Ամերիկացի զինծառայողները մեկնել են Արեւելյան Եվրոպա
Մոտ 1700 զինծառայող ուղարկվել է Լեհաստան, եւս 300 դեսանտային կտեղակայվի Գերմանիայում, ասել է ԱՄՆ բանակի ներկայացուցիչը, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 4 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
Ամերիկացի դեսանտայինները մեկնել են Արեւելյան Եվրոպա՝ Ուկրաինայի շուրջ սրման ֆոնին։ Ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռն օդ է բարձրացել Հյուսիսային Կարոլինա նահանգի Ֆորտ Բրեգ քաղաքի ռազմաբազայից: Լեհաստան է ուղարկվել մոտ 1700 զինծառայող, հիմնականում՝ 82-րդ օդադեսանտային դիվիզիայից, եւս 300 դեսանտային կտեղակայվի Գերմանիայում։
Պենտագոնը լրագրողներին հրավիրել է այցելել բազա, որը, ըստ ԱՄՆ բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Վիսերի, սովորաբար օգտագործվում է դեսանտայիններին տեղակայման համար, նախքան իրենց հանձնարարված առաքելությանը մեկնելը:
«Այժմ [այս օբյեկտն] օգտագործվում է 18-րդ օդադեսանտային կորպուսի եւ 82-րդ օդադեսանտային դիվիզիայի զինծառայողների նախնական մոբիլիզացիոն պատրաստության համար, որոնք կատարում են Եվրոպա՝ ինչպես Գերմանիա, այնպես էլ Լեհաստան, տեղափոխման հրամանը՝ ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցներին եւ մեր գործընկերներին Ռուսաստանին զսպելու հարցում աջակցելու համար»,- ասել է Վիսերը:
Չորեքշաբթի Միացյալ Նահանգները հայտարարեցին, որ ընդհանուր առմամբ մոտ 3000 զինվոր է ուղարկում Լեհաստան եւ Ռումինիա՝ Արեւելյան Եվրոպան Ուկրաինայի մերձակայքում ռուսական զորքերի կենտրոնացման հետ կապված ճգնաժամի հնարավոր տարածումից պաշտպանելու համար:

US troops head for Eastern Europe
Paratroopers with the U.S. Army boarded aircraft on Thursday to leave for Eastern Europe amid escalating tensions between Ukraine and Russia, Reuters reported.
STEPANAKERT, FEBRUARY 4, ARTSAKHPRESS: The soldiers were departing from Fort Bragg in North Carolina. Around 1,700 service members, mainly from the 82nd Airborne Division, are being deployed to Poland, while 300 others will move to Germany.
"What you're seeing out here today... is a facility that we typically use for paratroopers before they load out to conduct their operation," U.S. Army spokesman Matthew Visser said.
"Right now it's being used for the pre-mobilization for soldiers from 18th Airborne Corps and 82nd Airborne Division who are fulfilling their order to deploy to Europe, both to Germany and to Poland, in support of assuring our NATO allies and our partners in deterring Russia," he said.
The United States said on Wednesday it will send a total of nearly 3,000 extra troops to Poland and Romania to shield Eastern Europe from a potential spillover from the crisis over the massing of Russian troops near Ukraine.
Russia has denied plans to invade Ukraine. On Thursday, it accused Washington of ignoring its calls to ease the standoff.