«Ապրեցնող երկխոսություն»-ը ներկայացվեց արցախցի հանդիսատեսին(լուսանկարներ)
Նախօրեին Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում Երեւանի «Մետրո» թատրոնի կողմից ներկայացվել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմում անմահացած հերոս Վարդան Ամալյանի պատմվածքների հիման վրա ստեղծված «Ապրեցնող երկխոսություն» բեմադրությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ մինչև ներկայացումը սկսելը Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը աղոթք է հնչեցրել։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Հաճախակի այցելելով Ստեփանակերտի հուշահամալիր՝ ինձ մոտ զգացողություն է, որ զոհվածների որոշ հարազատներ, պարզապես, այնտեղ են բնակվում, նրանց կյանքի մի մասը տեղափոխվել է այնտեղ։ Մենք հասել ենք մի կետի, որտեղ որպես քրիստոնյա իրական կերպով զգում ենք, թե ինչ է նշանակում ոգիների անմահությունը, թե ինչ է նշանակում կյանքի մյուս ափ անցած մեր հարազատների հետ կապի լիարժեք չխզումը, և մենք հասկանում ենք, որ մի օր մեր հոգիները կրկին իրար հետ պետք է շփվեն։ Ես այդ զգացողությունը տեսել եմ նաև Դավիթ Ամալյանի մոտ։ Եվ քրիստոնյայի համար սա է իրականությունը։ Մեզ համար չկա «մահ» հասկացություն. կա ժամանակավոր աշխարհ, որտեղ բնակվում ենք, և կա հավիտենություն, որտեղ, վերջիվերջո, հասնելու ենք բոլորս»,- նշել է Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը։
Բեմադրող Էդգար Մեհրաբյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այսօր «Ապրեցնող երկխոսություն»-ն Արցախում ցուցադրելու կարիքն, իրոք, զգացվում էր։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Մենք ուզում էինք մեր բեմադրության միջոցով խոսք փոխանցել հանդիսատեսին։ Մեր առջև խնդիր էինք դրել Վարդան Ամալյանի պատմվածքները, մտքերն ու փիլիսոփայությունը փոխանցել բեմից։ Եվ հուսով եմ, որ մեզ մոտ դա ստացվեց»,-ասաց Է. Մեհրաբյանը։
Վարդանի հոր` ՀՀ վաստակավոր արտիստ Դավիթ Ամալյանի խոսքով` որդին ստեղծագործել է մինչև 14 տարեկանը, թեպետ ընկերները փաստում են` պատերազմի օրերին սկսեց նորից իր մտքերը թղթին հանձնել։
«Նրա ստեղծագործությունները չկարդալը խորհրդավորություն ունի, քանի որ ինքն արդեն գրականություն էր։ Վարդանիս գնալուց հետո ապրելս ավելի վճռական է դարձել»,-ընդգծել է Դ. Ամալյանը։

«Оживляющий диалог» представлен арцахской публике (фото)
1 февраля в Степанакертском дворце культуры и молодежи ереванским театром «Метро» был представлен спектакль «Оживляющий диалог» по рассказам бессмертного героя 44-дневной Арцахской войны Вардана Амаляна.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 февраля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", перед спектаклем отец Нерсес Асрян прочитал молитву.
«Часто посещая Степанакертский мемориал, у меня возникает ощущение, что некоторые из родственников погибших просто живут там, часть их жизни перенесена туда. Мы достигли точки, когда как христиане мы действительно чувствуем, что означает бессмертие духов, что значит не полностью разорвать связи с нашими близкими на другой стороне жизни, и мы понимаем, что однажды наши души снова будут общаться друг с другуом. Я видел это чувство и у Давида Амаляна. И это реальность для христианина. Для нас не существует понятия «смерть». Есть временный мир, в котором мы живем, есть вечность, куда мы все, наконец, попадем», — отметил отец Нерсес Асрян.
Режиссер Эдгар Меграбян в беседе с нами отметил, что сегодня в Арцахе действительно ощущается необходимость показать «Оживляющий диалог».
«Мы хотели донести сообщение до аудитории через наше выступление. Мы поставили перед собой задачу передать со сцены рассказы, мысли и философию Вардана Амаляна. И я надеюсь, что мы это сделали», — сказал Э. Меграбян.
По словам отца Вардана, заслуженного артиста РА Давида Амаляна, его сын сочинял до 14 лет, хотя его друзья утверждают, что во время войны он снова начал записывать свои мысли.
«Загадочно не читать его произведений, потому что он уже был литературой. После ухода моего Вардана я полон решимости жить», — подчеркнул Д. Амалян.