Նախագահ Հարությունյանը հետևել է տեղահանված բնակիչների համար կառուցվող նոր բնակավայրերի շինաշխատանքների ընթացքին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ, Հովսեփավան, Աստղաշեն և Այգեստան համայնքների վարչական տարածքներ, որտեղ կառուցվում են բնակելի առանձին թաղամասեր՝ նախատեսված 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հադրութի շրջանի Ազոխ, Դրախտիկ, Շուշիի շրջանի Քարին տակ, Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց, Սղնախ, Ջրաղացներ, Մոշխումհատ և Մադաթաշեն բռնազավթված համայնքներից տեղահանված բնակիչների համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը ծանոթացել է բնակարանաշինական աշխատանքների ընթացքին, քաղաքաշինության պատասխանատուների հետ տեղերում քննարկել առկա խնդիրները։
Երկու, երեք, չորս և հինգ սենյականոց ավելի քան 700 կառուցվող առանձնատներից յուրաքանչյուրին տնտեսական գործունեություն իրականացնելու նպատակով նախատեսված է հատկացնել 1200-1500ք/մ մակերես ունեցող տնամերձ հողատարածքներ։ Նոր բնակավայրերի և բնակելի թաղամասերի տարածքներում կիրականացվեն  կանաչապատման աշխատանքներ, ինչպես նաև կհիմնվեն պտղատու այգիներ և ջերմոցային տնտեսություններ, ինչը թույլ է տալու հիմնարար լուծում տալ բնակիչների զբաղվածության հարցին։
Պետական և բարեգործական միջոցներով կառուցվող բնակարանները նախատեսվում է շահագործման հասցնել մի քանի փուլով։ Տեղահանված ընտանիքների զգալի մասի բնակարանային ապահովության խնդիրը լուծված կլինի արդեն ընթացիկ տարում։
Նախագահ Հարությունյանը հանձնարարել է  շինարարության պատասխանատուներին և համապատասխան պետական ու համայնքային կառույցներին հնարավորինս արագ տեմպերով և կարճ ժամանակահատվածում ավարտին հասցնել շինարարական աշխատանքները՝ խստորեն պահպանելով որակական բարձր չափանիշները։

Президент Арутюнян проследил за ходом строительства новых населенных пунктов для переселенцев
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил административные территории общин Норагюх, Овсепаван, Астгашен и Айгестан Аскеранского района, где строятся отдельные жилые кварталы для вынужденных переселенцев из оккупированных общин Азох, Драхтик Гадрутского района, Каринтак Шушинского района, Аветараноц, Схнах, Джрагацнер, Мошхумхат, Мадаташен Аскеранского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 февраля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, глава государства ознакомился с ходом жилищного строительства, обсудил существующие проблемы с ответственными лицами сферы градостроительства.
Для осуществления хозяйственной деятельности рядом с каждым из 700 строящихся  двух-, трех-, четырех- и пятикомнатных частных домов будет выделен земельный участок площадью в 1200-1500 кв/м. На территориях новых населенных пунктов и жилых кварталов будут проведены работы по озеленению, а также заложены плодовые сады и тепличные хозяйства, что позволит кардинально решить вопрос занятости населения.
Квартиры, строящиеся на бюджетные и благотворительные средства, планируется сдать в эксплуатацию в несколько этапов. Уже в текущем году будет решена проблема обеспечения жильем существенной части семей переселенцев.
Президент Арутюнян поручил лицам, ответственным за строительные работы, а также  соответствующим государственным и общинным структурам в короткие сроки завершить строительные работы, строго соблюдая высокие стандарты качества.