Խնկավանցի երիտասարդներն աշխատանքով են շենացնում հայրենիքը. համայնքի ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 3 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Խնկավանի համայնքապետ Լորիկ Աբրահամյանն ասաց, որ 1929 թվականին բնակավայրը հարեւան Վաղուհասի հետ միասին մի համայնք էր համարվում, բայց 2001 թվականին գյուղերն առանձնացան:
«2007 թվականից Խնկավան համայնքի ղեկավարն եմ, և կարող եմ ասել, որ իմ պաշտոնավարման տարիներին ԱՀ Կառավարության կողմից մեր գյուղը մեծ ուշադրության է արժանացել: Վերջին շրջանում զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների տներում կապիտալ վերանորոգում է կատարվել, իսկ չորս ընտանիքների համար հիմքից նոր տներ են կառուցվել»,-նշել է Լ. Աբրահամյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ գյուղում գործում է համայնքապետարան, բուժկետ ու ակումբ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Բնակիչներն ապահովված են էլեկտրաէներգիայով, համայնքը, սակայն, գազաֆիկացված չէ:
«1994 թվականին գյուղի խանութներից մեկը դարձրել ենք տարրական դպրոց. տարրական կրթություն ստանալուց հետո աշակերտներն ուսումը շարունակում են Վաղուհասի դպրոցում: Մանկապարտեզ չունենք, բայց նախադպրոցական տարիքի 18 երեխա ունենք գյուղում. լավ կլիներ, որ երեխաները հաճախեին մանկապարտեզ»,-ասել է նա: Համայնքապետի խոսքով՝ գյուղում շատ են երիտասարդները, ովքեր աչքի են ընկնում իրենց խելացիությամբ, եռանդով ու, ամենակարևորը, մտածում են հայրենիքի շենացման մասին: «Գյուղի բոլոր բնակիչներն ապահովված են աշխատանքով. մի մասն աշխատում է «Բեյզ Մեթըլս» ընկերությունում, զբաղվում են նաեւ գյուղատնտեսությամբ: Ոչ ոք առանց աշխատանքի իր օրը չի պատկերացնում»,-ընդգծել է համայնքի ղեկավարը:

The youth of Khnkavan contributes to the prosperity of the Motherland with their work. Head of Community
The Khnkavan community of Artsakh’s Martakert region was founded 100-150 years ago.
STEPANAKERT, FEBRUARY 3, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress", the head of Khnkavan Lorik Abrahamyan said that in 1929 the settlement was considered a community together with the neighboring Vaghuhas, but in 2001 the villages separated.
"I have been the head of Khnkavan community since 2007. I can say that during my tenure, our village has received a lot of attention from the Government of the Artsakh Republic. Recently, the houses of the families of the fallen freedom fighters have been overhauled, and new houses have been built from the ground up for four families,"  said Abrahamyan said.
Lorik Abrahamyan noted that there is a community hall, an aid station and a club in the village, which need to be repaired. Residents are provided with electricity, but the community is not supplied with gas.
"In 1994, we turned one of the shops in the village into an elementary school. After receiving primary education, students continue their education at Vaghuhas School. We do not have a kindergarten, but we have 18 preschool children in the village," he said.
"All the residents of the village are provided with jobs. Some of them work at Base Metals and are also engaged in agriculture. No one can imagine their day without work," said the head of the community.