Արցախի նախագահն այցելել է Մարտակերտի շրջանի Գառնաքար, Շահմասուր, Ծմակահող և Հաթերք համայնքներ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն աշխատանքային այցով եղել է Մարտակերտի շրջանի Գառնաքար, Շահմասուր, Ծմակահող և Հաթերք համայնքներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 1 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ երկրի ղեկավարը հետաքրքրվել է առկա խնդիրներով, լսել բնակիչների զբաղվածությունն ապահովելու հետ կապված առաջարկները, նրանց հետ քննարկել անելիքները:
Անդրադառնալով ընթացիկ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված ծրագրերին՝ նախագահ Հարությունյանը հայտարարել է, որ Գառնաքար, Շահմասուր և Ծմակահող համայնքները մայրուղուն կապող ճանապարհները այս տարի կասֆալտապատվեն, խմելու ջրի խնդրի համալիր լուծման համար նշված երեք համայնքներին կհատկացվի համապատասխան պետական աջակցություն, ինչպես նաև` տնտեսական գործունեությունն ակտիվացնելու նպատակով համայնքների բնակիչներին կտրվեն մեղվափեթակներ և անասնագլխաքանակ:
Այդ համայնքներում կիրականացվեն նաև ենթակառուցվածքային այլ աշխատանքներ։ Նախագահի հորդորն էր օգտագործել ողջ պոտենցիալը և ազատ բնակֆոնդի հաշվին ավելի շատ տեղահանված ընտանիքների ընդունել:
Նշվում է, որ Հաթերքում քննարկված օրակարգն ավելի ընդգրկուն էր: Նախագահը բարձր է գնահատել անցած տարում համայնքի ղեկավարի` գյուղի ազատ բնակֆոնդի հաշվին տեղահանված 40 ընտանիքների ընդունելու և բնակարաններով ապահովելու նախաձեռնությունը, որի արդյունքում Հաթերքում բնակչություն թիվը զգալիորեն աճել է։ Նա հանձնարարել է շարունակել այդ գործընթացը` հաշվի առնելով համայնքում դեռևս առկա ազատ բնակֆոնդը և տեղահանված արցախցիների` հատկապես այստեղ ապրելու ցանկությունը։
Քննարկվել են նաև համայնքի արտաքին լուսավորության, ներհամայնքային ճանապարհների բարեկարգմանը, ոռոգման ցանցի կառուցմանը, հիվանդանոցի համար շենքային նոր պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև ժամանցի, զբաղվածության խնդիրների լուծմանը վերաբերող հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահին ուղեկցում էին ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը, Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Արսեն Ավանեսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Арцаха посетил общины Мартакертского района: Гарнакар, Шахмасур, Цмакаох и Атерк
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян с рабочим визитом побывал в общинах Мартакертского района: Гарнакар, Шахмасур, Цмакаог и Атерк.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 февраля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в аппарате президента, глава государства выслушал существующие проблемы, предложения, связанные с обеспечением занятости жителей, обсудил дальнейшие планы.
Касаясь программ, предусмотренных государственным бюджетом на текущий год, президент Арутюнян сообщил, что будут заасфальтированы дороги, связывающие общины Гарнакар, Шахмасур и Цмакаох с магистралью. Для комплексного решения проблемы с питьевой водой указанным трем общинам будет выделено соответствующее государственное содействие, а также для активизации экономической деятельности жителям общин будут предоставлены пчелиные улья и поголовье скота.
В этих общинах будут осуществлены и другие инфраструктурные работы. Президент призвал использовать весь потенциал, и за счет свободного жилищного фонда принять больше перемещенных семей.
Он высоко оценил инициативу главы общины принять  40 перемещенных семей, и обеспечить их квартирами, в результате чего население Атерка значительно увеличилось. Он поручил продолжать этот процесс, с учетом все еще существующего в общине свободного жилищного фонда и желания переселенных арцахцев жить там.
Были обсуждены также вопросы, касающиеся внешнего освещения общины, благоустройства внутриобщинных дорог, строительства оросительной сети, создания новых условий для больницы, а также решения задач досуга и занятости жителей.
В ходе визита президента сопровождали министр территориального управления и инфраструктур Айк Ханумян, руководитель администрации Мартакертского района Арсен Аванеся и другие должностные лица.