Նախագահ Հարությունյանը հետևել է տեղահանված բնակիչների համար կառուցվող նոր բնակավայրերի շինաշխատանքների ընթացքին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ, Հովսեփավան, Աստղաշեն և Այգեստան համայնքների վարչական տարածքներ, որտեղ կառուցվում են բնակելի առանձին թաղամասեր՝ նախատեսված 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հադրութի շրջանի Ազոխ, Դրախտիկ, Շուշիի շրջանի Քարին տակ, Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց, Սղնախ, Ջրաղացներ, Մոշխումհատ և Մադաթաշեն բռնազավթված համայնքներից տեղահանված բնակիչների համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը ծանոթացել է բնակարանաշինական աշխատանքների ընթացքին, քաղաքաշինության պատասխանատուների հետ տեղերում քննարկել առկա խնդիրները։
Երկու, երեք, չորս և հինգ սենյականոց ավելի քան 700 կառուցվող առանձնատներից յուրաքանչյուրին տնտեսական գործունեություն իրականացնելու նպատակով նախատեսված է հատկացնել 1200-1500ք/մ մակերես ունեցող տնամերձ հողատարածքներ։ Նոր բնակավայրերի և բնակելի թաղամասերի տարածքներում կիրականացվեն  կանաչապատման աշխատանքներ, ինչպես նաև կհիմնվեն պտղատու այգիներ և ջերմոցային տնտեսություններ, ինչը թույլ է տալու հիմնարար լուծում տալ բնակիչների զբաղվածության հարցին։
Պետական և բարեգործական միջոցներով կառուցվող բնակարանները նախատեսվում է շահագործման հասցնել մի քանի փուլով։ Տեղահանված ընտանիքների զգալի մասի բնակարանային ապահովության խնդիրը լուծված կլինի արդեն ընթացիկ տարում։
Նախագահ Հարությունյանը հանձնարարել է  շինարարության պատասխանատուներին և համապատասխան պետական ու համայնքային կառույցներին հնարավորինս արագ տեմպերով և կարճ ժամանակահատվածում ավարտին հասցնել շինարարական աշխատանքները՝ խստորեն պահպանելով որակական բարձր չափանիշները։

President Harutyunyan followed the construction process of new settlements being built for the internally displaced residents
President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan visited the administrative territories of Noragyugh, Hovsepavan, Astghashen and Aygestan communities of Askeran region, where separate residential districts are being built for the residents displaced from the communities of Azokh and Drakhnik of Hadrout region, Karin Tak of Shoushi region, Avetaranots, Sghnakh, Jraghatsner, Moskhumhat and Madatashen of Askeran region, occupied in the aftermath of the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh in 2020.
STEPANAKERT, FEBRUARY 2, ARTSAKHPRESS: The Head of State got acquainted with the process of housing construction, discussed on sites the existing problems with the people in charge of urban development.
In order to engage in economic activities, each of the more than 700 two-, three-, four- and five-room private houses will be provided with adjacent land plots of 1200-1500 sq/m. Landscaping works will be carried out in the areas of new settlements and dwelling districts, as well as orchards and greenhouses will be established, that will allow giving a fundamental solution to the employment issue of the residents.
The apartments being built with state and charitable means are planned to be commissioned in several stages. The housing problem of the significant part of the internally displaced families will be solved in the current year.
President Harutyunyan instructed the officials responsible for the construction and those of the relevant state and community structures, to complete the construction works in rapid pace and within the shortest timeframe possible, strictly observing the high quality standards.