Ամերիկացի զինծառայողները մեկնել են Արեւելյան Եվրոպա
Մոտ 1700 զինծառայող ուղարկվել է Լեհաստան, եւս 300 դեսանտային կտեղակայվի Գերմանիայում, ասել է ԱՄՆ բանակի ներկայացուցիչը, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 4 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
Ամերիկացի դեսանտայինները մեկնել են Արեւելյան Եվրոպա՝ Ուկրաինայի շուրջ սրման ֆոնին։ Ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռն օդ է բարձրացել Հյուսիսային Կարոլինա նահանգի Ֆորտ Բրեգ քաղաքի ռազմաբազայից: Լեհաստան է ուղարկվել մոտ 1700 զինծառայող, հիմնականում՝ 82-րդ օդադեսանտային դիվիզիայից, եւս 300 դեսանտային կտեղակայվի Գերմանիայում։
Պենտագոնը լրագրողներին հրավիրել է այցելել բազա, որը, ըստ ԱՄՆ բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Վիսերի, սովորաբար օգտագործվում է դեսանտայիններին տեղակայման համար, նախքան իրենց հանձնարարված առաքելությանը մեկնելը:
«Այժմ [այս օբյեկտն] օգտագործվում է 18-րդ օդադեսանտային կորպուսի եւ 82-րդ օդադեսանտային դիվիզիայի զինծառայողների նախնական մոբիլիզացիոն պատրաստության համար, որոնք կատարում են Եվրոպա՝ ինչպես Գերմանիա, այնպես էլ Լեհաստան, տեղափոխման հրամանը՝ ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցներին եւ մեր գործընկերներին Ռուսաստանին զսպելու հարցում աջակցելու համար»,- ասել է Վիսերը:
Չորեքշաբթի Միացյալ Նահանգները հայտարարեցին, որ ընդհանուր առմամբ մոտ 3000 զինվոր է ուղարկում Լեհաստան եւ Ռումինիա՝ Արեւելյան Եվրոպան Ուկրաինայի մերձակայքում ռուսական զորքերի կենտրոնացման հետ կապված ճգնաժամի հնարավոր տարածումից պաշտպանելու համար:

Американские десантники вылетели в Восточную Европу
Около 1700 военнослужащих направлены в Польшу, еще 300 десантников будут развернуты в Германии, сообщил представитель Армии США.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 февраля, АРЦАХПРЕСС- Передает News.am со ссылкой на «Голос Америки».
Американские десантники вылетели в Восточную Европу на фоне эскалации вокруг Украины. Самолеты военно-транспортной авиации вылетели с военной базы в Форте-Брэгг, Северная Каролина. Около 1700 военнослужащих, в основном из 82-й воздушно-десантной дивизии, направляются в Польшу, еще 300 десантников будут размещены в Германии.
Пентагон пригласил журналистов посетить базу, которая, по словам Мэтью Виссера, официального представителя Армии США, обычно используется для размещения десантников перед отправкой для выполнения порученной им миссии.
«Сейчас [этот объект] используется для предмобилизационной подготовки военнослужащих 18-го воздушно-десантного корпуса и 82-й воздушно-десантной дивизии, которые выполняют приказ о переброске в Европу, как в Германию, так и в Польшу, для поддержки наших союзников по НАТО и наших партнеров в сдерживании России», — сказал Виссер.
В среду Соединенные Штаты заявили об отправке в общей сложности почти 3000 военнослужащих в Польшу и Румынию, чтобы защитить Восточную Европу от возможного распространения кризиса, связанного с концентрацией российских войск вблизи Украины.