«Ինչպես ժողովուրդն է ասում՝ մեզ գցել են, ուղղակի խաբել». Պուտինը դժգոհել է, որ Արևմուտքն անտեսել է անվտանգության վերաբերյալ ռուսական հիմնարար մտահոգությունները
Անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ ԱՄՆ պատասխանից արդեն պարզ է դառնում, որ ամերիկյան կողմն անտեսել է ռուսական հիմնարար մտահոգությունները, ասել է Վլադիմիր Պուտինը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյդ մասին հայտնել է Tert.am-ն։
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում ՌԴ նախագահն ասել է, որ Մոսկվան ուշադիր վերլուծում է անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ առաջարկներին հունվարի 26-ին ԱՄՆ-ից և ՆԱՏՕ-ից ստացված պատասխանները։
«Բայց արդեն պարզ է, ես այդ մասին տեղեկացրել եմ վարչապետին, որ անտեսվել են ռուսական հիմնարար մտահոգությունները, մենք չտեսանք մեր երեք հիմնական պահանջների ադեկվատ դիտարկում», - ասել է Պուտինը։
Հիմնական կետերից Ռուսաստանի նախագահը նշել է դեպի արևելք ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման կանխումը, ռուսական սահմանների մոտ հարվածային զենքի համակարգեր տեղակայելուց հրաժարվելը, ինչպես նաև Եվրոպայում դաշինքի ռազմական ենթակառուցվածքի վերադարձը 1997թ. պայմաններին:
Պուտինը հիշեցրել է, որ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Հյուսիսատլանտյան դաշինքը խոստացել էր չզարգացնել ենթակառուցվածքները դեպի արևելք, սակայն այժմ ՆԱՏՕ-ն ներառում է Բալթյան երկրները, Լեհաստանը և Ռումինիան։
«Մեզ ասացին մի բան, մեկ այլ բան արեցին, ինչպես ժողովուրդն է ասում՝ գցել են, ուղղակի խաբել են»,- հավելել է նախագահը։
Միաժամանակ նա հիշեցրել է, որ ՆԱՏՕ-ի փաստաթղթերում ոչ մի տեղ ամրագրված չէ «բաց դռների» քաղաքականությունը։«Ասում են՝ «բաց դռների» քաղաքականությունը, որտեղի՞ց է դա եկել, ՆԱՏՕ-ում՝ «բաց դռների» քաղաքականությունը... Որտե՞ղ է գրանցված, ոչ մի տեղ: 1949 թվականի պայմանագրի 10-րդ հոդվածում, եթե հիշողությունս չի դավաճանում, ՆԱՏՕ-ի ստեղծման մասին ասվում է, որ դաշինքը, համաձայնության գալով ՆԱՏՕ-ի բոլոր մասնակիցների և անդամների հետ, կարող է եվրոպական այլ երկրներին ընդունել այս կազմակերպության մեջ։ Կարող է, բայց պարտավոր չէ»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Նա խոսել է նաև այն սպառնալիքների մասին, որ ենթադրում է Ուկրաինայի մուտքը դաշինք։«Բուն Ուկրաինայի դոկտրինալ փաստաթղթերում գրված է, որ պատրաստվում են վերադարձնել Ղրիմը, այդ թվում՝ ռազմական ճանապարհով։ Պատկերացրեք, որ Ուկրաինան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, լցված զենքով, ժամանակակից հարվածային համակարգեր կան այնպես, ինչպես Լեհաստանում և Ռումինիայում. ո՞վ կխանգարի: Եվ նա գործողություններ է սկսում Ղրիմում, հիմա ես նույնիսկ Դոնբասի մասին չեմ խոսում»,- ասել է Պուտինը։
Նա առաջարկել է մտածել, թե ինչի կարող է հանգեցնել նման սցենարը.«Մենք ի՞նչ է պետք ՆԱՏՕ-ի բլոկի հետ կռվենք, լավ, ինչ-որ մեկը մտածե՞լ է այդ մասին, կարծես թե՝ ոչ»:
Պուտինն ընդգծել է, որ Մոսկվան ձգտում է խուսափել իրավիճակի սրումից, դրա համար անհրաժեշտ է ապահովել բոլոր շահագրգիռ կողմերի՝ Ռուսաստանի, ԵՄ-ի և Ուկրաինայի անվտանգությունը։ Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը Կիևին օգտագործում է որպես Ռուսաստանին զսպելու գործիք՝ թքած ունենալով ուկրաինական կողմի շահերի վրա։
Ռուսաստանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Կրեմլը և Սպիտակ տանը կկարողանան լուծում գտնել խնդրին, բայց թե դա ինչ կլինի, դեռ դժվար է ասել։

США проигнорировали принципиальные озабоченности России, заявил Путин
Из ответа США по гарантиям безопасности уже понятно, что американская сторона проигнорировала принципиальные российские озабоченности.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 февраля, АРЦАХПРЕСС-РИА Новости. Заявил Владимир Путин.
На пресс-конференции по итогам переговоров с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном президент России сообщил, что Москва внимательно анализирует полученные 26 января от США и НАТО ответы на предложения по гарантиям безопасности.
"Но уже сейчас понятно, я проинформировал об этом господина премьер-министра, что принципиальные российские озабоченности оказались проигнорированы. Мы не увидели адекватного учета трех наших ключевых требований", — сказал Путин.
В числе главных пунктов президент России назвал недопущение расширения НАТО, отказ от размещения ударных систем вооружения вблизи российских границ, а также возврат военной инфраструктуры блока в Европе к состоянию 1997 года.
Путин напомнил, что в Североатлантическом альянсе после распада СССР обещали не продвигать инфраструктуру на восток, но сейчас в НАТО входят страны Прибалтики, Польша и Румыния.
"Сказали одно, сделали другое. Как у нас говорят в народе, кинули, ну просто обманули", — добавил президент.
При этом он обратил внимание, что в документах НАТО нигде не закреплена политика "открытых дверей".
"Вот говорят: политика "открытых дверей". Она откуда взялась-то? В НАТО политика "открытых дверей"… Где она прописана? Нигде. В статье 10 договора 1949 года, если мне память не изменяет, о создании НАТО написано, что альянс по согласованию со всеми участниками и членами НАТО может принимать другие европейские страны в эту организацию. Может, но не обязан", — заявил президент.
Он также рассказал об угрозах, которые влечет за собой вступление Украины в альянс.
"В доктринальных документах самой Украины написано, что они собираются вернуть Крым, в том числе, военным путем. Не то, что они говорят на публику, а в документах написано. Представим себе, что Украина является членом НАТО, напичкана оружием, стоят современные ударные системы так же, как в Польше и Румынии — кто помешает то? И начинает операции в Крыму, сейчас даже не говорю про Донбасс", — предположил Путин.
Он призвал задуматься о том, к чему может привести подобный сценарий.
"Нам что воевать с блоком НАТО? Ну кто-нибудь об этом хоть что-нибудь подумал? Похоже, что нет", — заявил президент.
Путин подчеркнул, что Москва стремится избежать эскалации ситуации, для этого необходимо обеспечить безопасность всех заинтересованных сторон — и России, и ЕС, и Украины. По его словам, Вашингтон использует Киев как инструмент сдерживания России, не заботясь об интересах украинской стороны.
Российский лидер выразил надежду, что Кремль и Белый дом сумеют найти решение возникшей проблемы, но каким оно будет, пока говорить сложно.
Украинский вопрос и переговоры с Западом
В последние месяцы отношения России и Запада стали еще более напряженными. Вашингтон и Брюссель обвиняют Кремль в подготовке "вторжения" на Украину и на этом фоне усиливают присутствие в Восточной Европе и грозятся ужесточить антироссийские санкции.
Москва отвергает все претензии и напоминает, что Киев не соблюдает Минские соглашения: украинские власти сосредоточили у линии соприкосновения половину личного состава армии и обстреливают ополченцев из запрещенного оружия.
В Кремле и МИД не раз указывали, что цель вбросов "об агрессии" — нарастить иностранную группировку у российских границ. Там также объясняли, что основная причина эскалации — действия США и НАТО, которые "накачивают" Украину вооружениями, тем самым подталкивая ее к военным авантюрам.
В конце прошлого года Москва передала Брюсселю и Вашингтону проекты документов о гарантиях безопасности, главным требованием было нерасширение НАТО на восток, однако именно его западные партнеры, по сообщениям российского МИД, проигнорировали в своем письменном ответе.