Խնկավանցի երիտասարդներն աշխատանքով են շենացնում հայրենիքը. համայնքի ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 3 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Խնկավանի համայնքապետ Լորիկ Աբրահամյանն ասաց, որ 1929 թվականին բնակավայրը հարեւան Վաղուհասի հետ միասին մի համայնք էր համարվում, բայց 2001 թվականին գյուղերն առանձնացան:
«2007 թվականից Խնկավան համայնքի ղեկավարն եմ, և կարող եմ ասել, որ իմ պաշտոնավարման տարիներին ԱՀ Կառավարության կողմից մեր գյուղը մեծ ուշադրության է արժանացել: Վերջին շրջանում զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների տներում կապիտալ վերանորոգում է կատարվել, իսկ չորս ընտանիքների համար հիմքից նոր տներ են կառուցվել»,-նշել է Լ. Աբրահամյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ գյուղում գործում է համայնքապետարան, բուժկետ ու ակումբ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Բնակիչներն ապահովված են էլեկտրաէներգիայով, համայնքը, սակայն, գազաֆիկացված չէ:
«1994 թվականին գյուղի խանութներից մեկը դարձրել ենք տարրական դպրոց. տարրական կրթություն ստանալուց հետո աշակերտներն ուսումը շարունակում են Վաղուհասի դպրոցում: Մանկապարտեզ չունենք, բայց նախադպրոցական տարիքի 18 երեխա ունենք գյուղում. լավ կլիներ, որ երեխաները հաճախեին մանկապարտեզ»,-ասել է նա: Համայնքապետի խոսքով՝ գյուղում շատ են երիտասարդները, ովքեր աչքի են ընկնում իրենց խելացիությամբ, եռանդով ու, ամենակարևորը, մտածում են հայրենիքի շենացման մասին: «Գյուղի բոլոր բնակիչներն ապահովված են աշխատանքով. մի մասն աշխատում է «Բեյզ Մեթըլս» ընկերությունում, զբաղվում են նաեւ գյուղատնտեսությամբ: Ոչ ոք առանց աշխատանքի իր օրը չի պատկերացնում»,-ընդգծել է համայնքի ղեկավարը:

Молодежь Хнкавана своим созидательным трудом способствует процветанию родины: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 3 февраля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" глава общины Хнкаван Лорик Абраамян сообщил, что в 1929 году населенный пункт считался общиной вместе с соседним Вагуасом, но в 2001 году села разделились.
«Я являюсь главой общины Хнкаван с 2007 года. Могу сказать, что за время моего пребывания в должности нашему селу уделялось большое внимание со стороны правительства Республики Арцах. Недавно дома семей погибших борцов за свободу были капитально отремонтированы, и с нуля построены новые дома для четырех семей», — отметил Л. Абрамян.
По словам нашего собеседника, в селе есть общественный центр, медпункт и клуб, которые нуждаются в ремонте. Жители обеспечены электричеством, но поселок не газифицирован.
«В 1994 году мы превратили один из магазинов в деревне в начальную школу. После получения начального образования учащиеся продолжают обучение в школе общины Вагуас. Детского сада у нас нет, но у нас в селе 18 детей дошкольного возраста. Было бы хорошо, если дети смогли бы посещать детский сад", - сказал он. По словам главы общины, в селе много молодежи, которая выделяется своим умом, энергией и, самое главное, думает о развитии родного края. «Все жители поселка обеспечены работой. Некоторые из них работают в  компании «Бейз металс», а также занимаются сельским хозяйством. Никто не может представить свой день без работы», — подчеркнул глава общины.