Ուկրաինան բացառել է Դոնբասին հատուկ կարգավիճակ տալու հնարավորությունը
Ուկրաինայի իշխանությունները բացառում են Դոնբասին հատուկ կարգավիճակ կամ վետոյի իրավունք տրամադրելու հնարավորությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Tert.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին լեհական Rzeczpospolita թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբան։
«Ուկրաինայի ոչ մի շրջան ազգային որոշումների նկատմամբ վետոյի իրավունք չի ունենա։ Այնպես որ, ինչպես պատկերացնում է Ռուսաստանը, չի լինի հատուկ կարգավիճակ, չի լինի վետոյի իրավունք»,- ասել է Կուլեբան՝ պատասխանելով Դոնբասին հատուկ կարգավիճակ տալու մասին հարցին։
Արտգործնախարարը պատասխանել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է աշխատել մինսկյան պայմանավորվածությունների կատարման վրա, որոնց կետերից մեկը Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետություններին հատուկ կարգավիճակի տրամադրումն է։
«Մենք շատ խորը ապակենտրոնացման բարեփոխում ենք իրականացնում։ Բայց մինսկյան պայմանավորվածությունները սկսվում են անվտանգության խնդիրներից։ Քաղաքական մասն այնտեղ միայն երկրորդ տեղում է»,- եզրափակել է Կուլեբան։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպան Անատոլի Անտոնովը հայտարարել էր, որ Դոնբասին հատուկ կարգավիճակ տալը Ուկրաինայում պատերազմի ավարտի միակ միջոցն է։

Ukrainian authorities rule out providing special status and veto power to Donbass, Ukrainian Foreign Minister Dmitry Kuleba said in an interview for Rzeczpospolita, published Wednesday, Tass informs.
Ukrainian Foreign Minister rules out special status for Donbass
STEPANAKERT, FEBRUARY 2, ARTSAKHPRESS: "No Ukrainian region will have a right power for national state decisions. This is set in stone! There will be no special status, as Russia imagines it, no voting power," he said.
"We are carrying out a very deep de-centralization reform, and we are ready to work on the implementation of the Minsk agreements. But the Minsk Agreements begin with security issues. The political part is in second place. So, everyone must first focus on security," the Minister added.
The peaceful settlement in Donbass is based on the Minsk Agreements, which imply ceasefire, withdrawal of forces, amnesty, restoration of economic ties, and a dialogue with representatives of Donetsk and Lugansk People’s Republics (DPR and LPR) on a deep constitutional reform, which must result in a de-centralization with a special status provided to certain parts of Donetsk and Lugansk regions of Ukraine.
However, the negotiations process effectively stalled because of Ukraine’s refusal to implement the political clauses of the Minsk Agreements. In particular, Kiev rejects a direct dialogue with DPR and LPR, opposes setting the special status of the region in the Constitution, and demands that the Donbass part of the border with Russia is transferred under Kiev’s control before implementing the political clauses, despite the logic of the Minsk Agreement being in reverse.