արցախյան ազատամարտի նվիրյալ Շահեն Սարգսյանի անունը. այստեղ հայրենասիրական բարձր ոգով դաստիարակվում է 41 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք, բայց գյուղում կան մանկապարտեզի ենթակա երեխաներ»,-ներկայացրել է Մ. Ղահրիյանը:
Նրա խոսքով՝ 44-օրյա պատերազմական գործողությունների ընթացքում երեք տուն է վնասվել, որոնք վերանորոգվել են: Շատ լուրջ վնասներ է կրել հանդիսությունների սրահը. այս պահի դրությամբ պետական աջակցությամբ այն ևս վերականգնվում է:
ԱՀ կառավարության և «Խաչմաչ» հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ 2015 թվականին համայնքում կառուցվել է համայնքապետարանի` ժամանակակից պայմաններով շենք, որտեղ տեղակայված են նաև բուժկետը, մշակույթի տունը, գրադարանը։ Ներհամայնքային բոլոր ճանապարհները սալապատված են: Բնակչությունն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազով ու ջրով:
«Համայնքը լեռնային է, ունի 1169,49 հա տարածք, որից 519,54 հա-ը` գյուղատնտեսական նշանակության, իսկ 603,03 հա-ը անտառային հողեր են: Գյուղն ունի այն բոլոր պայմանները, որոնք անհրաժեշտ են բարեկեցիկ կյանքի համար: Բնակիչները հիմնականում զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ՝ անասնապահությամբ ու հողագործությամբ: Այստեղ է գտնվում 1651 թվականին կառուցված և 2007 թվականին բարերար Սեյրան Կարապետյանի հովանավորությամբ վերանորոգված Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցին, որտեղ պատարագ է մատուցվում, եկեղեցական արարողություններ կազմակերպվում»,-նշել է մեր զրուցակիցը:

В Хачмаче ведутся реставрационные работы (фото)
Село Хачмач Аскеранского района Арцаха было основано в середине 17 века. Название связано с наличием в селе множества хачкаров.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 февраля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" глава общины Мхитар Гахриян сообщил, что после 44-дневной Арцахской войны здесь поселились шесть семей (19 жителей), перемещенных из Гадрутского, Мартунинского и Аскеранского районов.
«На данный момент в селе нет свободных домов. У нас 264 жителя, которые и сегодня продолжают творить на своей земле на виду у врага. Сельская школа носит имя борца Арцахской освободительной войны Шагена Саргсяна. Количество учеников в школе - 41, они воспитывается с высоким патриотическим духом. У нас нет детского сада, но в селе есть дети, которые подлежат детскому саду", - представил М. Гахриян.
По его словам, за время 44-дневной войны были повреждены три дома, которые были отремонтированы. Залу церемоний были нанесены очень серьезные повреждения. На данный момент он восстанавливается при государственной поддержке.
При софинансировании Правительства Республики Арцах и Фонда "Хачмач" в 2015 году в общине было построено здание муниципалитета, соответствующее современным стандартам, где расположены медпункт, дом культуры и библиотека. Все внутриобщинные дороги вымощены. Население обеспечено электричеством, газом и водой.
«Поселок горный, имеет площадь 1169,49 га, из них сельскохозяйственного значения 519,54 га, лесных угодий 603,03 га. В селе есть все условия, необходимые для благополучной жизни. Жители в основном занимаются сельским хозяйством, скотоводством и земледелием. Здесь находится церковь Св. Степаноса, построенная в 1651 году и отремонтированная в 2007 году под покровительством благотворителя Сейрана Карапетяна, где служится литургия и организуются церковные обряды», - отметил наш собеседник.