Արցախի նախագահն այցելել է Մարտակերտի շրջանի Գառնաքար, Շահմասուր, Ծմակահող և Հաթերք համայնքներ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն աշխատանքային այցով եղել է Մարտակերտի շրջանի Գառնաքար, Շահմասուր, Ծմակահող և Հաթերք համայնքներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 1 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ երկրի ղեկավարը հետաքրքրվել է առկա խնդիրներով, լսել բնակիչների զբաղվածությունն ապահովելու հետ կապված առաջարկները, նրանց հետ քննարկել անելիքները:
Անդրադառնալով ընթացիկ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված ծրագրերին՝ նախագահ Հարությունյանը հայտարարել է, որ Գառնաքար, Շահմասուր և Ծմակահող համայնքները մայրուղուն կապող ճանապարհները այս տարի կասֆալտապատվեն, խմելու ջրի խնդրի համալիր լուծման համար նշված երեք համայնքներին կհատկացվի համապատասխան պետական աջակցություն, ինչպես նաև` տնտեսական գործունեությունն ակտիվացնելու նպատակով համայնքների բնակիչներին կտրվեն մեղվափեթակներ և անասնագլխաքանակ:
Այդ համայնքներում կիրականացվեն նաև ենթակառուցվածքային այլ աշխատանքներ։ Նախագահի հորդորն էր օգտագործել ողջ պոտենցիալը և ազատ բնակֆոնդի հաշվին ավելի շատ տեղահանված ընտանիքների ընդունել:
Նշվում է, որ Հաթերքում քննարկված օրակարգն ավելի ընդգրկուն էր: Նախագահը բարձր է գնահատել անցած տարում համայնքի ղեկավարի` գյուղի ազատ բնակֆոնդի հաշվին տեղահանված 40 ընտանիքների ընդունելու և բնակարաններով ապահովելու նախաձեռնությունը, որի արդյունքում Հաթերքում բնակչություն թիվը զգալիորեն աճել է։ Նա հանձնարարել է շարունակել այդ գործընթացը` հաշվի առնելով համայնքում դեռևս առկա ազատ բնակֆոնդը և տեղահանված արցախցիների` հատկապես այստեղ ապրելու ցանկությունը։
Քննարկվել են նաև համայնքի արտաքին լուսավորության, ներհամայնքային ճանապարհների բարեկարգմանը, ոռոգման ցանցի կառուցմանը, հիվանդանոցի համար շենքային նոր պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև ժամանցի, զբաղվածության խնդիրների լուծմանը վերաբերող հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահին ուղեկցում էին ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը, Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Արսեն Ավանեսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

President Harutyunyan paid a working visit to Garnakar, Shahmashur, Tsmakahogh and Haterk communities of Martakert region
President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan paid a working visit to Garnakar, Shahmasur, Tsmakahogh and Haterk communities of Martakert region, the Presidential Office stated.
STEPANAKERT, FEBRUARY 1, ARTSAKHPRESS: The Head of State inquired about the existing problems on the ground, listened to the proposals related to ensuring the employment of the residents, and discussed with them plans for the future activities.
Touching upon the programs, envisaged to be implemented at the expense of the state budget, President Harutyunyan stated that the roads connecting Garnakar, Shahmasur and Tsmakahogh communities to the highway will be asphalted this year. The mentioned three communities will receive state assistance for the comprehensive solution of the drinking water problem, while for promoting the economic activity, the community residents will be provided with beehives and livestock. Other infrastructure works will also be carried out in those communities. The President urged to use the full potential and accommodate more internally displaced familiesin the villages at the expense of the available housing stock.
The agenda discussed in Haterk was more ambitious. The President highly appreciated the initiative of the community head in the previous year to receive 40 internally displaced families and provide them with apartments on the account of the available housing stock of the village, as a result of which the population of Haterk has significantly increased. He instructed to continue that process, taking into account the still available housing stock in the community, and the desire of the displaced Artsakhians to live particularly in that village.
Issues related to the outdoor lighting of the community, improvement of the communal roads, construction of an irrigation network, creation of new building conditions for the hospital, as well as solution of leisure and employment problems were also on the discussion agenda.
Artsakh Republic Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hayk Khanumyan, Head of the Martakert Regional Administration Arsen Avanesyan and other officials accompanied the President during the visit.